Jump to content

oklejanie folia


michcio88

Recommended Posts

Ja tez proponuje zwykle żelazko tyle, że folie Oracover. Jest bardziej odporna na wysoka temperaturę od SolarFilmu (Solarfilm pod wysoka temperatura mi sie stopił), ale też cięższa od poprzednika. Opis oklejania solarfilmem masz tu

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
konieczne zanim zaczniesz oklejac model sprawdz jak trzyma najlepiej na zwykłeą gazete naklej i zobacz czy odchodzi z włuknami
Możesz to rozwinąć?? Póki co nie wiadomo co ma odchodzić z włóknami. Tzn na pewno gazeta ale można zawsze napisać to po polsku tak aby inni to od razu zrozumieli.

 

 

Solarfilm pod wysoka temperatura mi sie stopił)

Tak wiec to że się stopił to twój błąd. Ja polecam solarfilm a oracover do większych modeli.

 

Oklejasz na małej temperaturze (podkreślam oklejasz) Przyklejając folię tam gdzie się da. temperatura oklejania dla solarfilmu wynosi około 100 stopni celcjusza. Gdy już masz oklejony model to przystępujesz do naciągania foli. Temperatura naciągania to tak miedzy 120 i 140. W tym przedziale temperaturowym w miarę bezpiecznie naciąga się folię bez zbytniego ryzyka jej stopienia. Chociaż i tak tzreba używać. Lepiej dać mniejsza temperaturę i machać żelazkiem pół godziny niż w 5 minut zniweczyć trud oklejania.

Link to comment
Share on other sites

Oj Michał, jak zwykle google ci się zacięło.

Przeszukaj forum Alexa - w Warsztacie jest świetny wątek o oklejaniu z linkami do kilku filmów instruktażowych.

Ja używam tylko Oracoveru, ale wiele osób z powodzeniem używa solarfilmu. Do Aeronki lepiej będzie użyć folii Oralight - zaoszczędzisz na wadze. Ponieważ w tej wersji jest mało kolorów, możesz pokryć model (zwłaszcza skrzydła) białą folią i pomalować matowym humbrolem, dzięki czemu otrzymasz lepszą aerodynamicznie powierzchnię skrzydła - pogooglaj w temacie Re, opływ turbulentny itp. Na Forum jest aktualny wątek o turbulatorach.

Przez pierwsze 3 lata używałem zwykłego żelazka - żaden problem, tylko ręka trochę boli od tej gimnastyki :-)

 

PS. moja Aeronca była pokryta zwykłym Oracoverem.

Link to comment
Share on other sites

Oklejać można każdą folią i zwykłym żelazkiem. Jednak najprzyjemniej okleja się specjalnym żelazkiem ze stabilizacją temp. i folią Oracover. Solarfilm light zastosowałem kiedyś do modelu ale miał nieprzyjemną cechę - pokrycie "flaczało" na słońcu (nawet w aucie w czasie transportu). Z Oracoverem (standard + transparent standard i light) nigdy czegoś takiego nie miałem.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.