Skocz do zawartości

proszę o radę co wybrać FOX vs PHOENIX


pbrys
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wykonałem kilka lotów Phoenixem. Lata się nim bardzo przyjemnie i spokojnie. Nie wiem jak się zachowuje w większym wietrze - nie było okazji sprawdzić. Wiem, że Centrum Modelarstwa w Krakowie sprzedawało też wersję ze skrzydłami 2000/2600 - można było latać w wersji 2 lub 2,6 (dokładany kawałek skrzydła, chyba centropłat).

 

[edit] po sprawdzeniu okazało się, że chodzi o wersję 1.6/2,6m (dokładany centropłat z klapami ma 1m długości)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kolego vowthyn jak się sprawuje twój szybowiec bo ja się ciągle waham z zakupem

Znakomicie. Po intensywnie wylatanym sezonie nadal jest w doskonałym stanie. Wszystkie jego słabe punkty wymieniłem w wątkach, które podlinkowałem powyżej. Dzięki temu modelowi nakręciłem się strasznie na latanie w termice i w tej chwili marzy mi się jakiś trzymetrowy laminatowy diabeł w rodzaju F5J, ale ze względu na koszty skończy się pewnie na czymś w rodzaju Thermik Dream lub podobnego, a i to nieprędko.

 

W zasadzie jedyna istotna "wada" tego modelu to te 2m rozpiętości. Jak już człowiek załapie co i jak, to chce wyżej, dalej i dłużej i tutaj granicą jest widoczność modelu przy 2m rozpiętości (i jaja pilota). Przy dobrej pogodzie termicznej lata się trochę w strachu, bo na pewnej wysokości ciężko jest już ocenić czy model się wznosi, czy opada a wiadomo, że jak trafi się mocniejszy komin to taką "gazetę" jak Feniks wessie jak odkurzacz, dlatego jak model jest wysoko, to najczęściej asekuracyjnie "sprowadzam go na niższy poziom energetyczny" przy pomocy wiązanki figur lub lotu plecowego. Często bywa tak, że potem nie znajduję już tak mocnego noszenia i lot trwa krócej, ale nie lubię po prostu nadmiernego ryzyka. Dlatego gdyby faktycznie była możliwość powiększenia rozpiętości do 2,6m byłoby to świetne rozwiązanie powiększające "rozwojowość" tego modelu.

 

Co do reszty - oprócz tego, że model świetnie łapie termikę, o czym już wielokrotnie pisałem, to wykonuje bez kłopotu podstawowe figury akrobacji (pętla, ranwers, lot plecowy, beczka - tę ostatnią robi trochę "koślawo" jak to szybowiec górnopłat). Nie mam zastrzeżeń co do sztywności skrzydeł, nigdy nie zauważyłem, żeby wyginały się w jakiś znaczący, lub niepokojący sposób. Bez zarzutu sprawuje się również mocowanie ich do kadłuba, w kilka minut można model poskładać do postaci wygodnej w transporcie i przechowywaniu (jak wiesz złożenie tego modelu nie wymaga ani kropli kleju - no może na dźwignie sterów i lotek można coś asekuracyjnie kapnąć, na wypadek gdyby wkręty okazały się za słabe). Za ogromną zaletę uważam tworzywo kadłuba - świetne w eksploatacji, nie wgniata się i w ogóle nic się z nim nie dzieje, dzięki czemu kadłub nadal wygląda jak nówka (nie licząc lekko zabrudzonego trawą spodu).

 

Co do wyposażenia, to z oryginalnego zestawu został silnik (spokojnie daje radę na pakiecie 9,9V), kołpak ze śmigłem składanym oraz dwa serwa na klapach. Resztę serw i regulator wymieniłem od razu, bo nie budziły zaufania. Oczywiście wiesz już, że fabryczne snapy również do niczego się nie nadają i koniecznie trzeba je wymienić.

 

Obecnie w planach mam lekkie wzmocnienie konstrukcji, a konkretnie łącznika skrzydeł - oryginalnie jest to rurka "węglowa" (czort wie czy to ma coś wspólnego z węglem, ale jest czarne i do tej pory nie pękło) o średnicy 9mm/4,1mm. Planuję wpakować do niej pręt 4mm, założyć serwo SW z metalowymi trybami i doważyć trochę model, żeby powalczyć z jesienną pogodą, bo przy wiatrach jakie teraz wieją Fenix czasami zaczyna latać do tyłu.

