Skocz do zawartości

Automatyczna migawka do aparatu


Bartek

Rekomendowane odpowiedzi

No i zacząłem się bawić też w RC-Cam. Na razie tylko statycznie (zdjęcia) ale w najbliższym czasie planuję też uruchomić zapis a później i transmisję video.

Ponieważ na razie jeszcze nie czuję się na siłach, aby odrywać ręcę od dwóch "najważniejszych" drągów podczas sterowania modelem, skonstruowałem układ oparty na NE555, który automatycznie "naciska" migawkę aparatu co 5-6sek. Układ ponadto ma galwaniczną izolację od aparatu, który może być zasilany z niezależnego źródła. Jako aparat do prób wziąłem stary model Sphinx Digital Camera 1,3MPix firmy media-tech. Rozebrałem go i do modelu wstawiłem tylko niezbędną płytę główną wraz głównym procesorem aparatu, matrycą i obiektywem oraz małą płytkę z przyciskami sterującymi. Pozostałe elementy (wraz z modułem lampy błyskowej) okazały się niepotrzebne.

 

Do przycisku migawki aparatu wlutowałem dwa przewody prowadzące do mojego układziku (złącze TRIG). Do zbudowania takiego układu potrzebne są: układ NE555, dowolny popularny transoptor (ja zastosowałem PC817), dwie dowolne diody o małym spadku napięcia (np. 1N914), 4 rezystory i kondensator.

 

Oto schemat tego układu:

99c218c93fe67406.png

 

A oto płytka drukowana:

c41a4a6c3198e019.png

 

Schemat w formacie Eagle: sterownik aparatu.sch

Płytka w formacie Eagle: sterownik aparatu.brd

 

Oto zdjęcia jak zaaplikowałem aparat z tym układem do mojego RWD by Skazoo:

a579f30d76e20e96.jpeg

 

7583229afa15abb2.jpeg

 

791183973346513f.jpeg

 

d314cd16792f4cb9.jpeg

 

 

EDIT: A tu można obejrzeć efekt działania tego układu: Fotki z latania

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

jak dla mnie bomba :lol: niedawno chcialem zapytac sie tu, na forum o taki wlasnie prosty ukladzik, ktory w polaczeniu z tania kamerka robilby fotki automatycznie :) chyba zbuduje cos takiego

jeszcze male OT: mam w swoich zasobach wszystkie potrzebne czesci poza scalakiem-czy dostane go w przecienym sklepie elektronicznym?(wiem, ze pytanie troche glupie, ale jeszcze nie kupowalem scalakow)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o NE555 to bardzo popularny układ, dostępny w niemal wszystkich sklepach z częściami elektronicznymi. Natomiast z transoptorem może być różnie, na pewno jakiś dostaniesz, mój ma dopuszczalny prąd wejściowy (diody) i wyjściowy (tranzystora) na poziomie ok 50mA. Powinieneś wziąć z parametrami nie mniejszymi niż powyższe (absolutne minimum to 20mA).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.