armand Opublikowano 28 Lipca 2007 Opublikowano 28 Lipca 2007 W modelu jakis tam układ avioniki podający dane (zapewne szeregowo) i trzeba je odebrać na ziemi w laptopie tam obrobić, zapisać, wizualizować itd. Wydaje sie proste. (dla mnie trochę magiczna jest ta łączność radiowa) Zasięg nie większy jak kilometr (i tak to jest dużo nawet dla dużego modelu) Ograniczenie masa raczej nie tak istotne (model o dużym udzwigu) Szukam jakiegoś dość przystępnego i przyjaznego rozwiązania. Jest ich wiele w sieci ale nie potrafię "założyć" innego kryterium jak cena. Nie jestem elektronikiem, coś tam sobie polutuję i tylko tyle potrafię. Prosze o propozycję i pomoc w rozwiązaniu.
pawel_244 Opublikowano 9 Września 2007 Opublikowano 9 Września 2007 Najlepiej bylo by zastosowanie mikrokontrolera np AVR lub '51, napisac odpowiedni program zczytujacy dane z czujnikow umieszczonych w modelu, nastepnie wysylajacy je do ukladu odbiorczego na ziemi, taka radio linie mozna z powodzeniem wykonac z dostepnych modulow hybrydowych dostepnych w sklepie SOYTER w Polsce. Modul nadawczy bedzie wymagal wzmocnienia z 10mW na troszke wiecej aby miec prace bez wiekszych zaklocen. Co do samej transmisji normalnie wrzucic przesyl tak jak w przypadku RS232, tyle ze bez potwierdzen itd, robilem to kiedys (radio-linia -alarm samochodowy-ktory podawal info o otwrtych drzwiach,odpietym akumulatorze itd). Cena mysle ze raczej duza nie bedzie, najdrozsze beda zapewne moduly radiowe okolo 100zl za nadajnik i odbiornik, do tego trzeba doliczyc koszt elementow dodatkowych do odbiornika i nadajnika, mysle ze gora 30-40zl, no i czujniki zalezy co to bedzie tu mozna wybrac co "sie chce" Mysle ze to by bylo na tyle Pozdrawiam
jasiekbrej Opublikowano 23 Września 2007 Opublikowano 23 Września 2007 Armand- wiesz , wszystkie radiotelefony Radmor ( mówię tu o tzw. Murzynkach ) posiadają gniazdo przy pomocy którego dokonywana jest transmisja sygnałów cyfrowych. Problemem jest oczywiście czastota, ale tak głośno zastanawiam się czy nie warto by było popatrzeć w tym kierunku. pozdr. W takim przypadku koszta stanowiły by najmniejszy problem
armand Opublikowano 10 Listopada 2007 Autor Opublikowano 10 Listopada 2007 wymysliłem sobie coś takiego: Na początek sam GPS (tak naprawdę przerzucenie RS radiolinią obsługa komunikatów MIME z gps programem w laptopie) radiomoduł GPS Ma to szansę zadziałać na rozsądną odległość (zasięg aparatury)
Peter Opublikowano 10 Listopada 2007 Opublikowano 10 Listopada 2007 obsługa komunikatów MIME ? Z ,,radiowego'' punktu widzenia,wiecej bedzie zalezec od odbiornika. Ostatnio zlapalem sie na tym ze nadajnik 9 dB ma lepszy ,,zasieg'' niz 27 dB Teoretycznie bzdura,praktyka inaczej. Szukam juz dosc dlugo przyczyny tego stanu... Raczej bez podlaczenia tego nie stwierdzisz,ja juz dawno przestalem wierzyc w to co pisza,rezygnujac z 3W,1W 500mW , a bede latal docelowo chyba na 200mW z zasiegiem bez zaklocen w promieniu 3 km.Wszystko na to wskazuje,wiec moze i w tym wypadku bedzie podobnie,oby No i zawsze mozesz pasc na etapie anten :evil: Czytalem note,nic nie wspominaja o odstepie sygnalu od szumu ?
pawel_244 Opublikowano 10 Listopada 2007 Opublikowano 10 Listopada 2007 Pomierzyc SWR i PWR na 2,4Ghz
Peter Opublikowano 10 Listopada 2007 Opublikowano 10 Listopada 2007 Armand, a czym to chcesz odbierac ? Pitlab robil ,,praktyczne ''testy zasiegu,if podobne http://www.pitlab.com.pl/phpBB2/viewtopic.php?t=88 Czy masz juz na oku jakis konkretny odbiornik?
armand Opublikowano 10 Listopada 2007 Autor Opublikowano 10 Listopada 2007 oczywiście chodziło NMEA - bo w międzyczasie (którego tak naprawdę nie ma) walczyłem z MTA. Humm, odbiornik to w sumie jest transceiver i jak dobrze rozumiem to zintegrowany zespół nadawczy i odbiorczy. Czyli kupuje dwa i działają ze sobą - przynajmniej mają w moim rozumieniu.
