Skocz do zawartości

Łączenie skrzydeł


a_skot

Rekomendowane odpowiedzi

Przymierzam się do balsowej wersji (Tomek biorę się za balsę :lol: ) PatMate. Jego depronową wersję przedstawiłem w swoim hangarze. Chciałbym wykonać dzielone skrzydła, ale zupełnie nie mam pomysłu jak je wykonać. Macie może jakieś sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

To może jeszcze powiedz coś na temat rozmiarów modelu etc.

Dolne płaty dałbym na rurę aluminiową + kołki ustalające, górne płaty połaczone przy pomocy prętów Fi 4 i Fi2 w rurkach mosiężnych. Przy rozpiętości do 1600 górny płat zrobiłbym znając siebie jako monolit.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koncepcja jest następująca. Zarówno w górnym jak i dolnym płacie ich centralna część jest trwale zespolona z kadłubem. Prawa i lewa część, tak dolnego jak i górnego skrzydła łączona na bagnety z np. sklejki 2,5 czy węgla. Jest tylko jedno ale... Takie rozwiązanie wyklucza zastosowanie olinowania pracującego i wymusza dość mocną konstrukcję skrzydeł a to z kolei wpłynie na wagę :( No i jak je zabezpieczyć przed przypadkowym "rozłożeniem" modelu w locie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie wyklucza zastosowanie olinowania pracującego

Ale dlaczego wyklucza ? Nie można np. linek zakończyć od strony centropłata jakimiś pętelkami, spinanymi potem razem wewnątrz centropłata sprężyną albo czymś podobnym ? Przy okazji będzie to trzymać skrzydła razem.

w Starym Testamencie

W Nowym też. Wicherek tak miał :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model z tych mniejszych raczej

Rozpiętość ok. 62 cm

Długość - 68 cm

Całość napędzana przeróbką cd.

Też zastanawiam się nad tym by górny płat wykonać jako całość, a dzielić jedynie dolny.

A musi być "demontowalny" bo zaczynam cierpieć na brak miejsca :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przespałem się z tematem i koncepcja uległa zmianie :wink: Jak mawiają mądrzy ludzie, pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł :) Rezygnuję z dzielenia skrzydeł. Górne zostanie wykonane w całości podobnie jak dolne. Do mocowania dolnego wykorzystam patent Motylastego z rurką aluminiową i poliamidową śrubą, a górne spięte zostanie olinowaniem i w części centralnej dodatkowo zablokowane jakimiś kołeczkami lub skręcone śrubkami. Jak by na to nie patrzeć, pozostaje problem sterowania lotek. Chciałbym aby były na obu płatach, tylko jak je połączyć aby uniknąć uciążliwej regulacji po zmontowaniu modelu. A może dać je tylko na dolnym płacie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 4 serwa tylko 1 lub dwa jesli mają być klapolotki. Ale to za mały model by stosować klapolotki. Serwo umieszczasz np na górnej pow. dolnego płata w części centralnej ( zakrytej kadłubem ). Teraz lotki dolnego płata łączysz cienkim pręcikiem z lotkami górnego i po kłopocie. Taki napęd lotek obu płatów stosowany był w prawdziwych samolotach( Camel, SE5a - chyba) oraz w ich makietach.

Oczywiście jeśli to nie przeszkadza wizualnie to i w górnym płacie może być umieszczone serwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irek, wszystko fajnie - ale wtedy oprócz łączenia samych płatów (sztuk 4, w porywach) trzeba jeszcze łączyć i rozłączać za każdym razem powierzchnie sterowe między płatami.

Dlatego pomysł @motyla nie jest wcale taki zły... Aczkolwiek do rozpiętości 62 cm to rzeczywiście trochę armata :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozłączać i załączać to prawie tak samo jak przed kazdym lotem wkladać nowy pakiet, a po locie wyciągać go :rotfl:. Model jest zbyt mały by kombinować ale jak się chce to można użyć dwóch serw; jwden w płacie górnym drugi w dolnym połączone odp. przewodem. Uważam jednak, że spreżystosć drutu np. 0,5mm lub mniej ( odpowiednie wygięcie końcówek) wyeliminuje konieczniść stosowania snapów do łączenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Irku, sposób jaki proponujesz wykorzystałem w depronowej wersji tego modelu. Jak już wspomniałem, tak do transportu jak i do "hangarowania" chciałbym demontować skrzydła. Te - już postanowione - nie będą dzielone, pozostaje jedynie problem sterowania lotek właśnie. Chciałbym je mieć, tak jak w depronku, na obu płatach ale jeśli się to okaże problemem pozostanę przy lotkach jedynie na dolnym. Myślę, że uda się to rozwiązać za pomocą mikrosnapów i identycznej długości cięgieł. Tylko muszę to sprawdzić zanim zabiorę się za skrzydła :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz, wstaw zbliżenie tego elementu na dolnej lotce. Podobne sterowanie górnych lotek zastosowałem w depronowej wersji modelu z tą jedynie różnicą że zawias popychaczy stanowił odcinek koszulki termokurczliwej - no ale rozwiązanie nierozbieralne :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy dobrze kombinuję, ale może snapy kulowe odpowiedniej wielkości mogły by nadać się do takiego popychacza do napędu lotek. W ostatnich numerach RC Przeglądu Modelarskiego były opisywane rozwiązania napędów powierzchni sterowych, w tym lotek dwupłatów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.