Skocz do zawartości

Ogniwa słoneczne


sirHarvey

Rekomendowane odpowiedzi

Czy myśleliście kiedykolowiek o tym, żeby na skrzydłach samolotu zainstalowac ogniwa słoneczne które mogłyby być wykorzystywane do ładowania akumulatora lub chociażby oświetlenia modelu? Ostatnio mi przyszedł do głowy taki pomysł tyle ze nie wiem jak to sie ma do samych ogniw skad je wziac aby byly jednoczesnie w odpowiednim wymiarze nie za ciężkie i zeby moc miały wystarczająca. Macie jakies przemyslenia w tym temacie... ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal waga tego co "ogólnodostępne " jest za wysoka do zastosowań latających .

Komercyjne ogniwa są na podkładzie szklanym i to powoduje ich masę.

Ale trzeba pamiętać że były już przypadki stosowania ogniw słonecznych z powodzeniem w modelach - nawet był seryjny model graupnera pod nazwą Solar Uhu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zaczęto już praktycznie produkcję ogniw nadrukowywanych na folii(!), prawda, że jeszcze nieznacznie mniej sprawnych niż sztywne krzemowe, ale to tylko kwestia czasu jak będziemy elektryki oklejać zamiast solarfilmu czy oracover. :D

http://www.cire.pl/pliki/2/trzecia_generacja_baterii_slonecznych.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Kolego jeżeni chcesz użyć ogniw słonecznych do samego oświetlenia to dasz radę, jeżeli jest to oświetlenie diodowe, ale jak chcesz użyć do napędu to zapomnij i to szybko na dzień dzisiejszy jest to zbyt drogie i zbyt ciężkie rozwiązanie do naszego pięknego hobby.

 

A ten słoneczny samolot to ma przeolbrzymie skrzydła i powierzchnie sterowe, niezły filmik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem w zeszłym roku baterię słoneczną 6v 400ma max i testowałem przy różnych warunkach pogodowych przybliżone wyniki.

 

-Bateria ustawiona idealnie na słońce w lato w ładny słoneczny dzień 100% mocy 415ma

-te same warunki jak wyżej ale bateria ustawiona 90stopni od słońca sprawnośc spadła o ponad 50%

-warunki jak wyżej ale bateria ustawiona tyłem do słońca max115ma !!!

 

-ZIMA słoneczny dzień bateria ustawiona idealnie na słońce 310ma

- warunki jak wyżej bateria ustawiona 90stopni od słońca około 130ma

-zima zachmurzenie całkowite 80ma w porywach do 100ma

 

Zastosowanie paneli słonecznych do modeli kompletnie mija się z celem, przy idealnych warunkach nasłonecznienia w południe praktycznie mozna uzyskać max 50% bo panele nie będą ciągle ustawione na słońce, co najwyżej do giganta pipera lub coś podobnego do wspomagania zasilania zapłonu/odbiornika... po za okresem letnim wyciągniemy praktycznie 1/4 znamionowej mocy.

 

Zastanawiałbym się czy zakup takich paneli w ogóle ma sens jako wspomaganie zasilania domu w polskich warunkach pogodowych gdzie naprawde mamy mało słońca.

Pół roku (zima) przynajmniej 2010/2011 w ogóle nie było słońca... praktyczne wykorzystanie paneli to 1/4 ich faktycznych mozliwości, jedyny pożytek w lato i to nie całe. Do zastosowań domowych w polskich warunkach pogodowych najlepszym rozwiązaniem to połączenie paneli słonecznych z małą przydomową elektrownią wiatrową, do modeli zdalnie sterowanych jako gadget.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.