Skocz do zawartości

RV3


Marcin

Rekomendowane odpowiedzi

Tak mnie naszło, zeby cos zbudować. Przeglądając różne plany trafiłem na fajny modelik RV3. Ponizej przedstawiam wygląd planów.

26002ea21cfa1630.jpg

 

oryginał był na 1.2 m rozpiętości. Powiększyłem plany do 1.5m rozpiętości. Doman juz wytlumaczyl mi jak robi się łaczenie skrzydeł ze wzniosem. Teraz jednak pojawiać się będą kolejne pytania.

 

Po pierwsze - powiększenie planów do 1.5m rozpiętości sprawiło, że wzornik żebra zajmuje trochę ponad jedną kartkę - wychodzi ponad 325mm dlugosci. Czy to możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
wychodzi ponad 325mm dlugosci. Czy to możliwe?

 

Oczywiście, 150cm rozpiętości to już całkiem niezły kawałek skrzydła więc cięciwa wcale nie jest kosmiczna :wink:

 

A może zrezygnować ze wzniosu? Łatwość wykonania jest pomijalna, ale dało by to większą swobodę w powietrzu. Jeśli już wznios to niezbyt duży.

Pozdrawiam i powodzenia w budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesliby spojrzec na plany to wznios jest b.mały. Zostawię taki.

 

Chyba dziś zajmę się wręgami kadłuba.

Plan jest taki - boki kadluba wycięte z pełnej balsy 4mm, od środka puszczone wzdłuż po 2 listewki sosnowe, a następnie boki będą ażurowane. Wręgi to :

silnikowa sklejka 4mm, kolejne to przekładka balsa/sklejka, ogonowe - balsa.

 

Tylko musze to wydrukować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

0d2beb68a424f855.jpg

 

wręgi.

 

Ja wiem, ze ta jedna wygląda jak garnek ... ;)

 

Czas zabrac sie za boki kadluba. Na szczescie kiedys przygotowana balsa 4mm pod Madmana 1.5m rozpietosci chyba będzie dużym ułatwieniem. Rozrysuję kadlub, wytnę, wyażuruję, wkleję wręgi i sporo roboty będzie już za mną.

 

Ale najpierw trzeba wydrukować plany kadłuba ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysztof,

 

plany ściągniesz sobie ze stronki profili2, oryginalne są pod 1.2 m rozpiętości. Jeślibyś nie znalazł - podeślę.

 

Planowany napęd to, leżący mi w pudełku, używany ASP 52 8.5 ccm, do tego 5 serw standardowych (pewnie HS 422, no, na gaz damy cos mniejszego ), zbiornik paliwa około 250 ml, pakiet zasilania odbiornika już mam. Aktualnie buduję z tego, co mam, ale jutro chyba wybiorę się po balsę. Chciałbym kadłub ukończyć przed rozpoczęciem roku szkolnego.

 

Zastanawialem się nad zamontowaniem mu oświetlenia - mam do tego celu trochę LED'ów czerwonych,bialych i zielonych, zarówno stałych jak i mrugających. Czy ktoś może mi napisać jakie światło gdzie dać? Nim okleję model mógłbym pociągnąć kabelki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej grubości są te stateczniki ?

Nie zrobiłeś przypadkiem za mocnego ażuru szczególnie w stateczniku wys. ?

Pełne stateczniki z desek balsowych były dla mniejszej wersji po powiększeniu planów nie myślałeś żeby zrobić to jako kratownicę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stateczniki to balsa 6mm. W planach był ich zarys tylko, nie było zaznaczone czy to ma być kratownica czy nie. Ale same stateczniki są twarde jak diabli :twisted:

 

Jeżeli są z twardej balsy to raczej ciężkie ale pewnie nie za ciężkie żeby miały większy wpływ na wyważenie i mam nadzieję że nie trzeba będzie mu pakować do nosa ołowiu.Jeżeli później się okaże że serwo od steru wys. chcesz dać w ogonie to to zaczyna się liczyć każdy gram

A statecznik trzeba było rozrysować :D

O statecznikach w formie kratownicy piszę dlatego że raczej większość modeli tej wielkości tak ma to rozwiązane .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.