Skocz do zawartości

Fr Sky Telemetria


MGJ
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Niedawno zakupiłem DHT-U, odbiornik, hub, vario, czujnik napięcia. Po aktualizacji oprogramowania DHT-U do ver.2.0 a później do 2.3 niestety nie znalazłem moźliwości "pikania" variometru. Jest tylko ustawienie alarmu dla przekroczenia <> konkretnej wysokości. Informacje o dźwiękowej sygnalizacji wznoszenia lub opadania na stronach sprzedawców są "mało precyzyjne".

Na rcgroups znalazłem informację źe może w następnym sofcie będzie taka funkcja.

Natomiast soft 2.3 dodaje funkcję loggera na karcie mini sd. Zapisywane są wszyskie parametry telemetrii w formacie csv (excell). :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób można sobie ustawić aby po przekroczeniu 300m było słychać sygnał?

 

W module DHT-U najpierw należy zaktualizować soft do wersji co najmniej 2.0 Ja mam ver. 2.3

W menu SETUP - Alarm set - pojawi się opcja ALTIT.

Pierwszą wartość - "0" zmieniasz na np 1

Drugą ustawiasz - "<" dla poniżej lub ">" powyżej wysokości

Trzecia to wysokość - (tu mam problem bo po ustawieniu np. [1] [>] [015] piszczy po przekroczeniu 150m a nie 15m) mnoźy przez 10 ?

Wygląda na to że dla powyżej 300m ustawiasz: [1] [>] [030] ---> "OK"

Tu masz opis (strasznie ubogi) w oryginale http://www.frsky-rc....17220006159.pdf

Na ziemi możesz symulować zmianę wysokości biorąc do zamkniętych ust czujnik vario i zasysać powietrze dla wznoszenia lub dmuchać dla opadania :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wojtku, że napisałeś o tym DHT-U bo miałem zamiar wymienić mego FLD-02 właśnie na DHT-U. W ofercie jednego ze sklepów wyczytałem o możliwości "pikania" wario właśnie w DHT-U (po wgraniu najnowszego oprogramowania). Było to jakiś czas temu. Wczoraj znów poszukałem tej oferty po przeczytaniu Twojego posta. I co zobaczyłem - zmana opisu :o : akustyczna sygnalizacja przekroczenia progów wysokości przy zastosowaniu czujnika wariometrycznego... Teraz tylko chyba muszę czekać, aż "wyprodukują" takie oprogramowanie, które będzie "pikało" przy zmianie wysokości modelu - a może nasi rodzimi magicy od softów coś wymyślą? Fajnie by było ;) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Wojtku, że napisałeś o tym DHT-U bo miałem zamiar wymienić mego FLD-02 właśnie na DHT-U. W ofercie jednego ze sklepów wyczytałem o możliwości "pikania" wario właśnie w DHT-U (po wgraniu najnowszego oprogramowania). Było to jakiś czas temu. Wczoraj znów poszukałem tej oferty po przeczytaniu Twojego posta. I co zobaczyłem - zmana opisu :o : akustyczna sygnalizacja przekroczenia progów wysokości przy zastosowaniu czujnika wariometrycznego... Teraz tylko chyba muszę czekać, aż "wyprodukują" takie oprogramowanie, które będzie "pikało" przy zmianie wysokości modelu - a może nasi rodzimi magicy od softów coś wymyślą? Fajnie by było ;) .

 

Nie ma za co :) . Ja też mam nadzieję na taki soft.

Jak na razie "walczę" z importem danych GPS z loggera (soft ver.2.3) do jakiejś mapy. Mam "czyste" wartości położenia GPS, wysokości ale za nic nie umiem tego zaimportować jako "track" do mapy, np.google maps. Jak to rozgryzę to dam znać.

 

No i już wiem jak wstawiać dane z loggera w Google Earth.

Najpierw trzeba zaimportować plik "data_log.csv" jako dane do nowego arkusza Excell'a

Następnie usunąć cały pierwszy wiersz "Frsky Dual System Data LoggerŁş"

Następnie usuwamy kolumny nie związane z pozycją. Zostają tylko "TIME" "LATITUDE" "LONGITUDE" i "ALTITUDE"

Zapisujemy tak spreparowany plik jako "CSV rozdzielany przecinkami".

