Skocz do zawartości

Ploter CNC do styro własnej roboty


MrFlayerX

Rekomendowane odpowiedzi

Zobacz na stronie http://www.hobbycnc.hu/English.htm maszynę 42 ( są też inne).

Jeśli wymiar 120 cm nie jest krytyczny to 500 zł powinno wystarczyć.

Prowadnice szufladowe można zastąpić innym rozwiązaniem.

Poza tym dokładność wycinanych elementów znacznie bardziej zależy

od elementu grzejnego i parametrów zasilania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 65
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=2738&highlight=mm2001 zobacz na ta maszynkę z wózkami na łożyskach. Prowadnice meblowe mamy tylko do 750mm co w przypadku osi X może być trochę mało. Na Y spokojnie wystarczy 500mm. Nadal sadze ze w 500zł ciężko będziesz się miał zmieścić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładność 1mm hmm to śmiało na łożyskach i profilach ;) koszt minimalny .... Zgodzę się, że zestrojenie elementu grzejnego będzie miało tutaj kluczowe znaczenie. Nie mam doświadczenia w tym temacie (interesuje mnie ploter cnc z wrzecionem) ale znając rościągliwość drutu oporowego jestem pewien że będą z tym problemy...

 

Zapał młody człowiek ma, a to już dobry początek ;) Wiedzę zdobywa się całe życie i tak umiera się głupim ;) Oby kolega zaczął a może sami się czegość nauczymy budując kiedyś swoje maszynki, unikając błędów kolegi....

 

PS mówiąc zadowalająca dokładność to dla mnie 0,3 - 0,5 mm (jeśli mowa o wózkach na łożyskach i profilu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O jakim polu roboczym ploter Ciebie interesuje? I do jakiej kwoty?

kwota- powiedzmy że powiększymy budżet o 100/150 zł jak koledzy mówią że się nie da 500 to niech będzie do 650zł

 

pole robocze- takie żeby można było wycinać duże skrzydła ( dzielone na dwie części ) i kadłuby czyli X - min 1200mm Y- min 500 mm , a wymiary stołu to pewnie będzie 1200mm X 700mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak jeszcze doda, a pro po dokładności, że w założeniu ostrzem ma być drut oporowy 0.18mm

podłącze go pewnie pod jakieś 50V. tak żem chyba trochę palnął że 0,8-1. zawsze jak ciąłem drutem oporowym to nie patrzyłem ile ma średnicy, więc tak na oko napisałem to 0,8. po poczytaniu trochę to dokładność ma być taka żeby dało się wyciąć skrzydło takie jak na zdjęciu z linku który podałem czyli około 0,3mm dokładność ma wynosić. dzięki za wszystkie nadesłane linki do różnych maszynek. jaki wszystkie dokładnie obejrzę i poczytam to dam znać na którą się zdecydowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MrFlayerX entuzjazm to podstawa, niepotrzebnie koledzy Cię gaszą

w kwocie którą podałeś możesz się zmieścić, jeżeli akceptujesz ograniczenia o których sam piszesz; lektura cnc forum jest bardzo pouczająca

 

konstrukcja:

podstawa z płyty meblowej

przesuw liniowy - prowadnice szufladowe mocowane do kątowników aluminiowych

napęd śruba stożkowa (pręt gwintowany)

wózki wykonane z prostokatnego profilu aluminiowego

silniki od skanerów lub kserokopiarek (uważaj co kupujesz!),

żadnych spawów, wszystko łączone śrubami

 

popatrz tu link link

 

budowałem kiedyś sterownik MM2001, jak chcesz, to na zachętę możesz go mieć ode mnie po koszcie użytych części (coś koło 40-50PLN); najpierw jednak zajmij się mechaniką, bo z tym jest większy kłopot

 

szukaj dużego trafo do zasilania drutu oporowego, bo nowy w sklepie to duży koszt

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję panu za ofertę pomocy. wszystko będzie zrobione tak jak pan napisał tylko silniki nie będą chyba od drukarek tylko mocne krokowe. co do prowadnic to nie wiem czy jakikolwiek sklep czy jakikolwiek mebel ma tak długie prowadnice 1200mm. raczej nie, więc zastosuję najprawdopodobniej łożyska i za napęd śruba M8 lub M10 z trapezowym lub okrągłym gwintem. a ten sterownik to na ile osi jest? bo moja maszynka będzie miała 4 xy po jednej stronie i po drugiej, fajnie by było gdyby były one niezależne od siebie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obsługa przez GMFC.

