Skocz do zawartości

Pakiety Ni-Mh 3800mAh 4.8V


pauletto007
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Dziś zacząłem pierwsze ładowanie pakietów Ni-Mh 4.8 V MaxCell 3800mAh na Imax B6.

Pakiet 1: Ustawiłem sobie manualnie: prąd ładowania 0.4A, zatrzymanie ładowania po osiągnięciu pojemności znamionowej czyli 3800mAh, deltapeak na 5mV.

Po naładowaniu napięcia na celach bez obciążenia [V]: 1.407, 1.410, 1.409, 1.407.

Pakiet 2: Podobne ustawienia, ale zmniejszyłem prąd ładowania do 0.2A, żeby pakiet się tak nie grzał. W tym momencie pakiet ładuje się w dalszym ciągu, ale zauważyłem, że czasami prąd ładowania przeskakuje do wartości 0.0A. Czy to jest normalne?

 

Chciałbym wykonać formowanie pakietów, aby wydłużyć żywotność maksymalnie. Naprzemienne ładowanie i rozładowywanie pakietów w 2-3 cyklach wystarczy? Jakimi prądami mogę bezpiecznie ładować i rozładowywać ten pakiet. Napięcie rozładowania ustawiłem na 4V (=4x1.0V). Nie za dużo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pakiet ładuje się w dalszym ciągu, ale zauważyłem, że czasami prąd ładowania przeskakuje do wartości 0.0A. Czy to jest normalne?

 

Tak - ładowarka sprawdza sobie napięcie bez prądu ładowania

 

Chciałbym wykonać formowanie pakietów, aby wydłużyć żywotność maksymalnie. Naprzemienne ładowanie i rozładowywanie pakietów w 2-3 cyklach wystarczy?

 

Tak

 

Jakimi prądami mogę bezpiecznie ładować i rozładowywać ten pakiet.

pomiędzy 0,1 - 0,3 C ( 400 - 1200 mA w twoim przypadku )

 

Napięcie rozładowania ustawiłem na 4V (=4x1.0V). Nie za dużo?

 

Za duże - powinno być z przedziału 0,6-0,9V

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś zacząłem pierwsze ładowanie pakietów Ni-Mh 4.8 V MaxCell 3800mAh na Imax B6.

Pakiet 1: Ustawiłem sobie manualnie: prąd ładowania 0.4A, zatrzymanie ładowania po osiągnięciu pojemności znamionowej czyli 3800mAh, deltapeak na 5mV.

Pakiety Nixx formuje się przy prądzie C/10.

Pusty pakiet NiMH 3800 mAh ma przyjąć ~5300 mAh przy ładowaniu C/10. Formuje się bez deltaV, mierząc temperaturę powierzchni ogniwa. Nie może przekroczyć 40-45 st. C i nie powinna przy tym prądzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakiety Nixx formuje się przy prądzie C/10.

Pusty pakiet NiMH 3800 mAh ma przyjąć ~5300 mAh przy ładowaniu C/10. Formuje się bez deltaV, mierząc temperaturę powierzchni ogniwa. Nie może przekroczyć 40-45 st. C i nie powinna przy tym prądzie.

W zasadzie tak, ale jak pakiet jest wiekowy to jak sprawdzisz jaką ma pojemność - na siłę będziesz "wciskał" 140% znamionowej pojemności ???

 

Rafał - to była oczywista oczywistość :* ale dziękuję za "sprostowanie" ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli masz na myśli wyrównywanie stanu naładowania ogniw w używanym pakiecie Nixx to robi się to właśnie pchając ładunek "na siłę" a nie na deltaV.

Ponieważ nie wiesz jaką pojemność mają poszczególne ogniwa ładujesz 140 do 160% ładunku znamionowego prądem nie wyższym niż C/10. Po 14-16 godzinach pakiet jest wyrównany i gotowy do testowego/regenerującego rozładowania C/10.

Efektywną pojemność pakietu ocenia się na podstawie takiego rozładowania, a nie ładowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jeśli masz na myśli wyrównywanie stanu naładowania ogniw w używanym pakiecie Nixx to robi się to właśnie pchając ładunek "na siłę" a nie na deltaV.

Ponieważ nie wiesz jaką pojemność mają poszczególne ogniwa ładujesz 140 do 160% ładunku znamionowego prądem nie wyższym niż C/10. Po 14-16 godzinach pakiet jest wyrównany i gotowy do testowego/regenerującego rozładowania C/10.

Efektywną pojemność pakietu ocenia się na podstawie takiego rozładowania, a nie ładowania.

Odgrzewam temat.

