Skocz do zawartości

Miksowanie wszystkiego :)


jarek556
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Z braku czasu i pogody na pierwszy lot, zabawiam się w programowanie Turnigy 9X. (chyba całkiem już zrozumiałem jak to działa).

Zmiksowałem sobie lotki, SW i SK. Tak eksperymentalnie dałem do lotek 20% SW i 20% SK.

Czy są jakieś reguły na takie miksowanie ? Czy to zawsze się robi eksperymentalnie ?

Zrobiłem sobie też hamulec z lotek i SW - lotki dałem na max, a SW na 50%.

Czy te wartości są sensowne ? Czy tu są jakieś ogólnie przyjęte zasady ?

Samolot to Easy Star II.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz latać na takich miksach powinieneś najpierw wlatać się w model "na czysto", dopiero wtedy będziesz miał orientację jakie ma tendencje w locie i jakich miksów naprawdę potrzebuje. Jedyny miks, który możesz ustawić na dzień dobry to lotki różnicowe (100% wychylenia w górę, 50% w dół).

 

Pozostałe miksy powinieneś dodawać pojedynczo i małymi wartościami (co 5% góra 10%) a nie ładować od razu 50% bo może się to skończyć mało przewidywalnym zachowaniem modelu.

 

Nie bardzo czaję po co Ci to miksowanie SW do wszystkiego, no ale może tak lubisz. Ja lubię jednak trochę sam popracować drążkami, a nie żeby model robił wszystko za mnie. Tak samo operowanie SK w zakręcie to fajna sprawa i dodatkowy czynnik "zabawowy", po co się go pozbawiać?

 

Miks 50% SW do lotek (zakładam że chodzi Ci o klapolotki i skompensowanie momentu pochylającego od nich) zdecydowanie za duży. Ustaw najpierw same klapolotki, zobacz jak mocno model na nie reaguje i dopiero wtedy dodaj potrzebne wychylenie SW. Robiąc to w ciemno ryzykujesz że model fiknie Ci w nieprzewidywalny sposób w momencie włączenia miksu w locie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zaczniesz latać na takich miksach powinieneś najpierw wlatać się w model "na czysto", dopiero wtedy będziesz miał orientację jakie ma tendencje w locie i jakich miksów naprawdę potrzebuje.

 

Wiem, i mam tak zamiar zacząć. Niestety ciągle wracam za późno z roboty, więc w ramach rozrywki robię to co się da robić z modelem w długie zimowe wieczory...

Jedyny miks, który możesz ustawić na dzień dobry to lotki różnicowe (100% wychylenia w górę, 50% w dół).

 

To mam zrobione, zresztą zgodnie z instrukcją (+8mm/-4mm) od ES2

Pozostałe miksy powinieneś dodawać pojedynczo i małymi wartościami (co 5% góra 10%) a nie ładować od razu 50% bo może się to skończyć mało przewidywalnym zachowaniem modelu.

 

OK, to jest właśnie ten konkret o który mi chodziło...

Nie bardzo czaję po co Ci to miksowanie SW do wszystkiego, no ale może tak lubisz. Ja lubię jednak trochę sam popracować drążkami, a nie żeby model robił wszystko za mnie. Tak samo operowanie SK w zakręcie to fajna sprawa i dodatkowy czynnik "zabawowy", po co się go pozbawiać?

 

Na razie jestem tylko teoretycznym "pilotem" - latam sobie na różnych symulatorach i sporo czytam o teorii pilotażu. Do tej pory latałem tylko na heli i kiedyś na Piperze który miał tylko SK i ciąg.

W robienie mikserów wziąłem się żeby rozpoznać możliwości Turnigy 9X. Lubię dokładnie znać możliwości takich zabawek.

Miks 50% SW do lotek (zakładam że chodzi Ci o klapolotki i skompensowanie momentu pochylającego od nich) zdecydowanie za duży. Ustaw najpierw same klapolotki, zobacz jak mocno model na nie reaguje i dopiero wtedy dodaj potrzebne wychylenie SW. Robiąc to w ciemno ryzykujesz że model fiknie Ci w nieprzewidywalny sposób w momencie włączenia miksu w locie.

