Skocz do zawartości

T0T0-O - Relacja z budowy


316_Danny

Rekomendowane odpowiedzi

A ja mam pytanie: Wiem że dźwigar pracuje góra dół i wiem że słoje powinny iść pionowo, wiem też że jest to sprawdzone doświadczalnie ale za cholere nie wiem dlaczego :) Na logike zawsze mi się wydawało że lepiej wyginać wzdłuż włókien a nie w poprzek co więcej test udarowy na kawałku z laminatu też wykazywał że lepiej uderzyć wzdłuż niż w poprzek tak więc chciałem zapytać czy jest jakieś logiczne uzasadnienie tego faktu? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 70
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

To że on pracuje góra - dół to mało powiedziane, on się ugina - prawda.

A co dzieje się z nim w trakcie ugięcia ?

Co dzieje się w trakcie ugięcia z listwą górną i dolną , prócz tego ze się wyginają ?

One przesuwają się względem siebie - prawda.

Czyli łączniki pracują że tak kolokwialnie i w uproszczeniu powiem "mniej na uginanie a bardzie na ......., no własnie na ścinanie"

A znacznie trudniej jest ściąć łącznik "słojami pionowy" od łącznika "słojami poziomego".

Gdyż w łączniku "poziomym" słoje ( warstwy ) poprzesuwają się wzajemnie, potem wrócą na swoje miejsce, "zginania" tam raczej będzie nie wiele, łącznik pionowy na to nie pozwoli, czyli ...... usztywni całość, a o to nam chodzi wszak.

Tutaj tkwi tajemnica owych łączników.

W skrzydle takim jak w ToTo-0 , wydłużenie jest małe, do tego gruby profil, więc całość jest w miarę sztywna. poleci i wytrzyma bez tych łączników, ale w skrzydle o większym wydłużeniu sztywność dźwigara to podstawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ohh... Zaszczycił mnie sam "Szef wszystkich Szefów" :oops:

Spójrz na swoją fotografię.

A teraz spójrz na moją :

Wkradł się na zdjęciu kawałek innego zdjęcia, i wydało się, że do obrabiania zdjęć używam Painta i TouchPada na NoteBooku :twisted:

(Ale fotki już zostały poprawione)

 

Jeżeli chodzi o zadanie domowe, to na pewno jako przyszły inżynier przemyślę sprawę wiele razy i wyciągnę odpowiednie wnioski 8)

 

Aktualnie zastanawiam się nad następującymi rzeczami:

Posiadam tylko depron "rowkowany". Chce wykonać statecznik pionowy i poziomy ale nie wyobrażam sobie mieć rowki na jednej ze stron :shock:

Mógłbym zeszlifować depron ze strony z rowkami, ale puki co ciężko to idzie, żeby było równo... Po za tym będę miał tam głupie 4,758731 mm :ass:

I tak sobie pomyślałem... Czy dobrym rozwiązaniem byłoby zeszlifować stronę rowkowaną do ok. 3mm wykonać drugie lustrzane odbicie i skleić je ze sobą? Miałbym gładki depron 6mm i myślę, że klej dodatkowo wzmocniłby stateczniki... Good idea :?:

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj skończyłem lotki i tu bardzo przykra sprawa :cry: :cry: :cry:

Po zmontowaniu wszystkiego w całość okazało się, że serwa steru wysokości i kierunku "haczą" z napędem lotek :shock: T_T T_T T_T T_T

Podrzucam zdjęcie:

Dołączona grafika

Jedyne co mi przychodzi na myśl to przy pomocy listewek balsowych podnieś wysokość tak żeby się nie cieły...

:'( :'( :'(

EDIT

Tak sobie myślę, można by jeszcze wymontować półeczkę ze serwami i umieścić ją niżej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybacz, ale stosując te pierdoły do zaciskania popychaczy sam sobie jesteś winien...

Mniemam, że te "pierdoły" to ma pan na myśli mocowania Bowdenów na serwo...

A "Zet-ka na orczyku i V-ka po drodze" to sposób w jaki powinienem wygiąć drut, żeby wyżej wymienionych mocowań nie zastosować...

 

Akurat tak się składa, że to nie te mocowania blokują!

