Skocz do zawartości

Przewijanie TURNIGY 3542-1250kV


noker

Rekomendowane odpowiedzi

Witam
Panowie mam na tapecie silniczek jak w temacie, jego parametry znamionowe wg HK to:

TURNIGY AerodriveXp
Model: TR35-42B
Input Voltage : 7.4V~14.8V (2~4S Li-po)
Kv : 1250 rpm/V within 10%
Current capacity : 45A/30s
Dimentions : 35mm X 42mm / 1.38in X 1.65in
Shaft diameter : 4mm / 0.16in
Weight : 132g / 4.66oz
Number of poles/magnets : 12/14
Recommended model weight : 600~2000g / 35~81oz
Power equivalent : .30 to .35 IC glow engine
Stator Dimentions: 28x20mm

Zabieram się za przewijanie, stare uzwojenie usunięte już jest, policzone, pomierzone.
na stronie http://www.bavaria-direct.co.za/scheme/calculator/ wygenerowałem układ połączeń dla 12 Slotów i 14 Magnesów i wychodzi AabBCcaABbcC, wszystko ładnie pieknie krok po kroku można zobaczyć jak nawijać i w którą stronę, lecz mam jeszcze kilka pytań.
Połączenie w gwiazdę? Które końce pęczków nawojowych łączyć parami?
Druga sprawa - bardziej mechaniczna, uzwojenie nawijam na rdzeń (to chyba wirnik? we Frani nawijało się na stojan), lecz wygodniej by było jakbym mógł go oddzielić od części korpusu, jest taka możliwość? Nie chciałbym czegoś uszkodzić/ połamać.
Czym mogę uzupełnić ubytki (toto zielone) w izolacji rdzenia?

Dołączona grafika

Z góry dziękuję za podpowiedzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wszystko jedno, co potraktujesz jako końce, a co jako początki. Uzupełnij ubytki izolacji jakąś żywicą. Z moich doświadczeń-najlepiej sprawdza się Distal wolnowiążący (biały). Jeśli masz dobrze wykonane i złożone elementy przez fabrykę, na zimno nie rozłączysz blach stojana od podstawy (są sklejone żywicą). Mój wypróbowany sposób-nagrzewam w mikrofalówce na kawałku drewna (bez sęka) stojan z podstawą. Dość mocno. Po wyjęciu z mikrofalówki, trzeba (koniecznie) odczekać ok.5-10 min. i dopiero, z czuciem przy pomocy dwóch wkrętaków zsuwamy stojan z podstawy. Zejdzie bez kłopotów. Chwytaj elementy przez szmatę, bo będą parzyć. Nie bój się grzania, nic nie uszkodzisz. Jeśli nie masz mikrofalówki, nagrzewaj na gazie, na środku dekla palnika, do momentu prawie dymienia. Dalej tak samo, odczekaj i zsuń wkrętakami. Przy nawijaniu, zaznaczaj kawałkami klejącego papieru początki i końce poszczególnych uzwojeń. Ułatwi Ci to później łączenia. powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu, na tej stronie co podałeś jest ładnie narysowane uzwojenie 12N14P i zaznaczone końce Anfang i Ende http://www.powercroco.de/Schema.html Według tego nawijałem silnik i ruszył bez kłopotów, z tym, że zamiast nawijać czterema cienkimi nawijałem jednym grubszym drutem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nagrzewamy stator, to po tej czynności trzeba odczekać nawet do 15 min. i dopiero próbować rozdzielać. Zywica dopiero po tym czasie staje sie płynna w szczelinach. No, chyba że, zdrowo ją przypalimy.

