Skocz do zawartości

Quadrocopter - układ sterujący.


marcin133
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Przymierzam się do złożenia pierwszego qudrocoptera i brakuje tylko ramy i płytki sterującej.

 

Jaką płytę sterującą polecacie jeśli w założeniu ma być wyposażona w baro lub GPS, czy warto szukać konkretnie płytki z obsługą GPS jeśli chodzi o funkcję platformy? Konieczna jest też obsługa gimbala... generalnie wg. opisu nadawałaby się płytka MultiiWii z baro tyle że nie mam pojęcia gdzie można ją realnie zakupić, może coś podobnego ale dostępnego?

Gdzie można również realnie (prócz HC) zakupić ramę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak spisuje się ogólnie ten kontroler?

strona producenta (kuki) http://www.multiwiicopter.pl/

To jest chyba najlepszy z budżetowych, powyżej to już projekty zamknięte, bardziej lub mniej dopracowane.

Póki co baro nie działa jeszcze jak należy, ciągle jest poprawiany kod. Ja dokupię go dopiero jak zacznie lepiej działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

 

Jaką płytę sterującą polecacie jeśli w założeniu ma być wyposażona w baro lub GPS, czy warto szukać konkretnie płytki z obsługą GPS jeśli chodzi o funkcję platformy

Witam ja ostatnio zakupiłem płytkę z tej strony :

http://cyberdrones.com/shop/product.php?id_product=10

jest to na pewno płytka przyszłościowa z reszta jest tam wszystko opisane .

Osobiście jestem zadowolony .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co płacić niemcom, skoro mamy polski, porównywalny, intensywnie rozwijany produkt od RC Concept - easyCSDU (do tego tańszy)?

http://wiki.rcconcept.pl/doku.php?id=produkty_rcc:moduly_elektroniczne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co płacić niemcom, skoro mamy polski, porównywalny, intensywnie rozwijany produkt od RC Concept - easyCSDU (do tego tańszy)?

http://wiki.rcconcept.pl/doku.php?id=produkty_rcc:moduly_elektroniczne

Nie warto chociażby z tego powodu:

http://heli.waldorf.pl/viewtopic.php?t=7389

Zachęcam do wnikliwego zapoznania się z tematem. Ja to z jednym kolegą też przerabiałem i nie polecam. Za to polecam MK. Mam, latam i naprawdę nie ma z tym problemu żadnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja przyłaczę się do pytania. Jakie budżetowe FC proponujecie, przy założeniu że quad ma służyć tylko do latania ? FPV nie interesuje mnie - zależy mi tylko, aby w czasie "latania" nie musiał za mocno walczyć z maszyną. Może coś z serii KKMulticopter ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie warto chociażby z tego powodu:

http://heli.waldorf.pl/viewtopic.php?t=7389

Zachęcam do wnikliwego zapoznania się z tematem. Ja to z jednym kolegą też przerabiałem i nie polecam. Za to polecam MK. Mam, latam i naprawdę nie ma z tym problemu żadnego.

Post z marca... z tego co Piotr mi mówił we wrześniu udało im się rozwiązać sporo problemów technicznych. Co do obsługi klienta - nie zamawiałem u nich niczego (jeszcze), natomiast korzystałem z ich usług związanych z filmowaniem z powietrza i jestem bardzo zadowolony (ekipa w sporym składzie i z kilkoma copterami stawiła się w umówionym miejscu mimo, że było to kilkadziesiąt km od Warszawy, zrobiła co miała zrobić, wszystko w świetnej atmosferze).

Latali na mojej imprezie swoimi produktami nad głowami ludzi i nad autami kosztującymi kilkadziesiąt razy tyle co te platformy... myślę, że gdyby nie byli pewni co do sprzętu, którym latają, to nie podejmowali by takiego ryzyka, tym bardziej, że robili to za free (no za możliwosć reklamy i przysłowiowego hotdoga) - dodam, że przed tym eventem firmę Piotra znałem wyłącznie z prasy i internetu (żeby nie było, że jestem jakimśtam znajomym z dawnych lat ;]).