OK. To też jakiś konkret. Wydawało mi się że jak maks SW jest +10mm, to wychylenie 5mm nie będzie za duże - nie mam jeszcze wyczucia jak się takie wychylenia przekładają na realną reakcję modelu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co napisałeś można wywnioskować, że udało Ci się zaprogramować jednocześnie różnicowe wychylenia lotek i klapolotki. Z moich doświadczeń ze standardowym softem Turnigy wynika, że się tego zrobić nie da ze względu na błąd softu. Możesz podać dokładne ustawienia w jakich Ci to działa?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się tak jak w temacie. Ja mam klapolotki, ustawione różnicowo, wychylenia klap na przełączniku trójpozycyjnym i mikser SK z klapolotkami do skompensowania odchylenia, które pojawia się mimo różnicowych wychyleń.

Racja, jest tam parę zonków ale da się to obejść. Jak to o to chodziło to dajcie znać - przeklepię miksery.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie o to. Dla pewności napiszę "na piechotę". Chodzi o to żeby:

 

- lotki wychylały się różnicowo (czyli w górę większy kąt wychylenia, w dół mniejszy)

- dało się używać klapolotek (czyli po włączeniu tej funkcji obie lotki wędrują symetrycznie w górę, lub w dół w zależności od upodobań).

 

- cudem zupełnym byłoby, gdyby do tego wszystkiego dało się używać normalnych oddzielnych klap, ale w to już raczej nie wierzę bo moich męczarniach z ustawianiem tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale tam nie ma ani słowa o różnicowym ustawieniu lotek. Tylko zwykłe dwupozycyjne klapolotki. Cały dowcip na tym polega, że jak się do tego dołożyło różnicowe wychylenia to jedna lotka zaczynała wariować i wychylała się tylko w skrajne położenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pojechali...

 

MODE 2

 

Podłączenie kanałów w odb.:

1 - -

2 - SW + u mnie rewers

3 - silnik (regulator)

4 - SK

5 - -

6 - -

7 - Kalpolotka 1

8 - Kalpolotka 2

 

Montaż serw kalpolotek powoduje, że wychylają się w przeciwnych kierunkach więc nie muszę mieć rewersów, tylko odpowiednio zamienić wartości w mikserach.

 

AUX-CH:

CH5 GEAR - sygnał/wartość 1/0 użyty w mikserach, aby działały musi być ustawiony na 1 (włączony, do góry)

 

E.POINT - tylko dla SK 85% w obie strony bo by uderzał w SW.

 

MIX1 - mikser SK z kalpolotkami - okazał się niezbędny, gdyż różnicowo wychylane klapolotki nie równoważyły się, u mnie model odchylał się w stronę przeciwną do przechylenia (analogicznie do ślizgu)

STATE ACT

MASTER AIL

SLAVE RUD

OFFSET 000

UPRATE 065

DNRATE 065

SW ON

 

MIX2 - różnicowa klapolotka 1, podłączenie drążka 1 (lotek) do kanału lotki 1 AUX1

STATE ACT

MASTER AIL

SLAVE AUX (1)

OFFSET 000

UPRATE 025

DNRATE 012

SW ON

 

MIX3 - różnicowa klapolotka 2, podłączenie drążka 1 (lotek) do kanału lotki 2 AUX2

STATE ACT

MASTER AIL

SLAVE AUX (2)

OFFSET 000

UPRATE 012

DNRATE 025

SW ON

 

MIX4 - klapy dodatnie dla lotki 1

STATE ACT

MASTER GYR - tu zawsze ustawionej jest 1 (przełączony przełącznik GEAR)

SLAVE AUX (1)

OFFSET 000

UPRATE -030

DNRATE 000

SW ID2 - dla switcha trójpozycyjnego w pozycji 2

 

MIX5 - klapy dodatnie dla lotki 2

STATE ACT

MASTER GYR - j.w.

SLAVE AUX (2)

OFFSET 000

UPRATE 030

DNRATE 000

SW ID2 - j.w.

 

MIX6 - klapy ujemne dla lotki 1

STATE ACT

MASTER GYR - dla switcha trójpozycyjnego w pozycji N

SLAVE AUX (1)

SW NOR - j.w.

