Skocz do zawartości

Tiper EPP - dla poczatkujacych, ale czy tylko ?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

Dzieki uprzejmości Pana Wojtka Stasiaka z firmy RCPianka dostałem do testowania model Tiper EPP i jako bardzo początkujący chciałbym z tej pozycji podzielić się swoimi spostrzeżeniami z budowy i oblotu tego samolociku.

Paczka z modelem przyszła w tempie ekspresowym, na zdjęciach widać jak wygladała i jak starannie były zapakowane i zabezpieczone na czas transportu części modelu.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

W środku wszystko co powinno być, ładnie wycięte i gotowe do złożenia

Dołączona grafika

 

No cóż, trzeba brać się do pracy. Jako, że nie bardzo lubię modele w kolorze białym, na pierwszy strzał poszło malowanie. Malowanie bardzo delikatne, bo ostatnio tak przesadziłem z farbą, że nie dało się modelu wyważyć.Oto efekt :

Dołączona grafika

 

Hm, no to trzeba zobaczyć jak będzie wyglądał w całości, kilka szpilek i już wiem :

Dołączona grafika

 

Czas sklejać. Najpierw skrzydła, jako, że mają mieć wznios oglądam dokładnie i tu pierwsza zagwózdka. Skrzydła z obu stron są obcięte pod kątem prostym, hm, aż kusi żeby wyciąć lotki i skleić skrzydła prosto. Ale nie, test ma dotyczyć modelu takiego jaki jest w sprzedaży więc zaczynam kombinować jak zrobić wznios. Z pomocą przychodzi specjalny łącznik z laminatu, ktory nalezy wkleic w nacięciach zrobionych równo z powierzchnia skrzydła :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

a powstałą szczelinę wypełniłem klejem na gorąco. Myślę, że jeśli ktoś nie lubi kleju na gorąco, może użyć żywicy 5-cio minutowej badź gęstego CA

Dołączona grafika

 

Następne poszły na tapetę węglowe wzmocnienia. Prętów węglowych jest w zestawie wystarczająco dużo, żeby samolocik był wystarczająco pancerny dla początkującego

Dołączona grafika

 

No to czas poskładać to wszystko do kupy. Widoczne na zdjęciach nitki posłużyły mi do dokładnego ustawienia kątów skrzydeł i statecznika poziomego

Dołączona grafika

Czas na osprzęt, podwozie i silnik, wszystko zostało zamontowane zgodnie z instrukcją, która przyszła wraz z modelem

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Stosując osprzęt jaki zaleca producent bez kłopotu uzyskałem SC w miejscu przewidzianym w instrukcji

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Do samolotu zamontowałem osprzęt jak najbardziej zbliżony do zalecanego

Dołączona grafika

silnik - Emax CF2822 kv1200

śmiglo - SF 10x4,7

regulator 15A Alturn

serwa 9 gram 2 szt

lipo 1300 mah

 

jak widać jest to wyposażenie ekonomiczne, a żeby było jeszcze bardziej poczatkująco zamiast mojego nadajnika Spektrum, postanowiłem wyposażyć model w odbiornik i nadajnik bardzo ekonomiczny, czyli zestaw HobbyKing w najprostszej 6 kanałowej postaci. Oto efekt końcowy, czyli Tiper EPP firmy RCPianka skończony i gotowy do oblotu

Dołączona grafika

 

 

Oblot :

 

NIe mogłem się doczekać, a tu wieje i wieje.

I nie wytrzymałem, chociaż wiaterek sporo dokuczał, postanowiłem sprawdzić jak Tiper bedzie się spisywał.

No cóż, umiejętności pilota słabe, warunki jak dla początkującego dość trudne, ale oceńcie sami:

 

http-~~-//www.youtube.com/watch?v=6dCACCVxDvw&feature=player_detailpage

 

 

 

NIestety wysoka trawa nie pozwoliła mi wyłądować w miare ładnie na kółkach , za to udało się wystartować.

Muszę przyznać, że pomimo moich raczej słabych umiejętności bardzo dobrze latało mi się Tiperem. Samolocik jest bardzo grzeczny, chyba nawet grzeczniejszy niż Piper, którym uczyłem się na początku. Bardzo dobrze reaguje na ruchy steru kierunku, przepieknie stabilizuje lot w poziomie, jeśli tylko nie przeszkadza mu się za bardzo. Samolocik potrafi też w tej konfiguracji latać bardzo powoli, no i nieźle szybuje, co pozwoliło ratować się w sytuacji kiedy odpadł źle przykręcony silnik, czy skończył sie nagle pakiet. Calkiem dobrze radził sobie także z tym nieszczęsnym wiatrem, słowem zgodnie z tytułem to jest model dla początkujących, a pisze to początkujący, ale cały czas dręczy mnie pytanie "Co jeśli wkleiłbym skrzydła bez wzniosu i zrobił lotki ?"

Myśle, że mogłaby być niezła zabawa w powietrzu, nie tylko dla nowicjusza, ale i niejednego zaawansowanego pilota RC.

 

Naprawdę gorąco polecam ten samolocik.

 

https://picasaweb.google.com/kbiczysko/TiperEPPRCPianka#

 

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.