Aby dokonać konwersji używam program "GPSBabel", jako format wejścia podaję "Universal csv with field structure in first line" jako format wyjścia "Google Earth (Keyhole) Markup Language"

Otrzymujemy plik " *.kml " który można wczytać w Google Eartch. W GPSBabel można oczywiście wyeksportować zapis lotu do wielu różnych formatów.

To by było z grubsza wszystko.

Edytowane przez wwojtus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wybaczcie, że się podepnę pod temat - Potrzebuję dodać do swojej łodzi RC moduł gps, żeby wiedzieć w jakim miejscu zrzucam zestaw i zanęte z łódki do wody. Mam aparaturę FlySky TH9X. Jeśli dobrze poczytałem i zrozumiałem to muszę zmienić moduł nadawczy i odbiornik na FRSky taki jak tu http://www.hobbyking...V8FR_II_RX.html ? do tego Hub http://www.hobbyking...ensor_Hub_.html oczywiście moduł gps http://www.hobbyking...GPS_Module.html i wyświetlacz http://www.hobbyking...lay_Screen.html - wybaczcie tyle linków ale chcę być pewny, że to dokładnie to bo troszkę kosztuje ;]. Wyjaśnijcie mi też co to jest i do służy http://www.hobbyking...ry_System_.html

Z góry dzięki za odpowiedzi - ewentualnie może macie jakieś inne prozycje co do zaimplementowania gps w taką łódkę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybaczcie, że się podepnę pod temat - Potrzebuję dodać do swojej łodzi RC moduł gps, żeby wiedzieć w jakim miejscu zrzucam zestaw i zanęte z łódki do wody. Mam aparaturę FlySky TH9X. Jeśli dobrze poczytałem i zrozumiałem to muszę zmienić moduł nadawczy i odbiornik na FRSky taki jak tu http://www.hobbyking...V8FR_II_RX.html ? do tego Hub http://www.hobbyking...ensor_Hub_.html oczywiście moduł gps http://www.hobbyking...GPS_Module.html i wyświetlacz http://www.hobbyking...lay_Screen.html - wybaczcie tyle linków ale chcę być pewny, że to dokładnie to bo troszkę kosztuje ;]. Wyjaśnijcie mi też co to jest i do służy http://www.hobbyking...ry_System_.html

Z góry dzięki za odpowiedzi - ewentualnie może macie jakieś inne prozycje co do zaimplementowania gps w taką łódkę?

 

Moduł DHT-U funkcjonalnie spełnia funkcje modułu DJT + wyświetlacz FLD-02. Dodatkowo ma wbudowanu port dla kart micro SD (jak w komórkach). Po wymianie oprogramowania w DHT-U na wersję 2.3, na karcie zapisywane są dane z telemetrii (funkcja loggera, soft 2.0 nie ma tej funkcji !! ). Łatwo więc można stworzyć mapkę punktów gdzie było nęcenie (też wędkuję).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialne ;]

Czyli kupując ten moduł DHT-U nie potrzebuję wyświetlacza i modułu nadajnika? Muszę kupić sam odbiornik http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__14356__FrSky_D8R_II_PLUS_2_4Ghz_8CH_Receiver_with_Telemetery.html , hub i moduł gps? Dobra rzecz z tą kartą SD - fajnie jakby jeszcze mapkę wyświetlało i pokazywało drogę do wybranego punktu ale to już nie możliwe. Dzięki za pomoc - jak skompletuję i będę miał jakieś problemy to się odezwę ;]

Do Xader:

Wywożąc zestaw (z haczykiem) na odległość 200 metrów od brzegu ciężko trafić kilka-kilkanaście razy w ten sam punkt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialne ;]

Czyli kupując ten moduł DHT-U nie potrzebuję wyświetlacza i modułu nadajnika? Muszę kupić sam odbiornik http://www.hobbyking...Telemetery.html , hub i moduł gps? Dobra rzecz z tą kartą SD - fajnie jakby jeszcze mapkę wyświetlało i pokazywało drogę do wybranego punktu ale to już nie możliwe. Dzięki za pomoc - jak skompletuję i będę miał jakieś problemy to się odezwę ;]

Do Xader:

Wywożąc zestaw (z haczykiem) na odległość 200 metrów od brzegu ciężko trafić kilka-kilkanaście razy w ten sam punkt.