POINT

L 050.0% - dla przełącznika GYR w pozycji 0 ustawia klapy na 0

1 025.0%

2 050.0%

3 075.0%

H 065.0% - właściwa wartość wychylenia klap w dół czyli 65-50=15%

reszta (1-3) wartości na skutek błędu oprogramowania nie działa :-( i w ogóle ich nie ruszałem

 

MIX7 - klapy ujemne dla lotki 2

STATE ACT

MASTER GYR - j.w.

SLAVE AUX (2)

SW NOR - j.w.

POINT

L 050.0% - j.w.

1 025.0%

2 050.0%

3 075.0%

H 035.0% - właściwa wartość wychylenia klap w dół czyli 35-50=-15%

reszta j.w.

 

Więcej o problemie z oprogramowaniem, który trzeba było tu ominąć w tym poście.

 

Niestety dla dodania dodatkowych klap brakuje czterech mikserów lub 2 w przypadku podłączenia klap na kablu Y.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie a nie lepiej jakiś alternatywny soft? Tak przeglądam te posty i widząc ostatni przeraziłem się ile to trzeba się "naklikać", żeby uzyskać zadowalające efekty (nie do końca) na oryginalnym oprogramowaniu, które nie jest pozbawione baboli. Polecam ER9X-wyżej opisane mixy osiągnie się bez problemu w kilku kliknięciach. Ilość kombinacji i ustawień (dowolne mixowanie wszystkiego ze wszystkim) jest nie do ogarnięcia-ogranicza nas tu tylko nasza pomysłowość - a przy tym prosta i "bezbolesna" do zrealizowania. Dodatkowo program eePeInstal, pozwala "na sucho" ustawiać dowolne konfigurację a później je testować-gotowe wgrywamy owym programem do aparatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne, masz kolego Robercie absolutną rację - okazuje się, że oryginalny soft Turingy jest o połowę za mały do ustawienia nawet prostego modelu, mimo, iż na początku wydaje się nie do wykorzystania nawet w połowie.

Jednak z tą aparaturą często zaczyna się przygodę RC (tak jak ja np :-) ) i nie wszystko jest od razu do ogarnięcia, a polatać się chce :-). Do alternatywnego softu trzeba mieć IMHO "obcykany" oryginalny soft i niejako "dojrzeć", a dopiero później można eksperymentować z innymi, bardziej rozbudowanymi.

Zwłaszcza, że na początku większość skupia się na pierwszym modelu niż na niuansach softu apki.

Osobiście ze względu na wspomniane "babole" dopiero teraz zaczynam się rozglądać za innym softem, a intensywnie bawię się apką już kilka miesięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci do mnie to wiem że każdy soft do T9x jest lepszy, niż fabryczny. Po prostu na razie niechętnie podchodzę do konieczności sporej ingerencji w nadajnik. W sumie to modyfikowałem go już żeby działał w symulatorze (przecinałem wiadomą ścieżkę i lutowałem rezystor), jednak zmiana softu wymaga bardziej skomplikowanych operacji i lutowania blisko procesora, jakoś zawsze znajdę powód żeby się za to nie zabrać i męczę dalej z fabrycznym softem. Najbardziej brakuje mi możliwości ustawienia butterfly (czyli właśnie różnicowe klapolotki + oddzielne klapy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do alternatywnego softu trzeba mieć IMHO "obcykany" oryginalny soft........

Jeżeli chodzi o mnie to podszedłem do oryginalnego softu tylko dwa razy i dałem sobie spokój-ręce mi opadły i zapadła błyskawiczna decyzja o zmianie oprogramowania. Z tym obcykaniem to może i troszkę racja, jednak wydaje mi się że alternatywny ER9X jest bardziej intuicyjny.

 

Najbardziej brakuje mi możliwości ustawienia butterfly (czyli właśnie różnicowe klapolotki + oddzielne klapy).

Więc trzeba sie zmobilizować i butterfly będzie po kilku "kliknięciach" :mrgreen:

 

W każdym bądź razie życzę Wam panowie owocnej, dalszej walki z ustawieniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.