Skocz do zawartości

Predator z Moflockfamily


labo

Rekomendowane odpowiedzi

Co do folii, masz rację. Niezłe masz oko. Zważyłem dwa arkusze i zapomniałem podzielić masę. Arkusz 100x70cm waży 175g, papier i folia to prawie tyle samo, bo odciąłem i zważyłem kawałek, czyli 87,5g na arkusz, czyli uwzględniając odpady z 60-70g na skrzydło więcej. Eeee, to chyba nie tak źle... Sam lakier będzie miał swoja masę...

Ja zużyłem prawie dwie puszki 400ml jednego koloru, do tego poszło dużo z kolejnej na spód i trochę żółtej i czarnej, a wszystko to po to by wywalić :twisted:

No sam widzisz - masę minimalną przekroczyłeś a model jeszcze nie skończony. Uważaj by nie było tak jak z moim;

fotka przed:

Dołączona grafika

i po:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Tak, tylko u mnie po tych zniekształceniach, które mi zafundowało okrycie, jak je zedrę, to rdzeń sie wyprostuje. Oznaczać to będzie, że będę musiał kupić gdzieś nowe rdzenie, bo te już do niczego się nie będą nadawać. No i wtedy robota od początku, czyli przy moim tempie gdzieś październik/listopad skończę. Słaba perspektywa. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejna zmiana koncepcji ;)) Z racji dość już dużej masy płatowca, myślę, że chyba zostawię tak jak jest, czyli w stanie pomalowanym podkładem, bez malowania końcowego. Podkład na szczęście jest biały. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Prace zbliżają się do końca (wreszcie), ale natrafiłem na kolejny problem. :-/

O skrzydłach napisze następnym razem, teraz o kadłubie.

Kadłub pomalowałem na biało a od spodu z "zakładkami" od dołu na bokach na czarno. Czarny też jest dziób. W dziobie wyciąłem "rynienkę" na kamerę, bo nie chcę i nie lubię sterczących kamer na modelu. Co prawda takie mocowanie uniemożliwia rozglądanie się na boki, lecz na początku lepiej się nie rozpraszać. Odciąłem klapki, które po odcięciu wygięły się (a jakże) i w jednej zrobiłem otwory na kable do lotek. Zamocowałem także kołki do mocowania skrzydeł. Wyciąłem wręgę silnikową, wkleiłem w nią śruby do mocowania silnika i przykleiłem ją do kadłuba.

 

Kilka zdjęć:

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dzisiaj miałem przyklejać stateczniki, a tu... zonk! Stateczniki nie przylegają do kadłuba!

Bok kadłuba do którego mają być przyklejone stateczniki zmienia swój kształt. Z przodu pionowy a na końcu pod kątem (na oko) około 30 stopni. Powstaje więc coś na kształt skręconej taśmy, która nigdy nie będzie płaska! Jak więc do czegoś takiego przykleić płaski statecznik?? Gdy docisnę go na jednym końcu, to na drugim odstaje na około 3,5mm. Niestety instrukcja tajemniczo milczy na ten temat. Porażka, wg mnie ewidentny błąd konstrukcyjny modelu, a instrukcja przed oklejaniem powinna informować, aby zeszlifować skręconą końcówkę kadłuba na płasko.

 

Dołączona grafika

 

Tutaj zwracam sie do Was Panowie o poradę, jak je ^%$$&!!! przykleić???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przykleic by płaszczyzna kadłuba i statecznika tworzyły kąt prosty.

Jejku, nie bardzo rozumiem, co masz na myśli....

 

Obiecałem, że napiszę słowo o skrzydłach.

Uległem namowom i skrzydła zostały oklejone taśmą klejącą. Bałem się dalszego zwiększania masy. Na zakończenia skrzydeł przykleiłem uprzednio pomalowane na czerwono załączone do zestawu końcówki z EPP. Niestety końcówki okazały się krótsze od skrzydła o jakieś 5mm. :-?

Pozostało teraz tylko od spodu skrzydła przykleić nakładki antypoślizgowe, zwane popularnie papierem ściernym. :-)

 

Niestety dalej myślę, jak przykleić te stateczniki z poprzedniej mojej wypowiedzi... :-(

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaszczyzna statecznika powinna ptrzylegać do powierzchni kadłuba w miejscu jego mocowania. Czyli płaszczyzny powinny być do siebie równoległe ale oś statecznika z osią pionowa kadłuba poprzeczne tworzace kąt prosty czy li literę T. Zdarzało się, że płaszczyzny nie miałem równolegle zachowując kąt. Gdybym kleił równolegle nie zachowałbym kata i np opadałaby prawa strona statecznika. Dlatego napisałem byś wstępnie ustawił połozenie statecznik/kadłub nie do płaszczyzn równoległych tylko do osi by kąt prosty - litera T były zachowane. Jesli dobrze zrozumiałem to w takim położeniu jedna strona kadłuba w miejscu mocowania statecznika jest nizej czyli jakby szczelina. Klej pieniący Suudal D4/B4 zasychając pieni się wypełniając szczeliny. Oczywiście musisz unieruchomić oba alementy i obciążyć by nie przesunęły siewzajemnie...