 

Zakupy - dokładnie tak jak piszesz. A z trafianiem w punkt to musisz pamiętać że odczyty GPS mają kilkumetrowe odchyłki, więc nęcenie raczej szeroko.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak wiem - ale i tak celniejsze to niż "na oko" - podobno gps ma rozrzut w granicah 5 metrów ale u znajomego na echosondzie z gps dokładność jest dosyć duża - nawet metr. Tylko gdzie się podpina ten moduł DHT-U? Ten normalny to rozumiem - wypinam flysky i wkładam fr-sky w to samo miejsce, a przy tym jak to wygląda? Tam widzę kabelek z trzema wtyczkami - to w miejsce gdzie był moduł flysky w te piny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak tak wiem - ale i tak celniejsze to niż "na oko" - podobno gps ma rozrzut w granicah 5 metrów ale u znajomego na echosondzie z gps dokładność jest dosyć duża - nawet metr. Tylko gdzie się podpina ten moduł DHT-U? Ten normalny to rozumiem - wypinam flysky i wkładam fr-sky w to samo miejsce, a przy tym jak to wygląda? Tam widzę kabelek z trzema wtyczkami - to w miejsce gdzie był moduł flysky w te piny?

 

Nie znam aparatury FlySky TH9X, ale wyczytałem że to jest Turnigy 9x pod inną nazwą. Tak więc podpinasz DHT-U w to samo miejsce co DJT. Tu masz opis wyprowadzeń w aparaturach: http://www.frsky-rc.com/uploadfile/201201/20120103190156120.pdf. Twój obrazek to 3 od góry (JR/SPEKTRUM). Musisz tylko sprawdzić miernikiem czy plus i minus się zgadzają. Opis kabelka DHT-U masz w instrukcji: CZARNY-minus, CZERWONY-plus, BRĄZOWY-PPM
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

A ja mam kilka pytań:

Jak sprawdzacie zasięg? Jaki macie na standardowych antenach? Do jakiego poziomu spada Wam RSSI? Przy jakim łączność się wiesza? Czy to normalne że poziom sygnału skacze na ziemi gdy model i aparatura są względem siebie nieruchome? Czy to normalne że gdy są metr od siebie to poziom sygnału spada do 80? Gdy latam EDF-em często gdy odlatuje od siebie włącza się alarm dla poziomu poniżej 50, czy to normalne? Bardzo mnie to niepokoi wszytko. Jak układacie anteny w modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Darku: w modułach FrSky masz opcje 'range check' dzięki której sprawdzisz zasięg. Co do RSSI poniżej zamieszczam wykres jednego z moich ostatnich lotów zobaczysz jak u mnie RSSI skacze:

Dołączona grafika

 

To był lot na odległość wzrokową.

 

 

I pytanie do wszystkich: Czy ktoś może zna program do analizy lotów ? żeby można było w jednym miejscu zarówno przeglądać ścieżkę lotu na mapie oraz mieć wgląd na wykres z czujników - najlepiej żeby po kliknięciu na wykres pokazywał w którym to miejscu na mapie się działo :)

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Ciekaw jestem, czy u Was tak jak u mnie, po aktualizacji DHT-U do ver. 2.3 w menu jest już tylko dostępne D_Mode i nie ma już możliwości zmiany na V8_Mode? Oczywiście pozostałe pozycje w menu są bez zmian.