 

Co do KKMultiCopter - to jest fajna płytka, do pierwszych eksperymentów (nie będzie szkoda tych 25$ jak model roztrzaska się łącznie z płytką) czy latania rekreacyjnego, ale cudów się po niej nie należy spodziewać (jest bardzo prosta).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja dorzucę tabelkę z porównaniem. TABELKA

Mam MultiWii z wgranym softem 1.7 (plytka Kuki) i OpenPilota. Jeśli chodzi o łatwość w konfiguracji i mnogość opcji to OpenPilot jest nieporównywalny z Wii, a cena właściwie taka sama. Open może prowadzić wszystko co lata, pełna konfiguracja od wyjęcia z pudełka to paręnaście minut. Program jest tak intuicyjny że każdy sobie poradzi, a jak komuś mało to jest dostępna PEŁNA bardzo dokładna dokumentacja + filmiki. Miodzik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tabelki, jeżeli jest w kolumnie np. Acc znak Y, to znaczy że płytka ma wbudowany, czy że należy dokupić? Co to jest Pressure (wiem że ciśnienie, ale co robi w heli i do czego jest potrzebne) i czym różni się od baro? Na początek chyba najlepiej będzie latać acc, bo najłatwiej, mam rację?

Szczerze mówiąc po przeczytaniu tego tematu (mając wcześniej 0 wiedzę na temat płytek) kupił bym OpenPilota, bo niedrogi a drugie w kolejce było by MultiWii.

 

Pozdrawiam i powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tabelki, jeżeli jest w kolumnie np. Acc znak Y, to znaczy że płytka ma wbudowany, czy że należy dokupić?

To znaczy, że ma. Opt znaczy, że jest opcjonalny.

 

Co to jest Pressure (wiem że ciśnienie, ale co robi w heli i do czego jest potrzebne) i czym różni się od baro?

To samo co baro. Informuje płytkę o wysokości. Do czego się może przydać? Pomyśl ;]

 

Na początek chyba najlepiej będzie latać acc, bo najłatwiej, mam rację?

Szczerze mówiąc po przeczytaniu tego tematu (mając wcześniej 0 wiedzę na temat płytek) kupił bym OpenPilota, bo niedrogi a drugie w kolejce było by MultiWii.

"Otwartość" tych projektów (podobnie jak i KKMultiCopter) i cena to główne zalety w stosunku do rozwiązań komercyjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem powiedzenie, że nie ważne od czego zaczynasz, i tak skończysz na MikroKopterze.

 

Wybór zależy oczywiście od budżetu i oczekiwań, ale odnoszę wrażenie, że w przypadku wielowirnikowców jakość i możliwości, jak nigdzie indziej, są ściśle związane z ceną. Wg mnie, jeżeli ma być wypas, to tylko MK, jeżeli budżetowo i dobrze - MultiWii. Jeżeli chcesz się zrazić i pochlastać to KK. Innych nie znam.

 

Latam na MK i nie zamieniłbym na nic innego. Nawet na ustawieniach fabrycznych jest to niezwykle stabilna i łatwa w pilotażu platforma. Nie wiem, czy porównanie będzie trafne, ale pilotuje mi się ją o wiele łatwiej niż Big Lamę, która podobno lata sama. No ale każda sroczka swój ogonek chwali ;-)

 

Ramę można zrobić samemu z profili alu 10x10, wykorzystując gotowe centerplaty, np. z http://www.abc-rc.pl/c/87/quadrocopter-i-wyposazenie-do-nich.html lub ogłoszeń na forach tematycznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tu możesz przeczytać relację z mojej budowy i mniej więcej koszty

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=48035

 

niestety na razie nie miałem czasu wyregulować platformy, więc nie powiem Ci jak dobrze lata ;) może jutro będę miał moduł BT do płytki, to z telefonu będę dopierał parametry (notebooka na taki ziąb/deszcz nie zabiorę :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam cyberdrones i jestem bardzo zadowolony. Support na miejscu, po którymś krecie uszkodziło mi się FC które firma wymieniła mi na drugie sprawne.

 

Co do możliwości to projekt celuje pomiędzy multiwii a mikrokoptera. Nie wiem jak to teraz cenowo wychodzi, gdy kupowałem było znacznie tańsze niż mikrokopter. No i jest zbudowany na lepszych czujnikach niż multiwii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.