Skocz do zawartości

Wybór silnika do modelu FunFly


andmax

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Szanownych Kolegów.

 

Po dość długim byciu Fanem modelarstwa rc, postanowiłem na obecny sezon powrócić do modeli spalinowych. Do tej pory pokonywałem różne bariery, od „klasycznych spaliniaków ”, przez heliki typu T-rex 600 i klasę F5B, F3J.

Na obecny sezon mam przygotowaną Katane 2.2m z silnikiem benzynowym 50ccm, oraz „Funfla” własnej produkcji z silnikiem OS25FX – waga ok. 1100g (osesek) :) .

Ostatnio zakupiłem taki oto model:

http://sklep-modelarski.eu/product_info.php?cPath=102_103_104&products_id=1643

Wstępnie przymierzałem się do zamontowania silnik OS46FX. Jednak moje wewnętrzne odczucia pokierowały mnie raczej do 4-takta. I właśnie TU mam pewien dylemat… Myślę o zakupie silnika

http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=11_12_291&products_id=3831

Powiedzcie Koledzy, czy ten przypadek będzie OK ??. Zdaję sobie sprawę, że ten silnik jest „duży” jak do tego modelu…, jednak ostatecznie ma sprawić przyjemność w modelu „Funfla” 1,5 – 1,6m.

Co o tym myślicie ?

 

Pozdrawiam

Andrzej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyznam się Tobie, że model nadal jest w oryginalnym pudełku :roll: . Co prawda, z ciekawości obejrzałem go dokładnie i jedyna rzecz do wymiany… to podwozie !. Kadłub bardzo lekki i ciekawie rozwiązany pojemnościowo, skrzydła klasycznie konstrukcyjne z pełnym kesonem. Model z definicji jest przeznaczony pod silnik do 6.5ccm, na innych stronach czytałem że do 7.5ccm. Różnica wagowa pomiędzy OS46FX a Saito 82 wynosi ok. 30g.

Różnica żadna… jednak Jesteś drugą osobą, która mówi mi o rozniesieniu modelu. :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie poruszyłeś bardzo ciekawe zagadnienie. Nigdy nie miałem do czynienia z silnikiem czterosuwowym… jak wygląda sprawa drgań ?. Szukam odpowiedniego wyboru silnika do rozpoczęcia składania modelu.

Czy pozostać przy FX, czy może przeskoczyć od razu na Saito?. Jeżeli jesteś pewny decyzji… wskaż odpowiedni wybór. :idea:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam fun-fly 110cm rozpiętości, waga do lotu- 1900g( niestety troche dużo). Napędza to silnik asp. 46 2t. Mocy jest mega nadmiar. Jego odpowiednikiem jest 4takt klasy .61. To co podałeś, Saito 13.5ccm będzie dużo za dużo. Polecam silnik asp FS .61 AR. Używam tego silnika w modelu z avatara i jeszcze mnie nie zawiódł. Sprawa drgań. Przy dobrze wyważonym śmigle różnica jest znikoma. Waga silników asp 2t .46 i 4t .61 Jest taka sama. Oba silniki nie przysporzyły mi żadnych problemów z uruchomieniem czy eksploatacją. Wybór należy do Ciebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.