Skocz do zawartości

SPAD XIII


sebamor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, oto moja relacja z budowy Spada XIII z napolskimniebie.pl

Od jakiegoś czasu latam w ESA WWII i naszło mnie w końcu aby zbudować coś do WWI.

Spada, którego będę budował można nazwać wersją drugą poprzedniego Spada od Pana Marka, a to dlatego, ponieważ po konsultacji z Panem Markiem udało się wyeliminować słabe cechy zestawu, poprzez inny sposób budowy. Ale o tym niebawem...

 

Standardowo zaczynamy od składu całego zestawu:

Dołączona grafika

Ja standardowo zawsze zaczynam od zaokrąglenia stateczników za pomocą nożyka łamanego, ponieważ jeżeli tutaj coś pomieszamy to ewentualne koszty naprawy będę najmniejsze. A poza tym musimy się wczuć w obrabiany materiał. Jeszcze dodam, że najlepiej robić to wkładami firmy OLFA, bo są ostre i bardzo wygodnie się nimi pracuje.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace szybko idą do przodu :mrgreen: :

Klejenie płatów skrzydła:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

A teraz pierwsza modyfikacja, ponieważ kadłub modelu przy większych kretach lubił się łamać w miejscu krawędzi natarcia, przy pomocy kleju UHU Por został naklejony kawałek siatki zbrojeniowej.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Oraz jak widać wyciąłem już boki maskujące o grubości 4mm:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadź z tym zbrojeniem. Wbrew pozorom te 550 g to wcale nie jest tak dużo. Może ci zabraknąć wagi, a jak zaliczysz porządnego kreta to nic Cię nie uratuje. Nie tu, to połamie się gdzie indziej. Ja już to przerabiałem. Takie pancerne kadłuby wcale nie są dobre, a dużo ważą. Trzeba to robić z głową, model ma pracować i być elastyczny a nie "betonowy".

Lepiej dodaj ze 2 węgle da dziób, skoro Ci zależy, żeby model był mocniejszy niż tą siatkę.

Pogadaj z Markiem, on Ci doradzi gdzie mądrze dodać wzmocnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustaliłem z Markiem, że dam tą siatkę, więc dałem, mówiąc szczersze to On mi tak doradził, ponieważ już to przetestował w swoim Spadzie. A właśnie dzięki tej siatce na uhu por model jest elastyczny. Dzięki za radę dotyczącą wagi. Jeszcze nie mam doświadczenia w WWI :) Od tego momentu oszczędzam na wadze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...już to przetestował w swoim Sadzie

Nie wiedziałem, że Marek lata w sadzie za domem. Slalom między jabłoniami? :)

A tak na poważnie, skoro tak to ok. Marek ma różne "dziwne" patenty :) ale w ciemno można je brać i na pewno się sprawdzą. Zwróciłem na to uwagę bo nie było węgli, a one są najważniejsze. Marcin w zeszłym roku latał modelem bez prętów w kadłubie i kleił odłamany ogon kilka razy :)

Powodzenia w budowie, na zawodach w Krakowie będzie sporo WWI

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Slalom między jabłoniami?

:mrgreen: W 2007 Piotrek z Tomkiem Malinowskim odbyli w Łasku nawet walkę między jabłoniami i pod nimi.Po chwili dołączył się Ecik :rotfl:

Był to sad przy motelu w czasie zawodów.Reszta niestety była w "stanie" więc nie odważyli się.

O dziwo żaden model nie wylądował na drzewie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Literówka już zmieniona. Dzięki za słowa otuchy :) . Przerażają mnie jednak malowania owych Spadów. Tyle tych kolorów na jednym samolocie, że oczopląsu można dostać. I ja będę musiał każdy z tych kolorów dorabiać :P. Może zna ktoś jakieś ciekawe malowanie spada poza tym kolorowym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro węgle/szkło/ jeszcze nie wklejone - to wklej je tuż ponad siatką;)

 

powodzenia

Niestety tuż ponad brakło by miejsca, dlatego poszły pod siatką i wszystko ładnie się trzyma.

 

Postępy z prac:

 

Już wcześniej wspomniane pręty znalazły miejsce w kadłubie:

Dołączona grafika

Statecznik poziomy zyskał usztywnienie oraz połączenie połówek steru wysokości:

Dołączona grafika

Tutaj już sklejone ze sobą stateczniki:

Dołączona grafika

Oraz odbiornik:

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za miłe słowa. Praca wrze i wczoraj dosyć dużo zrobiłem z racji weekendu.

Zamontowałem silnik:

Dołączona grafika

Oraz regulator:

Dołączona grafika

Spad zyskał także drugi płacik:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Miejsce na pakiecik:

Dołączona grafika

Zrobiłem też klapkę zasłaniającą pakiet:

Dołączona grafika

Ładnie wyszło, bo prawie nie widać, że coś tam robiłem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Kamyczek_RC

Na moje oko krzywo wklejone skrzydło i stateczniki , co widać na fotce z góry . Poza tym osłabienie skrzydła serwem wklejonym za zastrzałem to też też wątpliwie dobry pomysł...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.