Skocz do zawartości

Espero RC rozbity


tede1408

Rekomendowane odpowiedzi

W sobotę rozbił się mój pierwszy model RC.

Skutki:

- zalany wodą silnik elektryczny

- złamane stateczniki

- poszycie do wymiany

- maska silnika w strzępach

- spalony regulator

 

po powrocie do domu zerwałem poszycie, wykręciłem całą elektronikę i schowałem model do szafy. Jak będę miał więcej czasu, to go odbuduję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latałem w Gliwicach na placu krakowskim koło politechniki.

W czasie lotu urwał mi się popychacz steru kierunku. model stracił sterowność i wylądował w zaspie. Do silnika wpadło dużo śniegu i się stopił. dzisiaj rano podłączyłem silnik żeby sprawdzić czy działa, wtedy spalił mi się regulator. Ale silnik po wysuszeniu nadal działa (kolega pożyczył mi regulator)

 

Już robię sobie nowy model.

Mam już cały kadłub i ster kierunku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do silnika wpadło dużo śniegu i się stopił. dzisiaj rano podłączyłem silnik żeby sprawdzić czy działa, wtedy spalił mi się regulator.

jak widać śnieg trafił nie tylko do silnika ale i do regulatora . Poważnych zniszczeń może też dokonać kondensat wilgoci w elektronice gdy zimne urządzenie wnosimy do ciepłego pomieszczenia - para wodna skrapla się wtedy na zimnych elementach .

 

W czasach telewizorów kineskopowych czy magnetowidów wszyscy o tym wiedzieli ....

To dlatego nie wolno uruchamiać w domu np laptopa który spędził noc w zimnym samochodzie natychmiast po przyniesieniu .

Minimalny bezpieczny czas to 1,5 godziny dla wyrównania temperatur wniesionego urządzenia i otoczenia .

Gdybyś o tym wiedział regulator byłby cały ...

Aha i po takiej kraksie w śniegu wypadało rozciąć koszulkę na regulatorze i go wysuszyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latałem w Gliwicach na placu krakowskim koło politechniki.

Dopiero zaczynam.

No to miejscówkę dość niefortunnie wybrałeś jak na początkującego. Krakowski jest w sam raz na polatanie sobie jakimś outdoorowym schockiem, a zdaje mi się że ten twój model jednak potrzebuje trochę więcej miejsca, szczególnie jeśli dopiero zaczynasz.Nie wiem jak wyglądał lot ale chyba nie czułeś komfortu, centrum miasta, z tyłu "trybuny" i drzewa, z przodu scena i "Górniczy", z boku skatepark. Na następny raz radze Ci zmienić miejsce lotów, na jakieś pole, btw w Gliwicach mamy lotnisko sportowe, ze strefą dla modelarzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kondensatory w reglach są zazwyczaj lutowane tak " klasycznie". Jeśli ten element był czarny i kwadratowy to wymienił Ci zapewne tranzystor mocy, tylko skąd taki wziął tak szybko? Czy ty nas nie bujasz? Najczęściej wskutek zwarcia lub zawilgocenia padają, palą się czy jak kto woli, właśnie tranzystory mosfet, trudno je dostać tak od ręki, zamawia się w hurtowniach. No i raczej elektronik a nie elektryk.

Pozdrawiam, skałdaj szybko nowy model i w górę! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.