 

Podsumowując - jestem bardzo zadowolony z tego modelu, spełnił wszystkie nadzieje, które w nim pokładałem, sporo się na nim nauczyłem no i nie bez znaczenia jest również fakt, że świetnie wygląda w powietrzu dzięki pełnemu "szybowcopodobnemu" kadłubowi i ładnej kabince z daleka robi wrażenie jakiejś półmakietki (pod warunkiem, że nie użyjesz kalkomanii z zestawu bo ona trochę nadaje mu wygląd chińskiej zabawki). Sądzę, że w porównaniu z Foxem będzie to model zdecydowanie łatwiejszy do opanowania i dający większe możliwości lotów w termice, z drugiej strony jeśli wolałbyś coś "dzikszego" to wtedy może Fox lepiej się sprawdzi, ale o to już musisz zapytać kogoś, kto nim latał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Samolocik, a który dokładnie sklep miałeś na myśli? Po wpisaniu w google "centrum modelarstwa Kraków" odnośników jest multum, ale nigdzie nie widzę Feniksa, a te skrzydła 2600 bardzo, ale to bardzo mnie zainteresowały.

Miałem na myśli ten model i sklep: http://www.rcmatsu.pl/Products-332859319-10235-Phoenix_Evolution_TW-742-V_-_motoszybowiec_o_rozpietosci_16m_lub_26m_-_RTF.aspx

 

Sorry, pomyliłem się. Model może mieć rozpiętość 1,6 lub 2,6m a nie 2 i 2,6m jak pisałem wcześniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to, że tylko kadłub jest ten sam co w wersji 2m z Hobby King. Na filmie wydaje mi się, że powierzchnia statecznika pionowego jest większa, niż w moim Feniksie. Druga sprawa, to skrzydła też muszą być zupełnie inne, skoro w wersji bez centropłata mają tylko 1,6m rozpiętości. Wygląda to jak wersja XL Feniksa oparta o ten sam kadłub. Trochę szkoda, bo miałem nadzieję, że tanim kosztem przez nabycie samego centropłata będzie można powiększyć rozpiętość mojego modelu a tu wygląda na to, że raczej moich skrzydeł nie da się zastosować, bo wyszłoby z tego trzymetrowe piankowe monstrum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak wam się wydaje czy cena 680 za wersje PNP to dobra cena czy lepiej wziąć KIT za 350 i wsadzić tam to co mam:

-serwa TG9e

-regiel 30 A

-silnik (silnik mam przerobiony na inrunner)

Weź kit i wsadź swoje wyposażenie. Za różnicę w cenie będziesz mógł w miarę potrzeby dokupić mocniejszy silnik itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też radziłbym kit, bo część stockowego wyposażenia to crap. Zainteresuj się tą wersją 2,6m wygląda ciekawie. Ten regulator 30A to trochę na styk moim zdaniem, zwłaszcza jak zrobisz klapy (6 serw). Bezpieczniej byłoby coś większego wziąć. Upewnij się też, że serwa przynajmniej na wysokości i lotkach są jakieś sensowne (zaznaczam, że nie wiem nic o tych, które wymieniłeś, może są dobre).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam , podzielam opinię kolegi a dotycząca doboru regulatora , sam wymieniłem w moim Radian Pro ( aktywnie w locie uzywam 6 szt. serw ) , oryginalny regulator 30A na Jes Advance 40A Plus,

Model wazy do lotu 1070 gram przy rozpiętości 2000mm i z li-pol 3s1300mAh , w zależności od pogody wystarcza mi to na 15 - 25 mniut latania.

Co do serw to , wymieniłem 2szt oryginalnych na SK i SW.

Z mixów to stosuję :

1. Klapy z SW

2. Lotki z SK

3.D/R na SW 30%

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, wybór padł na PHOENIC evolution 2,6 m wersja KIT ze sklepu rcmatsu wyposarzenie dam jak pisałem tylko na SK, SW i lotki pójdą takie serwa i dodatkowo do mojego regulatora dołożę zewnętrzny BEC I POWINNO BYĆ DOBRZE, przynajmniej tak mi się wydaję.

 

Mam TG9x i prosiłbym o jakieś informację jak zestroić klapy lotki i SW i SK, wiem że każdy model jest inny ale jakieś ogólne założenia mogę podpatrzeć u kolegów ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.