Skocz do zawartości

Pierwsza spalinka. Cessna 182 SkyLane


kamil_rc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Cos mnie wzięło na spalinki. Kolega miał na sprzedaż cessne 182 z wyposażeniem za okazyjna cenę wiec wziąłem. Oto zdjęcia

obraz044ut1.jpg

obraz044ut1.4cb69f152d.jpg

 

obraz047im8.jpg

 

obraz045yl5.jpg

 

Rozpietosc to 160cm waga ok. 3kg. Silnik ThunderTiger 41 (6,9ccm) 3 serwa standart i 2 mini na lotkach. W niedziele oblatałem modelik. Miałem małe problemy ze świecami ale udało się polatać. Na koniec lotów urwałem ucho ponieważ miałem za mała predkosc na starcie a chciałem startować i mnie przewaliło na skrzydło. Modelik juz posklejany. Mam pytanie odnośnie wyposażenia startowego. Opłaca sie kupowac panel startowy, akumlator do skrzynki startowej kupic zelowy 7Ah??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panel startowy to zawsze jest cos uniwersalnego. Ja mam panel Ripmax. Z integralną pompką paliwa i ładowarką do klipsu bezprzewodowego oraz wyjsciem do rozrusznika i żarzenia świecy. Sprawuje się bardzo dobrze. Mam akku żelowy 7 Ah. Jesli masz dobrze motor ustawiony to starcza na dość dłlugo. U mnie po prostu duzy prąd na świecę, przylozyc rozrusznik, ruszyć i już chodzi. Wczesniej, jak w ASP mialem problemy z za slabą swiecą, to mi akku padało szybko bo rozrusznikiem duzo kręciłem. Teraz juz nie pamietam kiedy akku żelowe doładowywałem.

 

A panel masz tutaj:

 

http://nastik.pl/panel-startowy-ripmax-pompka-paliwa-p-708.html

 

do tego znajdź sobie jakis mały, litrowy zbiorniczek paliwa i zamontuj w skrzynce startowej.

Ja moją zrobiłem z plastikowej skrzynki na narzędzia kupionej w Tesco za 20 zł. Panel na środkową scianę. Akku żelowe 7 Ah na jeden kraniec i 1l zbiornik paliwa na drugą stronę. Pięknie się całość wyważa, jak jeszcze rozrusznik trzymasz przy zbiorniku w skrzynce startowej. A po środku pudełko po ASP na pierdoły (klucze, kabelki itp).

 

Generalnie polecam skrzynkę startową - choćby dlatego, że łatwiej wszystko mieć zorganizowane.

 

A ta Cessna to tak tylko mnie sie wydaje czy jej kolorki wypłowiały??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie tez była za zimna swieca i nie chciał chodzic dobrze silnik. Ale wymieniłem na os-max 2 i jak narazie chodzi bardzo dobrze. Myslałem nad takim panelem http://www.modelarski.com/index.php?page=product&id=424

Fak kolorki sa wypłowiałe bo modelik ma swoje lata ale do treninu moze byc :D przez mam zamiar ja malowac. Akumlator zelowy 7Ah juz zamówiony i we srode jeszcze musze zamówic rozrusznik do 30ccm i jaks panel startowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam panel startowy ,ale często używam klipsa z aku i akumulatorowego rozrusznika.

Brak kabli plątających się pod śmigłem to niezaprzeczalny argument na plus.

Ale są też minusy.

Z klipsa nie zawsze startuje moje ST-51 .

Oraz zawsze można polecieć( jeśli się zapomni go wyjąć) z klipsem na pokładzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem ofertę sklepu majster klepka i naprawdę maja tam tanio. Rozrusznik tańszy o prawie 20zł panel tańszy o ponad 20zł. U nich chyba zamówię akcesoria. Tez sie obawiam wplątania kabla w śmigło ale jak sie pytałem modelarzy u nas na lotnisku to się jeszcze żadnemu to nie przytrafiło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wplątanego kabla jeszcze nie widziałem (sam stosuje - kabel zawsze za skrzydło) za to widziałem nie raz jak klips z aku uderza w śmigło. Szczególnie jak silnik jest cylindrem do dołu. Przykładowo Paweł R. tak załatwił sobie jedyne śmigło na Aero Model Show i plajta na cały dzień :) Z klipsem z aku raczej nie polecisz - częściej właśnie sam odpada :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie kable zasilające do żarzenia nie mają prawa wkręcić się w śmigło. Po pierwsze zastosowałem przedłużacz żarzenia, dzieki czemu nie podpinam się bezp. pod silnik tylko trochę bardziej z tyłu, a po drugie stawiam skrzynke startową w takiej odleglosci, ze kabel do żarzenia jest lekko naciągnięty i nic się nie pęta. Potem tylko odczepić klips, zdjąć linę z ogona i w górę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lot z przypiętym klipsem nie widziałem ,ale takowy sie odbył na lotnisku w Radawcu.

Całe szczęście ,że gość nie miał podpiętej skrzynki startowej ,bo trochę by mu to w locie przeszkadzało.

 

Patent z przeniesieniem wtyczki żarzenia dalej od śmigła to b.dobry pomysł, szczególnie jeśli podpięcie do świecy jest w niewygodnym miejscu np. dołu lub osłania je osłona silnika.

 

Jak często latam z Arturem ,to żarzenie biorę z skrzynki ,ale rozrusznik na 3 lipole to bajerancka sprawa. Więc zawsze go podbieram Arturowi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale rozrusznik na 3 lipole to bajerancka sprawa. Więc zawsze go podbieram Arturowi :D

To na AlexRC... chyba Alex, pokazywał jaki rozrusznik ma/miał. Na 10xKAN1050(lub jakieś Sanyo Sub-C) :-D

Wszystko ładnie spasowane i dość poręczne. Kwestia wagi...

 

Tomku, masz zdjęcie tego rozrusznika? Chętnie zobaczę jak to jest zrobione i gdzie te LoPol'e są spasowane :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.