Skocz do zawartości

Klej do EPO


DJ Danielus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam! Mam do sklejenia wyrwany statecznik poziomy wykonany z EPO. Wcześniej był już klejony klejem epoksydowym i niestety pękł.

 

Statecznik jak mniemam nie (może/musi) być giętki, więc UHU Porem nie będę go kleił. Chcę by połączenie było możliwie jak najmocniejsze. Z tego co zauważyłem żywica epoksydowa nie lubi gładkich powierzchni i po prostu odchodzi.

 

Do dyspozycji mam: 15min klej epoksydowy, klej CA rzadki (nie mam przyśpieszacza).

 

Który z nich da najlepszy efekt?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pękła spoina, a miejscami mogłem ją zedrzeć bez problemu paznokciem, szczególnie na gładkich powierzchniach. Nad prętem węglowym myślałem, ale wzmocnień żadnych nie da rady tam wepchać.

 

Statecznik (jedna połówka) złamał się przy samym sterze wysokości. Okazało się przy tym, że model miał fabryczną wadę i cały statecznik przechylony był na jedną stronę względem poziomu. Ponieważ lotka, czy jak to tam się nazywa była w miarę cała to wyciąłem całe usterzenie, tak, że wyszło coś w stylu litery U.

 

Aby wkleić już w dobrej pozycji statecznik, mogę go tylko wsunąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli to model fabryczny - sprawdź czy nie ma do niego części zamiennych.

 

Statecznik to element pracujący. Masz małe szanse na sklejenie go, tak by zachował poprzednie właściwości. Lepiej wymienić, jeżeli jest dostępny jako część zamienna.

 

Możesz go skleić na CA. wyciąć lutownicą rowek przez obie połówki (albo i dwa rowki) i włożyć w nie cienkie pręciki węglowe i zalać je żywicą. Miejsce sklejenia pokryć paskiem tkaniny szklanej obustronnie. Wtedy powinien jako tako wytrzymać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poszukałem w sieci:

Czy widziałeś ten wątek może coś Ci podpowie

proponowałbym Ci skleic to jednak uhu porem, przez to, ze jest elastyczny to bedzie pracował razem ze statecznikiem. proponuje tez przykleić pręcik węglowy do krawędzi natarcia na taśmę zbrojoną. przekłuwając go przez statecznik pionowy.

Albo tak jak w tym wątku

 

Napisz jeszcze kiedy to wyrwało Ci statecznik? przy kraksie, czy w locie?Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy kraksie, choć walnął przodem. Zakleiłem go na żywicę i było OK. Niedawno, podczas renowacji zauważyłem, że spojenie pękło, a ponieważ cały statecznik był krzywo od nowości zdecydowałem się go wyciąć i wkleić poprawnie. Przy okazji wzmocniłem powierzchnię sterową prętem węglowym wklejonym na UHU Por.

 

Przy okazji mam pytanie - ta taśma zbrojona to jaki koszt (szacunkowo)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Modelarnia.pl masz części do Bety 1400. Masz podróbkę z HK, ale może części będą pasować, lub chociaż dadzą się zastosować po drobnych przeróbkach.

http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p4428,beta-1400-statecznik-poziomy-pelikan

 

Mają sklep stacjonarny w Krakowie, warto się przejść. Nowa część zawsze będzie lepsza nić klejona na kilka sposobów. Taki nowy element możesz przed montażem wzmocnić tak jak robertus pokazał na zdjęciach, przed wklejeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CA może być sprawdzałem.

 

Co do statecznika to najpierw spróbuję go skleić, myślę, że nie będzie to zadanie jakoś nadzwyczaj trudne i model poleci.

 

Co do kupna to musiałbym cały tył rozwalać, bo są wklejone na żywicę i dosyć mocno siedzą. Nie licząc miejsca, w którym pękło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.