Skocz do zawartości

Projektor multimedialny


JarekF

Rekomendowane odpowiedzi

Witojcie. :D

Banalne ? No może nie do końca.

Planuję kupić projektor multimedialny. Niby nic, a jednak zainteresowałem się jak to działa ?

Chodzi konkretnie o kolor czarny :idea:

Rozumiem, że wszystkie inne kolory to światło czerwone, albo zielone czy niebieskie. I mieszanina ich. Oświetlając biały ekran jasnym światłem uzyskujemy biel. A jak jest z czernią ?

Kto pomoże mi to wyjaśnić ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

...wszystkie inne kolory to światło czerwone, albo zielone czy niebieskie

Jak to wszystkie inne? Czarny to w zasadzie, też te trzy kolory tylko w wartościach 0 0 0. Wyświetlany czarny kolor nie jest przecież tak naprawdę całkowicie czarny, zależne jest od kontrastu i jasności.

Jeśli się mylę to mnie poprawcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już swój rzutnik kupowałem dawno. Obraz realizowany jest tak samo jak w monitorach czy telewizorach LCD. Już wtedy były nie co inne technologie wytwarzania obrazu (trzy oddzielne matryce dla każdego koloru składowego z osobna) czy jakoś tak. W każdym bądź razie warto poczytać.

 

W moim przypadku ekran (matryca) przezroczysta = biały ekran

nieprzezroczysta matryca = czarny -> czyli tak samo jak w monitorach LCD.

 

No i teraz jak pewnie zauważyłeś jest problem z czarnym - bo ten może być tylko w tedy czarny kiedy w pokoju będzie kompletnie ciemno i na dodatek sam pokój wymalowany na czarno (jak w kinie :) )

 

Wystarczy małe źródło światła (np. lampa uliczna na zewnątrz) by skutecznie psuć czarny. Samo wyświetlanie filmu czy czegoś innego w normalnym pokoju też oświetla pokój a odbicia psują czarny.

 

Inaczej: Czarny to BRAK ŚWIATŁA.Rzutnik nie generuje koloru czarnego jako tako.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jak pisze kolega, nie da się wygenerować idealnie czarnego koloru, jest z tym problem, szczególnie, gdy film jest oglądany w jasnym pomieszczeniu. Przy ciemnych scenach wydaje się szary i rozmyty. Nowoczesne projektory LCD stosują trzy oddzielne matryce dla każdego z kolorów, do których trafia rozdzielone światło BIAŁE. Uzyskany obraz z każdej z nich jest odseparowaną składową koloru R, G lub B. Dalej przez układ pryzmatów i soczewek wiązki są sumowane i jednocześnie wyświetlane na ekranie.

Chcesz lepszej czerni wybierz technologię DLP!

Czarny to ciemność...

poczytaj http://hardwax.pl/Projektor-multimedialny-jak-wybrac--d8.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.