Peter Opublikowano 10 Listopada 2007 Opublikowano 10 Listopada 2007 Chodzi mi bardziej o czulosc,a z tranceiverami to juz roznie bywa.Wszak potrzebujesz tylko w jedna strone,ale ten numer chyba sie nie uda.Komplikacje. Ja troche tego nie rozumiem,tak naprawde,przesyl danych ,cyfrowo na ziemie,to naprawde profeska.Rozgladalem sie juz chwile za taka opcja,nie spotkalem dzialajacego systemu w warunkach amatorskich.Wiekszosc tradycyjnie,analog lub jakis mutacje z Eagle. Jezeli to bedzie dzialac po radiolini (*digital) to bedzie wyczyn,moje uznanie. A jesli uda sie lot tylko na podst. parametrow na laptopie,to przyjade specjalnie na taki lot do Ciebie na lotnisko Jak daleko sa juz posuniete prace nad tym wariantem ? U Ciebie oczywiscie.
armand Opublikowano 10 Listopada 2007 Autor Opublikowano 10 Listopada 2007 Ja tym bardziej, wiem tyle, że biorę dwa Satele na dzierżawionej częstotliwości i działa, ale to są naprwdę duże koszty. Ja potrzebuję mieć na ziemi dane online - prędkość, wysokość, pozycję, przeciążenia, jakośc ramek PPM. Rozwiązanie z loggerem nie jest satysfakcjonujące - zgranie osi czasu, zbyt szybkie zmiany, itd. Celem nie jest latanie na przyrządy, tylko określenie możliwości modelu. Muszę zacząć od GPS wcalę nie chcę, ale to zdołam jakoś sobie "posklejać". Jak nic nie uda mi się stworzyć to pozostanie mi Eagle.
Peter Opublikowano 10 Listopada 2007 Opublikowano 10 Listopada 2007 Projekt duzy. Mnie troche przerasta.Po prostu brak wiedzy w takich zagadnieniach. Troche szkoda ze sam sie borykasz na forum z takim tematem,nikogo zapytac,zagadac... Moze ktos cos podpowie ? Powodzenia. Ja ze swojej strony zapytam kilku ,,zawodowcow'' ,moze sie czegos dowiem
pawel_244 Opublikowano 11 Listopada 2007 Opublikowano 11 Listopada 2007 Radio linia ciekawy projekt, robilem cos takiego na 433Mhz, z ogolnie dostepnych modulow, uzyskalem zasieg przeszlo 100m w terenie otwartym. Mozna uzyc protokolu transmisji takiego samego jak RS232 i chodzi Co do zasiegu dokladasz driverek i po sprawie.
armand Opublikowano 11 Listopada 2007 Autor Opublikowano 11 Listopada 2007 driver - to po prostu wzmacniacz?? Gdzie go szukać??
