Skocz do zawartości

jaki klej do naprawy ?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Mam pytanie o klej i ewentualnie sposób naprawy łódki.

Kupiłem używany model Graupner Commodore. Dół łódki jest wykonany z tworzywa, natomiast góra ze sklejki. Te elementy czyli burta oraz pokład są ze sobą sklejone. Niestety łączenie zaczyna się odspajać. Przy próbie nacisku na burtę (wygięcia) słychać trzaski, połączenie pęka. Nie chciałbym całkowicie odrywać pokładu od burty i kleić na nowo ponieważ odspajanie dotyczy raczej części dziobowej, dalej klej trzyma mocno, nie widać szpar. Dodatkowo w niektórych miejscach klej trzyma na tyle mocno, że przy próbie oderwania po prostu odspaja się sklejka z której wykonany jest pokład. Poza tym całość jest wzmocniona poprzeczkami i byłoby sporo roboty z oderwaniem czy odcięciem pokładu. W obecnej sytuacji więc lepiej wykonać według mnie naprawę poprzez sklejenie odspajających się fragmentów połączenia burty i pokładu.

jakim klejem najlepiej skleić połączenie ? Chodzi mi o wykonanie dobrej naprawy.

Zauważyłem, że elementy drewniane sklejone na do których mocuje się silniki pod wewnątrz są umocowane na kleju żywicznym (który lekko się lepi do tej pory). Trzymają się mocno. Tam jednak jest większa płaszczyzna połączenia. Natomiast miejsce łączenia burty z pokładem (na całym obwodzie) ma szerokość ok. 1-2mm.

jakiego kleju zastosować. Dobrze, żeby był elastyczny. Mimo wszystko burta z tworzywa nieco się wygina. Z tego względu nie chciałbym zbyt mocno odginać połączenia (dalsze odspajanie). Klej musiałbym również jakoś "wlać" w połączenie. Musiałby wpełznąć w szczelinę (ok. 0,3 mm).

Będę wdzięczny za podpowiedź.

Pozdrawiam - Tomasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK.

Piszesz burta z tworzywa. Pytanie: Co to za tworzywo ?

Są tworzywa co żaden klej się tego nie ima. Np Polyetylen.

Ale skoro to było jakoś sklejone to proponuję klej żywiczny. Np. bardzo dobry - DISTAL, ale ten 24 godzinny (tubka białoczerwona i białozielona). Można by spróbować jeszcze poliuretanowym SOUDAL-em. Ale Distal będzie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas nazywaja to ABS (nie, to nie ma nic wspolnego z hamulcami) - zdaje sie, ze to jakas miekka odmiana polistyrenu. Zywice zbyt dobrze sie tego nie trzymaja. Predzej kleje zawierajace aceton, ale te trzeba bardzo oszczednie dozowac - ich nadmierna ilosc powoduje odksztalcenia cienkiego poszycia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakupiłem oba rodzaje kleju.

Żywica jest firmy Bison (Power Adhesive) natomiast klej cyjanowy firmy Techni-cośtam.

Najpierw powlewam klej agresywny w szczeliny a następnie od środka zakleję tym żywicznym, wzmacniając połączenie paskami z maty węglowej.

Chyba się będzie trzymać.

Dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tylko tutaj nikt nie pisal o kleju "cyjanowym", lecz o kleju na bazie acetonu. Tym pierwszym nie klej, gdyz jest on wrazliwy na wilgoc, a spoina po pewnym czasie wykazuje tendencje do utraty wytrzymalosci.

 

Potrudzilem troche wyszukiwarke firmy UHU, ktora zaproponowala UHU Hart oraz UHU Alleskleber Kraft.

Nie znam ich, ale sadzac z opisu wydaja sie byc calkiem rozsadne do tego zadania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UHU Hart trafia się niemal w każdym markecie. Zazwyczaj u nas jest pomijany, bo topi pianki modelarskie.

 

Ale inne rodzaje tworzyw ponoć klei. W tym winyl i PCV.

Używałem go też w zastosowaniach gospodarczych, tj. do naprawy modelika z gazetki, wykonanego z metalu.

Całkiem dzielnie się sprawdził. Spoina po zaschnięciu jest twarda i mocna. Wada - Schnie dość długo i wymaga unieruchomienia klejonych elementów. Ale wstępnie kleiłem je na kroplę CA, a po usztywnieniu zalewałem połączenie Hartem.

 

W czasie schnięcia robi się żelowaty. Dość mocny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.