A nawet jakbym je usunął to bym zyskał max 1 mm :mrgreen:

Ja bym skrócił ta cześć szprychy na która jest nałożona termokurczka, ewentualnie jeszcze obniżyć podkladkę pod serwo lotek lub obniżyć (o ile się da) półkę z serwami.

I tak chyba zrobię... 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to jest, jak się nie czyta planów. :wink:

W oryginale, serwo montuje się do góry tak, że wystaje z górnej powierzchni skrzydła, a na dół idzie tylko sam przewód. To samo z popychaczami - powinny być montowane na górnej powierzchni skrzydła.

 

Przerób i tyle. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Teraz mam problem z lotkami :/

Na początku wykonałem zawiasy z dyskietki.... Lipa...

Dałem po 9 zawiasków na lotkę i całość chodzi za ciężko...

Kolega Krzysiek z tego forum, który budował ten model jakiś czas temu miał podobny problem...(jednak on dał 5 zawiasów) Jednak On rozwiązał problem tak, że dał jedno serwo na każdą lotkę, co naprawiło sprawę

Czytałem o zawiasach z taśmy klejącej...

Pytania:

Próbowałem zrobić taki zawias ale taśma bardzo słabo trzyma się depronu, czy muszę podkleić balse? Czy trzeba wymienić taśmę?

Jakkolwiek próbuje przykleić tą taśmę to zawias odchyla się tylko w jedną stronę :ass:

EDIT:

Postanowiłem, że wykonam zawiasy z taśmy pakownej i tak jak to jest w ToTo-1

Znalazłem takie foto

Dołączona grafika

Czy zawias z taśmy pakownej może być wykonany w ten sposób ??

 

Znalazłem coś takiego:

http://www.sgm.siedlce.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=229:zawiasyztasmy&catid=55:techniki-i-porady&Itemid=57

i myślę, że to mi pomoże... :rotfl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Arturrro!

Zawiasy zostały już wykonane i powiem tyle: "Nie taki Diabeł straszny!" :mrgreen:

Teraz zostało mi już tylko:

1)Obniżyć półkę z serwami

2)Okleić model

Postanowiłem, że model będzie koloru pomarańczowego (taśma pakowna), nieco podobny do modelu Motylastego, jednak lotki i powierzchnie sterowe będą koloru czarnego...

W mojej łepetynie zaświecił już pomysł co do "malowania osobistego" mojego ToTo-0, ale na razie niech to zostanie niespodzianką (bo nie wiem jeszcze jak to wyjdzie...)

3)Wyważyć model

Czy będę mógł to zrobić tylko przy pomocy samego akumulatora?

 

 

A jeszcze jedna sprawa! 8)

Wczoraj ważyłem model... Bałem się, że waga wyjdzie mi coś koło 600 gram...

Miła niespodzianka! :D 399g (bez tam paru pierdółek) :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Aktualnie model oklejony prawie w połowie z caaaaalutkim wyposażeniem waży 444g Co myślę, że jest satysfakcjonujące :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawiasy z dyskietki spokojnie wystarczyłyby ci 3 na lotkę. A nawet dwa.

 

Natomiast zawiasy z taśmy klejącej wymagają sporej precyzji wykonania i bardzo nie lubią niedbałości. Zwróć na to uwagę.

Jeżeli zrobisz zbyt szeroką szczelinę, lotka nie będzie pracować dostatecznie precyzyjnie i można nawet przez to stracić model.

 

Ja np. jeden kiedyś rozbiłem, przez źle wykonany zawias. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A powiedzcie mi jeszcze Towarzysze ile powinny odginać się lotki...

Bo u mnie jest wydaje mi się że za słabo, bo ok. 1 cm (maksymalne, skrajne położenie...)

Jednak jak wziąłem do ręki skrzydełko Bety 1400 dla porównania to tam odginają się lotki dużo mniej...

Ktoś mógłby coś powiedzieć na ten temat??? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

316_Danny, jeśli w pierwszym oblocie okaże się, że wychylenia są za małe to możesz jeszcze spróbować poprzekładać popychacze w otworach na orczyku serwa i dźwigni lotek.

To jest podobnie jak z przerzutkami w rowerze - na serwie dasz na samym końcu orczyka, na dźwigni lotek bliżej powierzchni sterowej i będziesz miał większe wychylenia. Niestety, precyzja wtedy trochę spada, ale myślę że nie będzie aż tak źle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.