Skocz do zawartości

Przyklejanie magnesów do sklejki


lasek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Buduje model Pete'n Poke w wersji KIT firmy Great Planes. Jestem na etapie kadłuba a dokładnie chce zrobić zdejmowaną osłone od góry do zbiornika paliwa. Do przytwierdzania tej pokrywy chcę użyć bardzo mocnych magnesów zakupionych na Hobbyking: link .

 

Co sądzicie o takim patencie i jakiego kleju użyć do przyklejenia ich do sklejki (CA czy żywica)? Te magnesy naprawde mocną się trzymają i boję się ze przy każdym zdejmowaniu pokrywy będą się odlepiały od sklejki.

 

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nie wiem jak ta pokrywa wygląda, ale jak robie mocowanie na magnesy to staram sie umieścić magnes w zagłebieniu w sklejce czy balsie tak żeby nie wystawał ponad powierzchnię. Mozna sobie skalpelem dość dokladnie wyciąć coś takiego. Zwróc uwagę że na zdjęciach z Hobbycity te magnesy sa właśnie tak wpuszczone w materiał. Spoina klejowa działa wtedy na ścinanie a nie odrywanie. Natomiast co do kleju to wklejam na CA i nigdy sie żaden nie wyrwał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wklejałem na żywicę, aczkolwiek magnesiki o wiele mniejsze - 3mm średnicy i 2 głębokości - trzymają również całkiem dobrze. Mam również 10mm na 1mm ale nie odważyłem się ich zastosować bo uznałem, że są za silne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdejmowną pokrywę dla tego samolotu podpatrzyłem tutaj: link .

 

Chcę jedynie do przytwierdzenia jej zastosować magnesy. Tak sobie myśle, żę dla osłabienia siły magnesów mogę głębiej umiejscowić jeden magnes z pary. Około 0,5 mm lub 1mm i zakleić go sklejką. Wtedy powinno słabić to siłe magnesów tak zebym w przyszłości nie miał problem z ich rozczepieniem.

 

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj na równo, wklej na żywicę epoksydową. W sklejce zrób tylko uchwyt. Na przykład otwór na palec.

Ja mam w Becie magnesy płytkowe 12x7x2 w 4 parach i nie ma problemu z ich rozdzieleniem, jeżeli jest za co chwycić.

 

Jak się boisz o siłę, to wstaw w pokrywkę zszywki tapicerskie, zamiast drugiego magnesu.

 

Tak przy okazji identyczne magnesy masz tutaj:

http://www.magnesy.eu/mw_10_x_1,5__n38_-_magnes_neodymowy-t-1267.html

 

I jest to trochę bliżej niż HK... :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki:) jutro do tego usiąde i spróbuje zrobić ten element.

 

Faktycznie magnesiki w dobrej cenie i chyba komplet nawet taniej niz w HK. Oprócz magnesów zamawiałem również w HK całe wyposażenie modelu: silniczek ASP, serwa, zbiornik paliwa, koła, folie, trochę narzędzi, kleje i wiele innych rzeczy. Więc było tego sporo.

 

Jak coś wykombinuje to wrzucę fotke.

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze mała podpowiedź praktyczna, żeby nie było problemu z pozycjonowaniem kabinki czy innych elementów mocowanych na silne magnesy.

Każdą parę magnesów "sklejamy siłą magnetyczną", ale oddzielamy je między sobą folią z naddatkiem (np polietylen z przezroczystej torebki-można dać grubiej, żeby później troszkę słabiej trzymało) i następnie wklejamy wszystkie takie pary magnesów na żywicę na swoje miejsca w zagłębieniach obu części (tzn np kadłub i kabinka).

Po zastygnięciu folię wyrzucamy, a całość idealnie pasuje np do obrysu kadłuba.

 

Przy kilkunastu magnesach i nieregularnych kształtach np kabinki metoda sprawdzi się wyśmienicie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam kilka fotek jak pokrywa wyglada. Juz ja dopasowalem tylko musze wykonać idealne wglebienia i wkleic magnesy.

 

Zastanawiałem się również nad zastosowaniem zawiasów po jednej stronie pokrywy a po drugiej magnesy. wtedy pokrywa by była otwierana. Niestety zawiasy które oglądałem nie zamykają się do zera stopni rozwartości. Więc nie nadają się.

 

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=6493

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=6492

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=6491

 

Pozdrawiam,

Marcin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.