Skocz do zawartości

Antena odbiorcza bazy


madrian
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W Becie mam zamontowaną antenkę I-V i jakość połączenia video, zestawu FOX, znacznie wzrosła.

Jednak w Bazie odbiorczej nadal tkwi firmowy "bacik".

 

Poszukuję zatem wytycznych do budowy anteny odbiorczej dookólnej na 1,2GHz

Gdzieś kiedyś widziałem konstrukcję przypominającą 3-4 antenki I-V przylutowane do wspólnego masztu pionowego. Nie mogę jednak tego znaleźć. Wydaje mi się że była to strona anglojęzyczna może nawet RC group.

 

Bawił się może ktoś w dorabianie anteny odbiorczej do FOX-a i może się podzielić doświadczeniem?

 

Z góry uprzedzam, że nie interesują mnie (aktualnie) konstrukcje kierunkowe typu bi-quad itd.

 

Latam w stosunkowo niewielkich odległościach od bazy, za to raczej bez większych ograniczeń kierunkowych.

 

Buduję sobie aktualnie nową stację odbiorczą, by zastąpić aktualną prowizorkę i uniezależnić się od samochodu (skądś te 12V na TV trzeba było brać :P ).

Całość ma być zintegrowana w walizce. Ale pomyślałem sobie, że mogłaby współpracować właśnie z dodatkową anteną zewnętrzną, umieszczoną na maszcie.

W tej roli pewnie jakiś kij od szczotki :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Ten wątek który widziałeś jest tutaj: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1333382. IBCrazy poleca ją właśnie jako odbiorczą bezkierunkową.

 

Mam jeszcze pytanie, czy poprawa obrazu po wymianie bacika na I-V była zauważalna? Ja na razie w zestawie z chin mam baciki, ale zastanawiam się nad wymianą anten na właśnie I-V i GP.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej. Ten wątek który widziałeś jest tutaj: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1333382. IBCrazy poleca ją właśnie jako odbiorczą bezkierunkową.

Dzięki. Poczytam.

 

Mam jeszcze pytanie, czy poprawa obrazu po wymianie bacika na I-V była zauważalna? Ja na razie w zestawie z chin mam baciki, ale zastanawiam się nad wymianą anten na właśnie I-V i GP.

 

Pozdrawiam.

Zauważalna... :shock: Ja już w życiu żadnemu chińskiemu bacikowi nie uwierzę. :mrgreen: Praktycznie zero zakłóceń, na dość dużych odległościach. Pojawiają mi się tylko drobne paski, gdy model przechodzi niemal dokładnie nad bazą. Na baciku mrówki i paski były normą. Teraz o tym zapomniałem. :jupi:

 

Jeszcze pytanko. Antenka ta przypomina konstrukcją I-V. Czy mam rozumieć, że długości dipoli dobieram tak samo, jak do I-V? A różnica tkwi w ilości ramion poziomych?

 

Do przeliczenia swojej antenki I-V użyłem tego kalkulatora:

http://www.csgnetwork.com/antennagpcalc.html

 

Wg niego, dipol pionowy i każdy z dipoli poziomych powinien mieć 65mm (częstotliwość kanału na jakim latam to dokładnie 1100MHz).

 

Dobrze kombinuję? Czy są jakieś inne zasady?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak wygląda jakość obrazu w sensie "estetycznym" :) ? Czy wydaje ci się, że jest po prostu ładniejszy? Są może lepsze kolory czy może kontrast?

 

Swojego GP dobrze liczysz. IBCrazy stosuje taką formułkę: "71323/f in MHz" co właśnie dla twoich 110MHz daje 64,84 mm. Podaje również, że przeciwwag może być dowolna ilość z zakresu 3 do 8.

Jak widziałeś na fotkach, Cobra stosuje 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie estetycznym, jakość raczej się nie zmieniła. ;)

Rozdzielczość ta sama, kolory i kontrast też.

Co prawda teraz, zamiast laptopa używam chińskiego monitorka 7", a nagrywać będę na osobnej kamerce na kartę, która da zupełnie inny obraz niż podgląd. Akurat tak mi się jakoś złożyło, że wymiana anteny zbiegła się z wymianą podglądu.

 

Wystarczy, że mam jak na razie czysty i stabilny obraz w całym zakresie w jakim latam.

Czego nie mogłem powiedzieć niestety o firmowym "baciku" FOX-a.

 

W temacie FPV czuję się na razie mocno początkujący. :wink:

Choć nie ukrywam, że chciałbym w przyszłości polecieć wyżej i dalej, znacznie dalej. :D

Na razie jednak chcę mieć dopracowaną i funkcjonalną platformę. Nad estetyką nagrań i obrazu, oraz rekordami, popracuję później. 8)

 

Dzięki za rady. Trzeba zacząć docinać pręty i lutować kabelki. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cobra - odsun troche te antenke od nadajnika.

Znalazłem po prostu takie zdjęcie. Antena była montowana na 10 cm odcinku sztywnego koncentryka ze złączami.

Ale nawet tak jak na zdjęciu, obraz totalnie bez zakłóceń 4 km od bazy. Nadajnik ten co na zdjęciu, betatronik 450 mW (zmierzone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...a nagrywać będę na osobnej kamerce na kartę, która da zupełnie inny obraz niż podgląd.

Jeśli tak to polecam JVC Picsio. Opisał ją szczegółowo Verid na tematycznym forum: http://rc-cam.pl/viewtopic.php?t=2975. To właśnie on mnie zainspirował do kupna. 269pln nówka na serwisie aukcyjnym.

 

Jestem bardzo z niej zadowolony, tu masz próbkę mojej twórczości:

, a tutaj zobacz jak pasuje w modelu:

Dołączona grafika

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.