Skocz do zawartości

Wyrzut DLG


Tomm
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po kilkunastu latach przerwy wracam do modelarstwa RC. Urzekły mnie szybowce DLG. Udało mi się nabyć małego DLG - Nemo. Niestety był po wielu przejściach, więc jego stan nie jest najlepszy, ale do ponownej nauki latania doskonale się nada. Próbowałem rzucać, ale model zawsze wychodzi pod kątem ok 45% do płaszczyzny wyrzutu, w lewym skręcie - tak jakby 1/4beczki. W zasadzie dzieje się tak samo, przy każdym z około 30 rzutów które wykonałem. Pytanie jest następujące - spowodowane jest to złą techniką wyrzutu, czy fatalną geometrią modelu? W locie swobodnym zachowuje się w miarę ok, stąd skłaniałbym się do błędów przy wyrzucie, ale pewności nie mam.

Czy w Trójmieście zajmuje się ktoś DLG, zawsze to raźniej niż samemu, na dodatek doświadczony pilot to bezcenne źródło wskazówek i nauki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 4 tygodnie później...

Zobacz sąsiedni temat o ustawieniach do wyrzutu. Ja na pewno ekspertem nie jestem ale w niektórych modelach pomaga ustawienie steru kierunku w czasie rzutu przeciwnie do wykonywanej rotacji po to by zredukować wystąpienie siły odśrodkowej. Tak więc jeżeli rzucasz trzymając prawą ręką za lewe skrzydło ster kierunku powinien być wychylony w prawo. Zakres tego wychylenia ustalisz eksperymentalnie. Mam nadzieję, że pomogłem bo nie ma nic piękniejszego niż DLG startujące z ręki jak "rakieta" :jupi:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wszystkie podpowiedzi :) Temat o ustawieniach przestudiowałem. Generalnie na razie doszedłem do następujących wniosków:

Model jest delikatnie "krzywy", przeszedł kilka napraw w swoim życiu i musi mieć wychylony lekko kierunek do prostego lotu ślizgowego. Przy wyrzucie prędkości są znaczne, więc wszystkie siły działają ze zwielokrotnioną "mocą" i stąd przechył. Niemniej model wychodzi na tyle wysoko po korekcie sterami, że przy braku termiki robi po ok. 40-45sekund, co i tak jest nie najgorszym rezultatem, a pozwala na wielokrotne trenowanie lądowań w krótkim czasie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Z ktorej strony masz kolek do rzutu, nie dopatrzyłem sie na fotkach. Podobnie było u mnie gdy poporawilem ster kierunku... Akurat przyczyna byl blad konstrukcyjny tj. linka ciagnaca ster kierunku byla po prawej stronie modelu, gumka kontrujaca po lewej. Jestem praworeczny, podczas wyrzutu model chce rotowac w lewo, ster kierunku ma temu zapobiec, ale niestety gumka nie dala rady przytrzymac kierunku... dlatego model podczas wyrzutu albo przechylal sie na lewe skrzydlo, albo obracal na plecy. Oczywiscie tracac przy tym na wysokosci wyrzutu. Teraz przelozylem linke na lewo a gumke na prawo, powiekszajac przy tym dzwignie na sterze prawie do 15mm. W ten oto sposob nierozciągliwa linka kewlarowa trzyma ster aby nie skrecal w lewo, a gumka aby nie skrecal w prawo :) Jak reka odjął

 

ps. Moj model jako że to pierwsza moja tego typu konstrukcja był krzywy od samego początku, ale to nie ma znaczenia, wytrymuje sie i bedzie OK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Model nie ma kołka - jest tak mały, że można go spokojnie wyrzucać za końcówkę skrzydła, która jest do tego celu wzmocniona przez producenta. http://www.nemomania.com/ . Niestety strona padła, ale może się podniesie.

Kierunek na bowdenie, także w tym przypadku to nie to. Coś musi być z modelem, bo jak rzucam innym, 1,5m to jest ok. I tak jest mega przyjemny no i wyjątkowo kompaktowy (rozpiętość 75cm) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.