Skocz do zawartości

Złapać piorun


KrzysiekB.

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 58
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Pierwszy raz w ogóle takie coś robiłem, fotograf ze mnie bardziej niż żaden ;).

Tak jak mówi Madrian. Statyw + funkcja długiego naświetlania. W moim aparacie mogę ustawić 15, 30, 60 sekund. Jedynie 15 się nadawało, ze względu na to, że na mojej ulicy jeszcze świeciły się lampy i przy dłuższej opcji po prostu wychodziło białe zdjęcie zamiast oczekiwanego efektu.

 

A aparat to kompaktówka Panasonic DMC-FS11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KrzysiekB., żałuję że nie mam lepszego aparatu i że ta burza nie była godzinę wcześniej - we wtorek koło 22 (jak było juz ciemno) przy piorunach widać było IDEALNIE kowadło Cumulonimbusa. Gdyby było choć minimalnie jasno, miałbym genialne zdjęcia. Ogólnie, wychodzi na to że atakowaliśmy tą samą burzę :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ISO 100 (tryb auto)

czas naświetlania od 4-8 sec (u mnie 15)

przesłona od 9-13 (nie mam takiej opcji)

statyw (allegro - 35 zł)

pilot do wyzwalania (palec wskazujący)

masę cierpliwości (było)

 

 

(w nawiasach moje "ustawienia" :D )

 

Ogólnie, wychodzi na to że atakowaliśmy tą samą burzę

Bardzo prawdopodobne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto załączyć samowyzwalacz na chociażby 2sekundy aby zlikwidować całkowicie poruszenie aparatem co przy takim czasie naświetlania może nam trochę zamazać oczekiwany piorun ;)

 

 

Krzysiek, musisz mieć przesłonę :) Oznaczane literką "f" np. f3.4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie możesz ustawić trybu Manualnego? Automaty czasami się gubią a na manualu masz ściśle określone wartości jednak lepiej poćwiczyć na Manual'u żeby potem nie głowić się jak ustawić aparat w czasie burzy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam takiej opcji, przynajmniej nie da się jej ustawić nigdzie podczas tego efektu: długiego naświetlania

W "małpce" mojego brata, Canon A640 PS, taka opcja nazywa się "preselekcja przesłony".

Jeżeli masz ustawianie czasu, to tym bardziej powinna być ustawialna przesłona, gdyż jest bardziej "podstawowym" parametrem robienia zdjęcia. W typowych automatach zdarza się jednak, że mamy albo rybki, albo akwarium. Czyli jak jedno jest ustawiane, to drugie w tym czasie zmienia się automatycznie.

 

Może warto zmienić aparacik? Są kompakty z pełną gamą ustawień ręcznych. Czasami takie opcje się przydają. Szczególnie gdy chcemy się pobawić w nietypowych warunkach, lub pobawić się w fotografa. Zawsze przecież można włączyć automat i "klepać" fotki cioć na zjeździe rodzinnym. ;)

 

Teraz jest moda na pioruny (nie tylko na naszym forum widzę takie tematy), za jakiś czas zechcesz posmakować HDR-ów i przyda się szczegółowe operowanie naświetlaniem zdjęcia.

Później możesz chcieć spróbować jeszcze innych zdjęć.

Jak z aparaturą modelarską - można latać na 4 kanałach, ale dobrze mieć świadomość, że drugie tyle czeka na nasze kaprysy. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.