Jump to content

Hurricane. Problem ze statecznikiem poziomym.


Pit

Recommended Posts

Witam

Może ktoś z kolegów spotkał się z takim problemem. Nie można ustawić statecznika z zachowaniem wymiarów A=A' i B=B'. Jeżeli ustawię statecznik równo względem kadłuba czyli B=B' to wtedy A=A'+2cm . Nie wiem czy tak fatalnie wykonany jest zestaw czy jest to zamierzone przez producenta. Nigdy się z czymś takim nie spotkałem i nie mam pojęcia jak z tego wybrnąć. Model to Hurricane 60. Rozpiętość 1,61m. Dodam jeszcze że skrzydło montowane jest z kadłubem na sztywno czyli kołki w natarciu i śruby przy spływie. Nie daje to możliwości zmiany kąta.

Dołączona grafika

Link to comment
Share on other sites

Wygląda na klasyczną krzywiznę. Ale co jest krzywe? Zdejmij więcej wymiarów względem kadłuba, np do wysokości spływu skrzydła, do natarcia itd. Potem zrób to samo ze skrzydłem.

Prawdopodobnie będzie trzeba jednak zaingerować w zestaw i przerobić albo mocowanie skrzydeł, bądź statecznika.

 

Zmierz też geometrię samych części. Jak rozumiem, jest to zestaw ARF? Trzeba też niestety wówczas sprawdzić poprawność montażu.

Link to comment
Share on other sites

Zmierzyłem dokładnie ustawiając B=B' i wygląda to tak:

Dołączona grafika

 

A=84,5cm oraz A'=86,2cm. Różnica wynosi 1,7cm

B=B'=94cm

C=102,3cm oraz C'=103,6cm. Różnica wynosi 1,3cm

D=D'=70cm.

 

Wygląda na to że kadłub może być bananowy od krawędzi spływu skrzydła w kierunku ogona. Wieczorem rozmontuję model i przerzucę oś kadłuba na deskę montażową i wtedy będzie bardziej wiadomo co jest grane.

Link to comment
Share on other sites

Coś mi tu nie pasuje.

Gdyby kadłub był "bananowy", nie otrzymałbyś idealnie równego wyniku B-B'.

Może to znaczyć, że masz krzywy jednocześnie kadłub i statecznik poziomy, w takim stopniu, że rekompensuje to wygięcie kadłuba. Bądź też są krzywe, lub źle wykonane skrzydła.

Prawidłowy wymiar D-D' sugeruje ich poprawne mocowanie przednie (lub tak skrzywione, że rekompensuje to wadę skrzydeł).

 

Spróbuj jeszcze zdjąć wymiary analogiczne do B-B', ale do różnych wysokości kadłuba.

To samo zrób ze skrzydłami, zdejmując wymiary analogiczne do A-A' i C-C', w stosunku do różnych części kadłuba. Możesz też wytyczyć osie symetrii skrzydeł i statecznika, w stosunku do osi modelu. Będzie od razu widać symetrię części i ich krzywizny.

 

Wydaje mi się jednak, że skrzydła są jednak winne.

Link to comment
Share on other sites

Skoro połówki skrzydeł nie są równe to D=D' sugeruje że skrzydło jest krzywo osadzone i stąd się biorą twoje problemy.

Zgadza się ale jest to jedna ze składowych. Druga to wygięcie osi kadłuba . Kadłub od spływu w kierunku ogona odchodzi o ok. 0,5cm. Te błędy się nakładają. Problem pojawia się z poprawką tego stanu rzeczy ponieważ węzeł skrzydło-kadłub jest sztywno spasowany i żeby cokolwiek poprawić trzeba mocno zaingerować w ten rejon kadłuba. Za pomocą metod nieinwazyjnych udało mi się zmniejszyć różnicę A-A' do 1cm i najchętniej bym przy tym pozostał. Co sądzicie?
Link to comment
Share on other sites

Witaj

Ja bym po prostu zestaw odesłał do reklamacji za powód podając zwichrowanie modelu uniemożliwiające prawidłowy montaż. Fakt ze będziesz trochę czasu bez modelu ale było by to najlepsze wyjście z sytuacji, bo jeżeli rzeczywiste jest to pokrzywione to nie wiadomo jak się ten model będzie zachowywał w powietrzu.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.