W instrukcji jak i na forach nikt nic nie wspomina na ten temat, chyba że przeoczyłem. Informacja jest o tyle istotna, gdyż jeżeli ktoś używa z tym modułem na zmianę odbiorników z telemetrią i bez niej to prawdopodobnie zostanie mu tylko możliwość korzystania z tych pierwszych odbiorników czyli z telemetrią. Sprawdzę to jak dotrze do mnie "zwykły" odbiornik ale raczej na pewno nie będzie działał bez możliwości dokonania zmiany na V8-Mode.

I czysto teoretyczne pytanie, cofał ktoś się z wersji 2.3 do wersji 2.0?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekaw jestem, czy u Was tak jak u mnie, po aktualizacji DHT-U do ver. 2.3 w menu jest już tylko dostępne D_Mode i nie ma już możliwości zmiany na V8_Mode? Oczywiście pozostałe pozycje w menu są bez zmian.

W instrukcji jak i na forach nikt nic nie wspomina na ten temat, chyba że przeoczyłem. Informacja jest o tyle istotna, gdyż jeżeli ktoś używa z tym modułem na zmianę odbiorników z telemetrią i bez niej to prawdopodobnie zostanie mu tylko możliwość korzystania z tych pierwszych odbiorników czyli z telemetrią. Sprawdzę to jak dotrze do mnie "zwykły" odbiornik ale raczej na pewno nie będzie działał bez możliwości dokonania zmiany na V8-Mode.

I czysto teoretyczne pytanie, cofał ktoś się z wersji 2.3 do wersji 2.0?

 

Pozdrawiam

 

Cześć

Zgadza się, nie ma możliwości przełączenia trybu na V8. Jak to jest z odbiornikami bez telemetrii nie wiem bo takowego nie posiadam.

Soft można zmieniać dowolnie, na nowszy lub starszy wiele razy (sprawdzałem).

Pozdrowionka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Wojciechu.

 

Muszę przyznać że nie dawało mi to spokoju i jednak znalazłem odpowiedni zapis w instrukcji, że po uaktualnieniu do ver. 2.3 zostaje wyłączone V8_Mode. Szkoda bo człowiek lubi mieć więcej :). Tak że zapędziłem się trochę z tym stwierdzeniem że nie ma i przyznaję się - moje niedopatrzenie.

Tak myślałem Wojtku że się odezwiesz i prawdę mówiąc nawet na to liczyłem. W końcu bardzo dobrze rozpracowałeś ten FrSky i jeszcze raz dzięki za wcześniejszą pomoc i instrukcje na temat importu danych z loggera. Jak tylko uda Ci się coś więcej z niego "wycisnąć" to oczywiście będziemy wdzięczny za wszelkie info.

A na razie zostaje mi sprawdzić działanie tego loggera przy najbliższej sposobności.

Pozdrawiam i zapraszam na latanko do Limanowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Wojciechu.

 

Muszę przyznać że nie dawało mi to spokoju i jednak znalazłem odpowiedni zapis w instrukcji, że po uaktualnieniu do ver. 2.3 zostaje wyłączone V8_Mode. Szkoda bo człowiek lubi mieć więcej :). Tak że zapędziłem się trochę z tym stwierdzeniem że nie ma i przyznaję się - moje niedopatrzenie.

Tak myślałem Wojtku że się odezwiesz i prawdę mówiąc nawet na to liczyłem. W końcu bardzo dobrze rozpracowałeś ten FrSky i jeszcze raz dzięki za wcześniejszą pomoc i instrukcje na temat importu danych z loggera. Jak tylko uda Ci się coś więcej z niego "wycisnąć" to oczywiście będziemy wdzięczny za wszelkie info.

A na razie zostaje mi sprawdzić działanie tego loggera przy najbliższej sposobności.

Pozdrawiam i zapraszam na latanko do Limanowej.

 

Hej

Na razie Frsky - stoi. Nic nowego nie znalazłem :-(. Jak coś wydłubię to opublikuję.

A jeśli chodzi o latanie to pewnie skorzystam w przyszłym roku.

Ja jestem z Krakowa, ale latam przede wszystkim w Będzieszynie (tuż koło Czchowa), oraz na lotnisku w Łososinie Dolnej (nawet zdarzyło się na dorosłym szybowcu), a to niedaleko.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.