A nawijanie lepiej przeprowadzać cienkimi drutami w wiązce. Więcej ich zmieścimy i izolacja na drutach nie dostaje mikropęknięć na zgięciach na tak małych stojanach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W orginale silniczek nawiniety był pakietem 20żył każdy ząbek 3x daje to 60szt

średnica drucika jaką zmierzyłem to 0,2mm

Postaram się nawinąc tak samo, przy łaczeniu w trójkąt dwa końce po 20 żył były splecione razem i w izolacji wychodziły z silniczka na zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Cienkie druciki daje się lutować bez zdrapywania izolacji. Mozesz skrobać ostrym nozykiem całą, rozplaszczoną wiazke. Mozesz czyścić papierem ściernym, dość grubym, też od razu całą wiązke. Mozesz wreszcie usunąć emalię przez pocieranie lutownicą wiązki na tabletce aspiryny, ale to mocno dymi. Trzeba aspirynować przy otwartym oknie. pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ja czyściłem papierkiem ściernym całą wiązkę, wyczytałem że jest drut nawojowy w izolacji, która łatwo się lutuje, mój niestety nie był taki.

 

Lakier na uzwojenie to dowolny jaki mam? Czy może coś specjalnego zastosować? A może żywica?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzwojenia trzeba koniecznie nasycać lakierem. Bez tego, od drgań, w drucikach przeciera się izolacja i łatwo się przepalają. Ja stosuję, z bardzo dobrym skutkiem, zwykły capon do drewna. Nasączam uzwojenia, kilkakrotnie pędzelkiem maczanym w Caponie. polecam.Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki radom z forum udało mi się wczoraj przewinąć swój pierwszy silnik (POT 30W):

Dołączona grafika

Jak widać mogłem ciaśniej nawinąć uzwojenie, ale zorientowałem się dopiero jak zacząłem nawijać drugą fazę, więc zostawiłem tak jak jest.

Pierwsze próby przeszedł pomyślnie, tylko czeka mnie jeszcze lakierowanie (jeszcze nie wiem jakim lakierem).

 

Co do Twojego pytania noker, to do lutowania izolację z przewodu usuwałem nad płomieniem zapalniczki. Potem spaloną izolację skrobałem nożykiem i ewentualnie czyściłem powierzchnię cienkim papierem ściernym (gramatura rzędu 300)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsze próby przeszedł pomyślnie, tylko czeka mnie jeszcze lakierowanie (jeszcze nie wiem jakim lakierem).

Modelarskie przewinąłem tylko dwa, ale zwykłych trójfazowych od 0,7 do 6kW trochę wyremontowałem.

Możesz zastosować tak jak ktoś sugerował lakier do drewna, lub nawet zwykłą farbę olejną. Ale żeby wyglądało estetycznie to najlepiej bezbarwny lakier. Żywicy lepiej nie używać bo to trudniej usunąć, a nie wiadomo czy nie będziesz kolejny raz przewijał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję wykonaną robotę, silnik uruchomiony :mrgreen: .

 

Jace, ze zdjęcia wniuskuję, że przewijałeś pojedyńczą żyłą, i to chyba grubszą, w moim przypadku to było 40x0.2mm

 

Teraz jeszcze stator przykleić do korpusa żywicą i gotowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jace, ze zdjęcia wniuskuję, że przewijałeś pojedyńczą żyłą, i to chyba grubszą, w moim przypadku to było 40x0.2mm

Tak, jest to pojedyńczą żyłą 0,4mm - nawinąłem 10 zwoi na ząb. Oryginalnie była taka sama średnica, jednak trochę gęściej nawinięte.

Ale do następnego przewijanego silnika przyłoże się :)

 

Teraz jeszcze stator przykleić do korpusa żywicą i gotowe.

A jakim lakierem w końcu pokryłeś uzwojenie?

 

Adam_Max, dzięki za podpowiedź... Pewnie uzwojenie zabezpieczę nitrocellonem, bo mam go akurat pod ręką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakim lakierem w końcu pokryłeś uzwojenie?

Capon był, ale w litrowych wiadrach :?

Wziąłem zwykły lakier do drewna, 200ml za 5.40, w tej cenie był też nitro/szybkoschnący ale bałem się że to całe nitro może nadgryźć izolację statora lub uzwojenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.