Skocz do zawartości

Oświetlenie samolotu


kuncfot
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Buduje właśnie model Herr Piper Cherokee.

Pomyślałem, że fajnie by było dodać mu oświetlenie, a jeszcze fajniej gdyby to oświetlenie odwzorowywało oświetlenie prawdziwego samolotu.

Moje lenistwo jednak zasugerowało mi by zamiast czytać przepisy lotnictwa, można by zapytać kogoś na forum jakie światełka powinien mieć samolot podczas lotu. Wiem, że w zależności czy samolot startuje,leci,ląduje to zmienia się sposób migania. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak powinienem je ustawić?

 

Z mojej wstępnej analizy widziałem, że samoloty mają

czerwone i zielone światła na końcach skrzydeł

białe pod skrzydłem i na stateczniku pionowym

białe z przodu (raczej do oświetlania przestrzeni przed samolotem chyba)

 

ale jak to jest z miganiem czy wspólne miganie jest jakoś zależne, jest jakaś sekwencja?

 

Co do samej realizacji to planuję wsadzić do modelu mikroprocesor który odpowiadał by za "logikę" migania. Światełkami były by diody SMD, całość zasilana z głównego akumulatora, jako przewodów planuję użyć drutu z jakiejś cewki (np od przekaźnika).

Wzrost wagi minimalny a bajer niezły :)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Buduje właśnie model Herr Piper Cherokee.

Pomyślałem, że fajnie by było dodać mu oświetlenie, a jeszcze fajniej gdyby to oświetlenie odwzorowywało oświetlenie prawdziwego samolotu.

Moje lenistwo jednak zasugerowało mi by zamiast czytać przepisy lotnictwa, można by zapytać kogoś na forum jakie światełka powinien mieć samolot podczas lotu. Wiem, że w zależności czy samolot startuje,leci,ląduje to zmienia się sposób migania. Czy ktoś mógłby mi powiedzieć jak powinienem je ustawić?

 

Z mojej wstępnej analizy widziałem, że samoloty mają

czerwone i zielone światła na końcach skrzydeł

białe pod skrzydłem i na stateczniku pionowym

białe z przodu (raczej do oświetlania przestrzeni przed samolotem chyba)

 

ale jak to jest z miganiem czy wspólne miganie jest jakoś zależne, jest jakaś sekwencja?

 

Co do samej realizacji to planuję wsadzić do modelu mikroprocesor który odpowiadał by za "logikę" migania. Światełkami były by diody SMD, całość zasilana z głównego akumulatora, jako przewodów planuję użyć drutu z jakiejś cewki (np od przekaźnika).

Wzrost wagi minimalny a bajer niezły B)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie ale nurtuje mnie pytanie czy są jakieś normy określające częstotliwość mrugania świateł strobe lub beacon?

 

 

Czytałem Dziennik Ustaw Nr 262 Poz. 2609 Zał 2, ale tam opisane są tylko światła nawigacyjne. Czyżby STROBE nie było obowiązkowe i nigdzie nikt tego nie określił?

Troszkę mi się wierzyć nie chce...

 

Nawet gotowy moduł z linka powyżej ma możliwość pracy w dwóch trybach jak rozumiem wybieranych zgodnie z widzimisie właściciela modelu. Co na to przepisy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie ale nurtuje mnie pytanie czy są jakieś normy określające częstotliwość mrugania świateł strobe lub beacon?

 

 

Czytałem Dziennik Ustaw Nr 262 Poz. 2609 Zał 2, ale tam opisane są tylko światła nawigacyjne. Czyżby STROBE nie było obowiązkowe i nigdzie nikt tego nie określił?

Troszkę mi się wierzyć nie chce...

 

Nawet gotowy moduł z linka powyżej ma możliwość pracy w dwóch trybach jak rozumiem wybieranych zgodnie z widzimisie właściciela modelu. Co na to przepisy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Częstotliwości błyskania świateł, o których mówisz są ujęte w innym rozporządzeniu. Niestety nie mogę się dokopać w którym.Jednak zakres tych częstotliwości był dość spory.Zresztą jak spojrzysz na samoloty komunikacyjne, to co egzemplarz to jego częstotliwości błysków się różnią.W GA często się zdarza, że strobe na skrzydłach błyskają krótką serią 3 błysnięć, a beacon ogonowy rozświetla się na dobre ponad 0,5 sek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.