Skocz do zawartości

co na początek


wojtekbieszczad

Rekomendowane odpowiedzi

Siemka w temacie modelarstwa jestem zielony, dlatego pisze tu na forum...

 

Co polecilibyście na początek z szybowców (bardzo mi się podobają i chciałbym zainwestować w szybowiec a nie w samolot zwykły).

 

Jedna z osób na forum poleciła mi PC Focus.

Chciałbym już coś gotowe do lotu w cenie do 400-450 z. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Wojtek, a uczą was tam w szkole czytanie ze zrozumieniem ... Takich tematów jest od cholery.

 

 

Beta 1400 ,550 zł abc-rc.pl masz cały zestaw. A focus zbytnio nie jest fajny modelem przez szczotkę

 

 

ps. A jak nie to naucz się budować szybowce toto-0 czy jakieś inny model Motylka

 

Aparatura Turnigy 9x 2.4ghz bądź u Ledy (abc ) na 35 stara o wiele lepsza moim zdaniem

Silnik emax 2822

Regulator 18-25A

Pakiet 1500-1000mah 3s

Serwa 9g 2/4 sztuki

Izofloor z castoramy +pierdólki ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście zdajesz sobie sprawę, że do szybowca potrzebny jest albo odpowiedni teren (zbocze), albo odpowiednia infrastruktura (hol lub samolot holujący).

A teren wokół Skarżyska Kam. jest raczej z tych płaskich.

 

Zastanów się, czy nie lepszy na twoje warunki będzie motoszybowiec. Na napędzie nabierasz wysokości, a potem wyłączasz silnik i szybujesz.

 

Zarówno sklepowa Beta 1400, jak jej starsi kuzyni - Easy Star, Sky Lady, Easy Glider Pro czy inny tego typu model, jak też polecany ci do samodzielnej budowy Toto-0 - są motoszybowcami i dobrze szybują.

 

A przy okazji nie będziesz ograniczony ani warunkami terenowymi, ani brakiem silnika.

Gdyby się okazało, że jednak model szybowca się nudzi i chciałbyś jednak mieć model z napędem - wystarczy nie wyłączać silnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co czytałem na forum to najlepsza będzie beta 1400 ;) poszukaj nawet w tym dziale jest o tym modelu baardzo dużo tematów. Ja osobiście na początek postanowiłem zainwestować w modelik spalinowy gdyż nie trafiłem wcześniej na to forum, a gdyby nie to to na pewno nabyłbym sobie Bete.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super bierz bete jest sto razy łatwiejszy w pilotażu od toto-0 silnik trójfazowy ma 3 kabelki ,a szczotka 2 ,silnik bezszczotkowy jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż szczotka do której nie wsadzisz lipo 3s ,a poza tym jest mniejszy ,bardziej wydajniejszy i ma większy ciąg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to raczej tą bete kupie a o co chodzi z tym że jest trój fazowy silnik

 

sorki że pytam ale jestem tak zmęczony na szukanie na forum (cały dzień pomagałem bratu)

W modelarstwie stosujemy dwa rodzaje silników.

 

Szczotkowe są to najzwyklejsze silniczki prądu stałego, które są wszędzie w koło nas. W urządzeniach AGD, RTV, w komputerach, w zabawkach itd. Zasadniczo jest to taki sam typ silnika, jak ten wymyślony w 1837 roku, i użyty do napędu kolejki elektrycznej (zabawki). :wink:

 

W silniku takim wirnik jest zabudowany w środku i to on wytwarza siłę elektromotoryczną czyli to, co "obraca" silnikiem.

Żeby działał trzeba mu doprowadzić prąd, a ponieważ się obraca (i to nieraz całkiem szybko), służą do tego tzw "szczotki". Czyli elementy trące po powierzchni komutatora (zakończenia uzwojeń silnika).

 

Jak łatwo się domyśleć, szczotki są głównym problemem. Zużywają się, mogą się klinować itd.

Dodatkowo silniczki takie mają bardzo niską sprawność rzędu 60%. Pozostałe część energii jest tracona np. na ciepło.

W dodatku pełny moment obrotowy osiągają w górnych zakresach prędkości pracy.

 

Są łatwe w sterowaniu (wysokość napięcia), ale pomału znikają z modelarstwa.

 

Wyparły je silniki bezszczotkowe. Są to silniki, które zostały konstrukcyjnie "odwrócone". Tzn. wirnik nie zawiera uzwojeń, lecz magnesy neodymowe i nie trzeba go zasilać.

Uzwojenia są nieruchome i podobnie jak w silnikach trójfazowych są 3 uzwojenia, zasilane osobno. Naraz napędza się dwa uzwojenia, a ta różnica obraca silnik.

