Skocz do zawartości

RSSI dla OSD.


madrian
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu dotarło do mnie zamówione OSD.

http://abc-rc.pl/p/52/2722/fpv-easy-osd-pigeon-gps-suppo-elektronika-rozna.html

 

Niestety manual dostępny na stronie jest raczej skromny.

Nie bardzo wiem, jak wyprowadzić z odbiornika sygnał RSSI. Na schemacie mam zaznaczone tylko wyjście z opisem:

RSSI +

RSSI -

 

Oraz z kolorami, których na schemacie tylko jeden (czarny) ma wyraźnie określony kolor.

Drugi niestety jest czymś pomiędzy żółtym, czerwonym oraz pomarańczowym. Wielce niepomocne.

A jeszcze mniej opis wyjścia - "To your RX".

 

I tu się rozchodzi o drobną kwestię. Jak z "my RX" wyprowadzić RSSI+ i RSSI- ?

Rozumiem, że mam się podpiąć pod wolny kanał odbiornika. Dedukuję, że między Masę (RSSI-) i przewód sygnałowy (RSSI+). Bo przecież pomiar napięcia zasilania odbiornika, raczej nie wiele mi pomoże i jest monitorowany osobno, jako napięcie BEC-a.

 

Ponieważ jednak pod opisem wyjścia, ktoś dopisał coś w stylu:

"Warning. You can broke you RX, if you don't connect right" - wolę się upewnić.

 

Gdzie dokładnie mam się podpiąć w odbiorniku? Do dyspozycji mam Graupnera R16Scan i Coronę R6 i R8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Opis

 

RSSI -

RSSI +

 

sugeruje że masz sygnał różnicowy, łatwo to sprawdzić. Sprawdź czy (RSSI -) jest masą układu, jak nie to masz różnicowy, jak tak to RSSI jest podawane napięciem względem masy.

 

Teraz w OSD sprawdzasz czy (RSSI -) jest masą układu, pewnie jest, tak jak w większości.

 

Teraz trzeba to dopasować.

 

Jak masz wyjście różnicowe a wejście napięcie względem masy to wypadało by zastosować układ dopasowujący zrobiony na wzmacniaczu operacyjnym. Teoretycznie da się bezpośrednio podłączyć ale wtedy OSD może mocno wpływać na odbiornik a nawet go uszkodzić.

 

Jedyna rada to miernik w rękę, obejrzeć PCB, pomierzyć i przeanalizować układy we/wy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem typ odbiornika... Ostatnie zdanie pierwszego postu.

 

Ptasiek, dzięki za link. Już znalazłem kilka ciekawych dla mnie tematów i czytam, przy garnku kaszy. :mrgreen:

Nie obrazisz się chyba za punkcik?

 

Edit:

Temat widzę nie prosty. Nie da się raczej bez ingerencji w sprzęt tego uzyskać. A szkoda, bo myślałem, że wystarczy się wpiąć w gniazdo kanału.

 

I mam już zagwozdkę. Czy wyprowadzać sygnał "czysty", czy przez rezystor?

Co w ogóle daje taki rezystor?

 

Widzę, że sygnał jest wyprowadzany do pinu sygnału na wolnym kanale, ale piszą też niektórzy, że można go wyprowadzić osobno.

 

Czyli jak rozumiem, pomiar jest realizowany pomiędzy masą odbiornika, a sygnałem RSSI wyprowadzonym z układu odbiornika?

 

Widzę, że robota bardzo precyzyjna. Chyba przyjdzie zainwestować w sprzęt do lutowania SMD. :roll:

Czemu zawsze musi być pod górkę... ech... Tak wiem... dzięki temu ciekawiej się żyje... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odświeżam temat.

 

Jestem w pracy do 21:00. Mam ze sobą sprzęt do przerobienia odbiornika Corona RP6D1

 

Wiem, że RSSI + jest wyprowadzony z 5 nóżki scalaka (ze zworki). Większość osób przylutowuje go do pinu sygnałowego na wolnym kanale. Ale widzę też rozwiązanie z dodatkowym wyjściem i takie chciałbym zorganizować sobie.

 

Teraz kwestia rezystora. Nie udało mi się odczytać jaka jest jego rola. Za to pogubiłem się w zalecanych wartościach. W opisach przeróbki, znalazłem wartość 10kΩ, ale na zdjęciach ewidentnie są pokazane rezystorki 1Ω (brązowy, czarny, złoty). Która wartość jest właściwa?

 

I druga strona. Dla pełnej pewności - czy RSSI - mogę wyprowadzić z masy (-) zasilania serw?

Wydaje mi się, że tak. Chcę to jednak potwierdzić, że pomiar RSSI odbywa się pomiędzy masą odbiornika i sygnałem ze scalaka, wyprowadzonym przez rezystor.

 

Domyślam się, że rezystor pełni rolę ograniczenia prądu i napięcia sygnału RSSI. Pytanie, czy jest na pewno konieczny? Czy bez niego, pomiar nie byłby dokładniejszy?

 

Proszę o pilną pomoc, praca się w tym roku skończy niedługo. A grzechem jest marnować na to sylwestra... :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.