Peter Opublikowano 11 Listopada 2007 Opublikowano 11 Listopada 2007 Armand,wzmacniacz koncowy w.cz,zwany koncowka mocy to,,podobno''prosta sprawa. Moge Ci podrzucic kilka schematow z doslownie kilku elementow (5 do 9) i posklejac to moze kazdy-koszt max kilkanascie $$ ale.... z cyfrowka jest troche inaczej niz z analogiem Driver to nie modulator,niektorzy zapominaja o tym elemencie, analog jest bardziej odporny na dewiacje oscylatora-rowniez odbiornik potrzebna jet automatyka do ,,ujarzmienia'' sygnalu wyjsc,o tym cisza :evil: Zrobic cudo co bedzie sialo kilkoma harmonicznymi wokol ,to nawet ja potrafie Wreszcie,wprowadzenie (mimo ze to mizerny strumien-zmiesci sie bez problemow) danych cyfrowych do ukladu analodowego-to moze sie nie udac,chyba ze uzyje sie anachronizmu z tonowa melodia. Czyli cos jak Radmor wspomniany przez Jaska. Nie powierzylbym modelu takiej lacznosci.Po pierwsze-zaklocenia. Bardziejbym bym skupil sie -pytajac fachowcow- na szukaniu dedykowanego urzadzenia ktore strukturalnie potrafi przygotowac np.nowy pakiet do nawiazania na nowo lacznosci po utracie komunikacji-czyli w dwie strony.Potrafi dzialac samodzielnie,na tyle ze przed nastepnym pakietem ,przed wysylka,jest sprawdzana komunikacja za pomoca osobnych narzedzi-protokolow kontrolnych-pakietow kontroli. I tu wiekszosc znanych moze miec problemy takie jak: -dziala w warunkach ustalonych-radiolinia statyczna-czyli nie posiada dodatkowej automatyki sygnalu. -,,pomyslunek''nie jest stworzony do zanikow sygnalu i odbudowy polaczen,jesli juz to nie na taka skale -samo polaczenie przez RS232 tez moze niesc problemy-budowa ukladu ktory to przetrawi,uporzadkuje i przygotuje do wysylki-czyli do koncowki, z zachowaniem okreslonych poziomow do wysterowania tej ostatniej- :rotfl: tu moze byc niezle. I wiele ,wiele innych,na antenie konczac. Popytac popytam,ale chyba najlepsza opcja bedzie fabryczny gadzet,z ewentualna rozbudowa. Koncowka,driver,byc moze,ja zajrzalem do jednego z takich urzadzen do srodka,i oslabilem sie lekko.Mikroskop,schemat itd. moze byc za malo. Armand,co konkretnie masz do wyslania.Chodzi o rodzaj sygnalu,z jakiego urzadzenia?
armand Opublikowano 11 Listopada 2007 Autor Opublikowano 11 Listopada 2007 W pierwszej fazie projektu po prostu chcę mieć radiolinię z przezroczystym RS232. Z takich korzystałem i nie bardzo wiem co się w środku działo. Pomysł jest taki: - moduł GPS OEM zawsze jest szeregowy port z poziomami TTL - radiomodem - radiomodem do PC (na MAX 232 konwersja poziomu do RS232, albo moduł RS232 TTL->USB i drivier virtual COM na PC) - program wizualizujący dane z GPS (na początku pewno jakieś gotowiec) Kolejnie mikrkontroler zbierający dane z czujników (ciśnienia, akcelerometru itd.) pakujący to w paczkę razem z danymi z GPS i przesyłane do stacji naziemknej w celi wizualizacji i zapisu. a znalazłem jeszcze coś takiego: radiomodem
Peter Opublikowano 11 Listopada 2007 Opublikowano 11 Listopada 2007 Kolejnie mikrkontroler zbierający dane z czujników (ciśnienia, akcelerometru itd.) pakujący to w paczkę razem z danymi z GPS i przesyłane do stacji naziemknej w celi wizualizacji i zapisu A jak to pozbierasz razem ?. Chyba jakis program musialby byc pod to ?. Ja tu nie trybie w tych oznaczeniach.Co bedzie niejako sumatorem tych sygnalow,wys,predkosc itd.Chodzi mi o koncowe urzadzenie -przed radiem na ziemie.
armand Opublikowano 11 Listopada 2007 Autor Opublikowano 11 Listopada 2007 Mikrokontroler inaczej nie da rady, przetworniki A/C (nie liczyłem czy 10 bit wystarczy wbudowany w mikrokontroler) to on odpyta czujniki i przygotuje paczkę dla radiolinii. Zapewne będzie musiał dopełnić do wielkości bufora radiolinii itd.
Peter Opublikowano 11 Listopada 2007 Opublikowano 11 Listopada 2007 Ja bym atakowal Mieczotronika. A moze ktos z branzy podpowie. A nie lepiej kupic gotowca ?
pawel_244 Opublikowano 11 Listopada 2007 Opublikowano 11 Listopada 2007 Wszystko da sie zrobic, harmocniczne niestety to inna sprawa, ja sobie jakos sobie z nimi radze bez analizatora widma ale niestety nie mam do tego sposobu zbytniego przekonania, a na analizator bynajmniej narazie mnie nie stac. Przygotowanie danych do wysylki to jedno a sama trasmisja to drugie, po 3 glupi brak rezystora polaryzujacego baze tranzystor buforowego danych powoduje ze sa same bledy w trasmisji i zasieg jest mizerny (czasem nawet przypadkowe dane pojawiaja sie) JA sobie to tak prosto napisalem ale sprawa jak mowi Peter wcale nie jest taka prosta i nad swoim ukladem spedzilem troche godzin.
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.