Trzeba mieć licencję, czyli pieniądze, czyli zarabiać. Jak ktoś się uczy i chce zmieścić w budżecie 500zł to raczej niech zapomni bo to połowa budżetu dla wersji light . Jest dużo darmowych programów do takich zastosowań np Jedicut itd

 

Maciek - co do prowadnic to idź do OBI lub Castoramy i sobie wybierz. Ja tak zrobiłem.

Zobacz na TE zdjęcia. To jest jakiś konkret i da ci jakiś pogląd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ma darmowe na 30dni i chyba ograniczenie do 10000 lini kodu z tego co pamiętam.

No tak ale to jakieś demo - dla rozpoznania przed zakupem. Ludzie planują pracować z tym dłużej ni 30 dni. No ale wiadomo jak jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedicut jest darmowy i obsługuje kilka różnych sterowników, w tym MM2001

 

trzeba pamiętać, że sterownik MM2001 jest dedykowany i to jest jego ograniczenie: gdybyś kiedyś swoją maszynkę chciał przebudować do 'normalnego' cnc i użyć np do frezowania balsy, to potrzebny będzie typowy sterownik do cnc i odpowiedni program sterujący

 

można pójść od razu tą drogą i zbudować typowy sterownik do cnc oparty np o układy L297+L298 albo Toshiba TB6560 (to tylko przykłady, sterowników zintegrowanych jest więcej)

koszt nie będzie dramatycznie większy niż MM2001, bo para L297+L298 to 20PLN, a TB6560 17PLN, co przy 4 osiach daje ok 100PLN

 

jako programu sterującego można użyć darmowego linuxcnc dostarczanego w wygodnej, gotowej do instalacji postaci skompilowanej z Ubuntu; tym programem można oczywiście wysterować wycinanie rdzeni styro, przykład masz tu

 

link

 

a tu masz opis budowy typowej maszyny do styro sterowanej MM2001 link

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Okazuje się, że można bardzo prosto:

https://plus.google.com/photos/111656844048168313482/albums/5013695315775634385?banner=pwa

 

Ja planuję iść tym tropem i jak na razie rysuję własny ploterek. Tu jest szkic wstępny:

 

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=7915

http://pfmrc.eu/album_pic.php?pic_id=7914

 

Piszę projekt "wstępny" bo już wiem, że będzie jeszcze kilka zmian. Ale w głównych zarysach już coś widać. Różnić od oryginału będzie się materiałem: u mnie zamiast plexi będzie laminat szklano-epoksydowy 2 i 3mm. Łożyska z flauszą kupione na allegro. Oczywiście budzi obawy para toczna: aluminiowy profil - stalowe łożysko, ale prostota projektu jest tak kusząca, że trudno mu się oprzeć i muszę spróbować :-)

U mnie całość będzie wycinana CNC więc najwięcej pracy jest z rysowaniem.

Sterowanie MM2001.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenia fajne, ale obawiam się, że na tych pionowych kolumnach będą drgania , będzie się to skręcać co się odbije na wycinanym obiekcie. Wystarczy krzywa śruba i będzie drgać. Te węzły na dole są jakieś takie delikatne. Widział bym to , tak, wycinanki z płyty stalowej 15-20mm , wałki prowadzące pionowe z 20mm średnicy, tuleje z brązu lub ostatecznie teflonu. Jak najwięcej masy kłaść gdzie się da, żeby nie rezonowało od śrub. To co jest na zdjęciach z tej pleksy to jakieś nieporozumienie. Chyba, że faktycznie te " dokładności" do 1mm Was interesują to czemu nie..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.