Skocz do zawartości

tor nadawczo odbiorczy - telemetria


armand

Rekomendowane odpowiedzi

Może i lepiej kupić gotowca - ale tu poza Eagle nie widziałem niczego interesującego, ale tak na dobrą sprawę mam trochę czasu, muszę być gotowy na wiosnę.

Jak będzie późno - to po prostu kupie gotowca. Lubię zarówno programy jak i rozwiązania tzw. "szyte na miarę" - znam potrzeby i wiem z czego moge zrezygnować, albo co jest mniej istotne i może mieć mniejszą dokładność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ta płytka z linku na początku tej strony jest na module CC1000PP 433/966 MHz - one nie mają zbyt wielkiego zasięgu - kilkaset (500) metrów. Sklepy piszą, że do 2000 m ale pewnie wtedy trzeba zjechać mocno w dół z prędkością transmisji.

 

Ja cały czas chcę wykorzystać do przesyłania danych na ziemię tor audio nadajnika video + modem FSK 1200 bps. Wiem że u innych to działa (forum RC-CAM).

Koleżkowcy z tego forum zrobili też prosty modem BPSK i donoszą, że im działa.

http://dzl.dk/projects/electronics/modem/modem.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Humm, może i to jest wyjście. W sumie pewno i tak będę chciał mieć kamerę na pokładzie ale tylko w określonych platformach (zawsze mogę jej nie instalować). Schemat tych modemów strasznie prosto wygląda. Ciekawe jak jest z zasięgami co jest bardziej tracone video czy audio?? Takie rozwiązanie ma jeszcze jeden plus jest dużo wiedzy na forum jak przesłać wizję co wybrać itd. Może i ja się skuszę :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

audio jest trochę słabsze w tych torach av, ale za to modem fsk (ja bym optował za 1200 bps FSK) +korekcja błędów sprawią, że pewnie dłużej dane będą spływać niż nieporwany obraz. Nadajniki video są dostępne w wersjach o mocy do 1W. Kolesie z rc-cam zrobili test. Wzięli telefony i pojechali na dwa lotniska. Na jednych ludzie z nadajnikiem RC i samolotem z kamerką z nadajnikiem 1W, a na drugim kolesie z odbiornikiem video. Osiągnęli zasięg toru wideo 2.4 GHz 1W 16,5 km.

 

http://www.rc-cam.com/forum/index.php?showtopic=2278

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ładnie im wyszło :wink:

Ja potrzebuję do 2 km - tyle ile zasięg aparatury RC. (nie mam autopilota, jak będzie kasa na autoopilota to i na radiolinie się znajdzie:wink: )

 

 

Zaczynam, to od razu z Diversity Receiver - i tak musze kupować.

 

Buuuu, nie ma AWM635RX w magazynie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja się jeszcze zastanawiam nad przetestowaniem w roli toru zwrotnego modułu nadajnika modelarskiego 40/35 MHz albo nadającego na tej samej cz. co odbiornik, ale na jakimś niezakłócającym odbiornika kanale.

Nowy moduł HF do Optica kosztuje 120 zł. Ale do tego jeszcze trzeba dołożyć trochę własnej elektroniki zarówno po stronie nadajnika i odbiornika. Wczoraj rozebrałem REXA 7MPD, bo chodzi mi po głowie podobna rzecz. Na razie myślę o przesyłaniu danych do samolotu cyfrowo (coś jak PCM, ale ponieważ nie ma żadnego dobrze opisanego standardu kodowania PCM dla nadajników RC, to po prostu chcę wysyłać dane z portu szeregowego mikrokontrolera). Oglądałem na oscyloskopie sygnał PCM i wygląda na to, że przesył jest około 4800 bps. Więc jak mi się to kiedyś uda zrobić, to można być omże będzie to wykorzystać i w drugą stronę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam, to od razu z Diversity Receiver

Tu bym rozwazyl inna opcje.

Widzialem w akcji Jellow Jacket.Swiadomie zrezygnowalem z jego kupna.

Te moduly Airwave (glowice) maja dosc niska czulosc.Reszta perfekt.

Znacznie lepsza czulosc ma ten odbiornik

http://www.13cm.co.uk/html/wide_coverage_receiver.html

I na dwoch takich zrobic odbior.Tor audio pracuje tam jak dzwon (L i R)

Pozostaje tylko przelaczanie na np.Oracle

http://www.dpcav.com/xcart/product.php?productid=16184&cat=0&page=1&featured

 

Opinie na temat tego odbiornika,byc moze zamiesci za kilka dni Zbig,wtedy bedzie jakies porownanie nt.selektywnosci,czulosci vs Airwave.

A 635 ma za mala czulosc i troche dziwnie interpretuje poziomy-kiedy ma sie przelaczyc.Moze dlatego ze konstrukcja jest projektowana po silniejsze sygnaly

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze bez modulu? Mozna za grosze kupic scalaka SAA1057-syteza, do tego generatorek w.cz + stopien wyjsciowy

No tego to ja akurat nie umiem robić. Procesory mogę programować, ale o elektronice analogowej, a tym bardziej o radiowej mam prawie zerowe pojęcie.

Co do REXa 7MPD - to on ma w sobie TINY26 ma też śliczne pola do programowania, tak że przeprogramować procka będzie łatwo zdjęcie spodu płytki rexa). Mam nadzieję że nie jest zablokowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, tak najpierw na czas eksperymentów trza się podpiąć przed prockiem (wejście z odwróconym PPM jest na PB6/INT0), a jak już będzie gotowy sensowny soft zamienny to będzie sobie go można wgrać na stałe. Na pinach od serw dostępne są też wszystkie sygnały potrzebne do programowania oprócz resetu. Można tam też wrzucić wyjście zdekodowanych danych szeregowych (MISO/DO na kanale 4). Na PCB obok 6-ciu padów do programowania jest też mały padzik z sygnałem SSI-signal strength indication (nie podłączony w odbiorniku do żadnej nóżki Atiny), który też można by fajnie zagospodarować na pewno do OSD się taki sygnał przyda.

 

EDIT:

Żeby nie zaśmiecać wątku Armanda, przeniosłem swoje wypociny nt. REXA tutaj:

http://pfmrc.pl/viewtopic.php?p=55149#55149

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.