Zmieniłem nadajnik i potrzebuję 6szt. akumulatorków AA. Mam te same, o których była mowa. Zacząłem je cyklicznie ładować i rozładowywać. Robię to jednocześnie dla 4ch sztuk w koszyczku i napięcie dolne rozładowania ustawiłem na 4V (1V/ogniwo), wiem, że to za dużo, ale za późno się zorientowałem i zrobię te cykle jeszcze raz i ustawię dolne napięcie 2.4V (0.6/ogniwo).

Prądy jakie ustawiłem:

A. ładowanie 0.3A, przy 0.4 akumulatorki są gorące.

B. rozładowanie 0.3A.

Akumulatorki mają nominalnie 3800mAh, tymczasem po naładowaniu ładowarka (IMAX b6) pokazuje, że weszło tylko 249mAh. Czy to znaczy, że akumulatorki są już zupełnie do wyrzucenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

....

Akumulatorki mają nominalnie 3800mAh, tymczasem po naładowaniu ładowarka (IMAX b6) pokazuje, że weszło tylko 249mAh. Czy to znaczy, że akumulatorki są już zupełnie do wyrzucenia?

Nie nalezy spodziewac sie chyba super trwalosci od akumulatorkow 3,8Ah rozmiaru AA.

To chyba sprzet z programu kosmicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągle mowa o tych 3800 mAh?

Wykrywanie -dV/dt włączone? Na jakim poziomie?

Nie masz włączonych tajemniczych limitów na czas lub ładunek?

Sprawdź też przewody.

Tak, to te same. Robię kolejne cykle i tak jakby przywracała się ich pojemność bo w tej chwili weszło już 850mAh, a ładuje się dopiero 170min z prądem 0.3A, ale nie spodziewam się mega efektu jak w nowych aku. Przez noc też będę powtarzał te cykle naprzemienne ładowanie i rozładowywanie, zobaczę jutro co i jak. A temperatura jest spoko, taka jak była zanim je włożyłem do ładowania.

Odcięcie mam ustawione na 3800mAh tyle co nominał.

-dV/dt - domyślne (default)

A limit czasu ustawiłem 700min a i tak wyłączą się pewnie wcześniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tych cyklach podaj ile weszło i wyszło.

Może to i dobrze że to mają to być aku do nadajnika a nie do odbiornika.

W nadajniku zawsze włączy Ci się sygnalizacja niskiego napięcia.Chyba że w swoim radiu tego nie masz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tych cyklach podaj ile weszło i wyszło.

Może to i dobrze że to mają to być aku do nadajnika a nie do odbiornika.

W nadajniku zawsze włączy Ci się sygnalizacja niskiego napięcia.Chyba że w swoim radiu tego nie masz :D

Więc tak, w mAh:

I: -ładowanie: 345

-rozładowanie: 897

II: -ładowanie: 349

-rozładowanie: 938

III: -ładowanie: 289

-rozładowanie: 297

IV: -ładowanie: 325

-rozładowanie: 98

V: -ładowanie: 119

-rozładowanie: 274

VI: -ładowanie: 297

-rozładowanie: 462

 

Dziwnie to wszystko wygląda :?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj jeszcze zrobić to co opisywałem sporo wcześniej - ładowanie C/10 przez 14 godzin bez żadnego wykrywania -dv/dt.

Jak to zawiedzie to zostaje śmietnik.

Nie mogę w imax b6 całkiem wyłączyć dv/dt, (przynajmniej nie mogę tego odnaleźć) jedyne co mogę zrobić to ustawić default lub ew. wartość w przedziale 5-20mV.

C/10 czyli dla nominalnych 3800mAh jakieś 0.38A (=0.4A), przy 0.4 A mocno się grzeją przy 0.3A mają normalną temperaturę. Spróbuję dla 0.3A zrobić ładowanie przez 16h, i ustawię dv/dt na default.

Wyłączyłem licznik czasu, bo automatyka pozwala na max 720min ładowania przy włączonym liczniku. A zostawiłem za to licznik pojemności - zatrzyma się na 3800mAh czy jego też mam wyłączyć?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż takich problemów z aku nigdy nie miałem,mam też inną ładowarkę i w jej ustawieniach też nie nic doradzę.

Powodzenia w walce z tymi aku życzę i będę śledził temat jak to się zakończy.

Mam jeszcze awaryjne Energizer 2450mAh, półroczne ale to raczej do zastosowań domowych, chyba że będę zmuszony zmienić przeznaczenie. Najpierw powalczę z tymi starymi. Wrzuciłem już do ładowania na te 14-16h ostatecznie bez limitu pojemności i bez limitu czasu. Napiszę co i jak jutro.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.