Lepiej juz chyba nie wytłumaczę :oops: Teraz idę oblecieć mego STRATOSA ale jesli nadal coś niekomunikatywnego napisałem to wkleję fotkę obrazującą mysl moją ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekaj, czekaj... Ty myślisz, że to usterzenie klasyczne ma być?

Predator ma mieć "V".

 

Na innym forum zwrócono mi jeszcze uwagę, czy ten popychacz stalowy fi 1mm, nie jest za słaby na wyginanie przy tak ciężkim i solidnym skrzydle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem naprawić zły projekt samolotu (szkoda go wywalać po całej wykonanej przeze mnie pracy przez skopaną konstrukcję kadłuba) i jakoś przykleić te stateczniki.

 

Zrobiłem tak, że przykleiłem je na żywicę 10min. tak, że docisnąłem je z tyłu:

Dołączona grafika

 

Oraz od dołu:

Dołączona grafika

 

Powstałą od przodu szczelinę „zakorkowałem” żywicą:

Dołączona grafika

 

W ten sposób otrzymałem otwartą od góry „rynienkę”, którą mam zamiar zalać rzadką żywicą:

Dołączona grafika

 

 

Oczywiście okazało się, że wybrałem złą drogę, bo trzeba było dociskać z przodu i od góry, a nie od dołu i z tyłu. Dlaczego? Ano dlatego, że teraz załączony łącznik nijak nie pasuje do stateczników. Jest za krótki a szczeliny w statecznikach wypadają poniżej górnej linii kadłuba.

Dołączona grafika

 

 

Muszę znowu wykonać kolejny zakup wysyłkowy aby kupić kawałek sklejki. Jestem wystarczająco zrażony do zestawów z morlockfamily. Jak ktoś ma sklep modelarski pod nosem, to może sobie tam co chwila biegać, ale koszt dodatkowych wysyłek jest zatrważający.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki pewnemu panu, który poratował mnie i nagwintował szprychę, popychacze lotek nabrały nowego kształtu:

Dołączona grafika

 

Prawdę mówiąc dalej nie wiem jakie wykombinować popychacze do sterów, czy też przenosić serwa na ogon i dać krótkie jak do lotek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeniesienie serwa na ogon może zmienić położenie środka ciężkości i spowodować konieczność wpakowania w dziób dodatkowego balastu. Ale jeśli przód jest wystarczająco ciężki to serwo blisko steru jest dobrym rozwiązaniem.

 

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, ciężko będzie... Jeszcze nie ważyłem go, ale ciężki strasznie. Dodatkowo sam pusty kadłub bez silnika aby wyważyć, to trzeba dać na dziób około 270g.

Muszę kupić jakieś gumy w pasmanterii, bo tak wielkich pierścieni gumowych jakoś nie widzę w sklepach.

Pozostało dzisiaj założyć snapy, przymocować bowdeny do "V" aby się nie przemieszczały i można ważyć pusty.

 

Aha, jeszcze jeden kłopot... Jak tu wypuścić 2m anteny przy śmigle pchającym aby się nie wkręciła w śmigło? Odbiornik będzie przy serwach do "V" w tylnej części kadłuba, więc na skrzydło jej nie będę puszczać tym bardziej, że z przodu ma być nadajnik AV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba by pomyśleć o aparaturze 2,4 GHz. A jak nie to może antenę umieścić w bowdenie wystającym z tylnej części kadłuba. Ale to będzie wymagało kolejnego dociążenia przodu :-(

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aha, jeszcze jeden kłopot...

Antenę przyklejasz np tasma klejącą bezpśr. do skrzydła. Mozesz też najpierw nawlec na antenę kawałki rurek np od bowdena i dopiero te rureczki kleić tasmą lub na stałe do skrzydła. różnica taka, że bardzo łatwo możesz wyciągnąc odbiornik bez odklejania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie puszczania w skrzydło bym wolał uniknąć.

Odbiornik będzie w tylnej części kadłuba, więc te 2m anteny by musiało biec w stronę nadajnika AV, na skrzydło a później wisieć spory kawał z końcówki skrzydła. Raczej bym bolał, aby antena do dalszych lotów była rozciągnięta.

 

Zważyłem go. :-/ Pusty (z serwami) waży 1550g. :-(

Mam nadzieję, że poleci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka fotek:

Serwa w kadłubie z bowdenami:

Dołączona grafika

 

Wklejone popychacze sterów i druga strona bowdenów. Bowdeny mają dwa punkty mocowania aby się nie przemieszczały. Jedno w miejscu przejścia przez kadłub a drugie do łącznika usterzenia "V".

Dołączona grafika

 

Wyciąłem łuk we wrędze silnikowej, bo przypadała akurat na goldy od silnika.

Dołączona grafika

 

Teraz wiem, dlaczego producent zaleca śmigło 10":

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.