Skocz do zawartości

Modele z papieru


alyan

Rekomendowane odpowiedzi

A ja znów się czepię trwałości, to jak robienie zamków z piasku

Też mam wątpliwości co do trwałości.

Wytrzymałość takiej tektury, pełniącej rolę skorupy, jest raczej mała. Wzmocnienia jej nie pomogą jak się zacznie rozłazić od naprężeń i rozwarstwiać. Waga pewnie też nie jest mała. Przypomina konstrukcje SPAD z polipropylenu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałem te zdjęcia i wydaje mi się, że będą dosyć trwałe, oczywiście przy odpowiednim traktowaniu. Będą dobre dla początkujących: mała waga - niewielkie straty przy glebie i błyskawiczna możliwość sklejenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pozbywałem się moich modeli z tektury pamiętam, że powyważałem je zgodnie z zasadami i pozrzucałem z balkonu - i co ciekawe większość wykazywała chęć do szybowania - niektórym wychodziło to całkiem nieźle (zważywszy na to, że nie w tym celu były budowane, a ja przez to raczej na wadze nie oszczędzałem)...

 

Więc w sumie - czemu by nie?

 

A polakierowana tektura wcale nie jest mało trwała (wielokrotnie modele spadały mi z szafy gdzie je trzymałem i poza jakimiś wgnieceniami nic im nie było) - niestety wadą jest jej spory ciężar...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielokrotnie modele spadały mi z szafy gdzie je trzymałem i poza jakimiś wgnieceniami nic im nie było

tylko że nie było w nich silników, pakietów, serw i odbiorników. Ja do tej pory mam samolot z MModelarza z podwójnego numeru i jakoś nie bardzo wyobrażam sobie że mógłby latać, mimo że faktyczne jest dosyć "twardy" bo kilka razy polakierowany. A tak w ogóle to chyba tu na forum pisał ktoś o samolocie Persil zrobionym z pudełka po proszku do prania :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wielokrotnie modele spadały mi z szafy gdzie je trzymałem i poza jakimiś wgnieceniami nic im nie było

tylko że nie było w nich silników, pakietów, serw i odbiorników. Ja do tej pory mam samolot z MModelarza z podwójnego numeru i jakoś nie bardzo wyobrażam sobie że mógłby latać, mimo że faktyczne jest dosyć "twardy" bo kilka razy polakierowany. A tak w ogóle to chyba tu na forum pisał ktoś o samolocie Persil zrobionym z pudełka po proszku do prania :wink:

Ale ten model tekturowy z pierwszego linku ma silniczek Cox (to przecież prawie nic nie waży) i jest ogólnie rzecz biorąc modelem na uwięzi, więc w zasadzie poza silniczkiem wyposażenia w nim brak... Ten z drugiego linku chyba jest RC, ale też konstrukcję ma opartą na drewnianych listwach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zaimpregnować, chociażby rzadkim lakierem nitro (w tym roku lęgły mi się na balkonie gołębie, zbudowałem więc sklejkowo-papierowego sokoła-odstraszacza i zaimpregnowałem go właśnie lakierem - od lipca do października przetrwał w niezmienionym stanie mimo, że pogoda była w kratkę).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Śmiem twierdzić że więcej powstało deprolotów niż kartonolotów RC :)

No nie wiem. Era depronu to jakieś naście lat. Papier był od dawna. To, że teraz w internecie jest więcej o depronie nie znaczy, że papier nie był używany.

Poszukaj "cardboard rc"

 

To wypróbuj papierowy samolocik w deszczu. :(

Latasz w deszczu? :shock:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To wypróbuj papierowy samolocik w deszczu. :)

Latasz w deszczu? :shock:

jak się ma raz na ruski rok wiatr na zbocze przy osiedlu to i w deszczu jest ochota polatać, tak było przynajmniej w moim przypadku :twisted: :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy ciepły olej który gdzieś tam wniknie i rozwarstwi tekturę.

Faktycznie papier to był od zawsze ale raczej jako cellonowana japonka. Poza tym tektura nie jest sprężysta i ten orczyk od uwięzi w końcu wywędruje z tego płata. Ale wiadomo, mogę się mylić..

 

Nie wiem dlaczego ale przypomniał mi się "Miś" który na wiosnę sobie zgnije :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.