Trzeba więc zbudować odpowiedni regulator, który będzie nie tylko bardzo szybko i we właściwym czasie zasilał uzwojenia, ale też będzie sprawdzał, czy robi to prawidłowo.

 

Silniki takie są praktycznie bezawaryjne, bo nie ma się co psuć, chyba, że łożyska. Są o wiele sprawniejsze, rzędu 90% i więcej (100% ma tylko Perpetum Mobile ;) ). Moment obrotowy jest dostępny przy niższych obrotach i bardziej stały.

 

Te silniki są po prostu silniejsze, lepsze i obecnie też dość tanie. Parę lat temu trzeba było wyłożyć sto-parę złotych, a dziś taki silnik się kupi za 20-30zł. A za granicą bywają po 6$.

 

W modelarstwie to, że więcej energii trafia na śmigło naszego samolotu, a nie zostaje zmarnowana, jest na tyle istotna, że obecnie są to najpopularniejsze silniki.

 

Silniki szczotkowe spotyka się dziś w tanich modelach z wiadomego kraju na wschodzie, zabawkach i modelach sknerusów. :wink: Czasem też korzystają z nich pasjonaci starych, oryginalnych modeli z ostatniego półwiecza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p4414,beta-1400-arf-pnp-zestaw

 

to jest zestaw bez

 

4-kanałowej aparatury

pakiet litowo-polimerowy 11,1V (1200-2200 mAh) z ładowarką

 

może ktoś coś doradzić tak żeby koszty nie przekraczały razem z samolotem 500-530 zł

,czy lepiej już żebym kupił cały zestaw za 558zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś uzbierał jeszcze ze 2-3 stówy to byś mógł nabyć sobie aparaturę Spektrum myślę, że do tego modelu i do innych trenerków DX5e by wystarczyła. Pewnie jak zobaczysz że w/w aparatura jest dosyć droga to ci się jej odechce ale pamiętaj że one mają nieskrócony zasięg do 1,5km ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wez betę w wersji kit tylko z silnikiem

http://modele.sklep.pl/product_info.php?products_id=14893

a resztę wyposażenia kup z HK ta aparatura z zestawu rtf jest nieprzyszłościowa tylko 4 kanały.Weż turnigy 9x to bardzo dobra aparatura za małe pieniądze

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8992

regulator

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=6460

serwa 4x

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=662

pakiet lipo

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8932

ładowarka

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=11060

Powinieneś się zmieścić z modelem i z wyposażeniem w granicach 600zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdybyś uzbierał jeszcze ze 2-3 stówy to byś mógł nabyć sobie aparaturę Spektrum myślę, że do tego modelu i do innych trenerków DX5e by wystarczyła. Pewnie jak zobaczysz że w/w aparatura jest dosyć droga to ci się jej odechce ale pamiętaj że one mają nieskrócony zasięg do 1,5km ;)

Spectruma umm.... Niech popatrzy na odbiorniki jakie ceny mają, ja już drugi model stracilem przez Spectruma ,pozdrawiam wszystkim polakuf.... wczoraj zakupiłem turnigy 9x i jestem mega zadowolony, znajomy lata juz kupę czasu na niej i wszystko dobrze :) żadnych problemów, dziękuje dobranoc.

 

Ps. nie dawaj rady młodemu :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Beta już do mnie dotarła i teraz rodzą się pytania..

 

Gdzie umocować akumulator?

 

Jaki klej zakupić do klejenia (zapomniałem kupić razem z betą)? Mam kilka sklepów w sowim mieście budowlanych czy może to być klej do styropianu? I czy tym klejem mocować plastikowe części w styropianie czy to już inny klej do tego potrzebny?

 

Jak dobrze ustawić rodio do sterowania ?

 

W jakich miejscach okleić taśmą samolot i jaką taśmą?

 

Na razie to tyle jak coś będę potrzebował to napisze...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki klej zakupić do klejenia

chyba uhupor ale doszły mnie słuchy ze nie zawsze się "trzyma" tej pianki epp w becie

 

W jakich miejscach okleić taśmą samolot i jaką taśmą?

 

 

taśma zbrojona. W tych najbardziej narażonych na zniszczenia, logika??

 

Jak dobrze ustawić rodio do sterowania ?

opcja szukania nie boli i jeśli się za coś bierzesz to musisz na to poświecić trochę czasu tylko nie mów, że znów musisz komuś pomoc bo sam się już w tym chyba pogubiłeś komu pomagasz tacie czy bratu może to co mowie to przesada ale nie lubię jak ktoś się za coś bierze byle jak z tego co tu piszesz (ze nie masz czasu) to zobaczysz 2 sekund nie utrzymasz samolotu w powietrzu i powiesz bo nie miałem czasu poczytać... to już lepiej sobie odpuścić jak masz wydać pieniądze na polowanie na krety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.