Skocz do zawartości

imax b6 ładowanie akumulatora żelowewgo


misiek1493
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ładowanie żelówki niczym nie różni się od ładowania aku samochodowego, jednak ładowanie akumulatora samochodowego o pojemności 60Ah może trochę potrwać jak prąd ładowania będzie max 2A :D. Ani żelówki ani kwasówki nie są cudem techniki i ładuje się je tak samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Jestem posiadaczem ImaxB6, ona ładuje każdy akumulator, Nicd, Nimh, Lipo Lion, a żelowy i kwasowy: są to akumulatory ołowiane PB (jedna elektroda jest z ołowiu, a druga z tlenku ołowiu), różnią się tym że w normalnym samochodowym elektrolit jest płynny, a żel, to do elktrolitu coś co go zżeluje i jest w konsystencji żelu, więc niby nie wycieknie, ale mi się wydaje, że jak mu dobrze podepniesz amperarzu to może pare puścić :). Nie mniej można ładować, ja ładuję akumulatory żelowe do wkrętarki oraz do latarki o dużej mocy, a także do skutera, tam siedzi 5,5Ah, i łąduje go prądem 1A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prądy zwarcia nawet małych żelówek 7Ah 12V są niemałe. Kiedyś niosłem takie aku w ręce razem z kluczem 10 i zwarłem nim elektrody. W efekcie oparzyłem łapsko. Kto nie wierzy niech sam spróbuje. Żelówki mają taką zaletę że mogą pracować zasadniczo w każdym położeniu (wiem coś na ten temat po 17 latach siedzenia w branży alarmowej a nie wydaje mi się że wiem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem, że w przypadku Aku samochodowych dochodzi do tzw. za siarczenia. I tu podobnież dobrze jest potraktować aku napięciem rzędu 15,5V, co ma rozwiązać ten problem. Acucell tego nie zrobi, bo odetnie przy 14,75V, jeśli dobrze pamiętam. Zaznaczam jednak, że tej teorii nie jestem wstanie, zweryfikowac gdyż nie znam się na budowie akumulatorów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak np naladowac akumulatorki - paluszki?

 

Jest odpowiedni program dla nimh i nicd.

Ładujesz prądem ok 1/10 pojemności (2000mAh - prąd 200mAh, czyli 0,2A)

 

PS Tam nie występuje coś takiego jak balansowanie ogniw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a (pod)powiedz mi taką rzecz:

w aparaturze turnigy jest koszyczek na baterie.

czy mozna np do nie go dorobic koncowke? i ladowac kilka baterii?

 

lub

 

jak podlaczyć je w inny sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... możesz ładować cały pakiet NiMh, sam wykrywa ilość ogniw i napięcie. Ale..ja u siebie ładuje każde ogniwo oddzielnie z pakietu, wiem dzięki temu jaką pojemność ma dane ogniwo, i można wymienić najsłabsze i znów mieć super wydajny pakiecik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie mam, jak u was wyglada ładowanie (ImaxB6 oryginał) ogniw ni-mh. Chodzi mi o ładowanie pojedyńczych, u mnie bardzo dużo czasu/prądu upływa kiedy wyskoczy full. Np. ogniwo ma 1000mah, to dopiero jak ładowarka w pompuje z 2000mah, to napięcie jest wtedy ok 1.52v i wyskoczy full. Czy to normalne ?. Gdy ładuje cały pakiet to wtedy to lepiej wygląda, no chyba, że te ogniwa są jakieś...cudne ;). Muszę wypróbować na pewnych akumualatorkach, podłącze pojedyńcze Sanyo eneloop 2000mah, nówka, rozładuje i naładuje. Prądem 0,2C, ciutkę szybciej by było. Rozładowywać będę po bożemu 1A (normalnie to i tak ogniwa w cięższych warunkach pracują). A jak u was, jakieś spostrzeżenia?. Przy ładowaniu li-po to jak w książce, nowy pakiet 2200mah, to wpompowało 2227mah i full ;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie masz -Deltę V ustawioną za wysoko. Nie pamiętam jak u siebie ustawiałem, na rcclub.eu jest chyba jeszcze mój opis (jak nie usunęli) z wykresami ładowania i tam chyba podawałem jak ustawiałem ją u siebie. Generalnie chodzi o to że spadek napięcia na pakiecie jest większy niż na pojedynczym ogniwie i ładowarka moze go nie zauważyć. Możesz ustawić dodatkowo ilość władowanych mA .

Dla całkiem nowych pakietów lub ogniw zrób ze 3 razy proces rozładowanie/ładowanie. Dopiero wtedy pakiet zacznie osiągać nominalną pojemność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak , dokładnie o to chodziło ( myślałem że to jest już usunięte, jak bardzo się pomyliłem) W każdym razie widać że im mniej ogniw w pakiecie tym mniejszy spadek napięcia Delta V , już przy 4celach ładowarka często tego spadku nie wychwytuje i ładuje do bólu. Zmniejszałem Deltę V do kilku mV . Trzeba by przeanalizować jeszcze raz wykresy dla pakietu 9,6 i 4,8V i zobaczyć jakie to są wartości i podzielić przez 8 lub przez 4 ( w zależności od ilości cel) i taką wartość Delty V wprowadzić dla jednego ogniwa. Niestety ale to ustawienie jest globalne, przynajmniej w Eco Six i w Sharku 20. Aha, wielkość delty zalezy od prądu ładowania , im większy prąd tym jest ona większa- czyli większy i bardziej gwałtowy spadek napięcia podczas przeładowania pakietu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heja;). Właśnie, ładowarka ma problem z pojedynczym ogniwem, myślę, ze nie tylko moja ale znacznej części. Tylko, że nie wszyscy porobili próby z ładowaniem jednego ogniwa ni-mh. Pakiet 7 ogniw ni-mh, ładuje w miare. I tak jak piszesz jak dam większy prąd, to szybciej zakończy ładowanie, w sensie wykryje, że już dalej nie trzeba pompować;). Dodatkowo, czasami gdy naciskam start enter, pokazują mi się jakieś dziwne cyferki liczby, tak jakby jakiś błąd... i wtedy już tylko restart łądowarki zostaje. Chyba odeslę ją sprzedawcy na wymianę, jak drugi egzemplarz będzie miał podobnie to poproszę o zwrot kaski, i szukam dalej, moja druga ładowarka (ni-mh, ni-cd) BC-1000, nie ma problemu z wykryciem końca ładowania ni-mh, testowałem na nowych paluszkach sanyo eneloop 2000mah;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wracając do aku żelowego:

kiedyś gość kt sprzedawał mi i wiertarkę i latarkę ( i motor dla dziecka:) ) , mówił że tam potrzebne jest powolne ładowanie ładowarką impulsową, ( chyab podobna do komórkowej? )

Do końca nie wiem jaką jest IMAX .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a żelowe do motoru, samochodzika : dziecięcego :P

 

jak ustawić parametry ladowania?

 

skąd mam wiedzieć ile ma cel?

 

na boku aku mam napisane:

 

12v/10ah/20hr

 

standby 13,5 - 13,8

cycle 14,75-14,83

 

initial C - 1,8 A

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.