Skocz do zawartości

Niebezpieczny BEC i dużo szczęścia


Tomek

Rekomendowane odpowiedzi

W Radawcu latając Kataną doznałem kilkukrotnie doznałem szarpnięć modelem ,szczególnie objawy pojawiły się nisko nad ziemią.

Moim modelem leciał też wytrawny pilot Maciek z Lublina i jemu też przytrafiło się szarpnięcie ,a przy lądowaniu model sam siadł na twardo , łamiąc jedną goleń.

 

Jednak chęć latania była niesamowita i wykonałem kilka lotów (w każdym z nich coś szarpnęło ,ale nie było większych problemów) .

W końcu w ostatnim locie kiedy już zbierałem się do lądowania ,po długim i łagodnym podejściu, tuż nad ziemią model szarpną 3 razy i niestety z wysokości 1-1,2 m nie było już panowania nad modelem.

 

Katana przywaliła w ziemię w dość nietypowy sposób.

Został urwany ster wysokości oraz odłamanie wcześniej popękanej goleni.

 

Uff. ! Poza tym nie ma nawet ryski na modelu!!!

 

Pierwsza diagnoza - BEC (Artur uprzedzał mi ,że na takim samym BEC-u miał kila szarpnięć w Sharku)

 

Po przyjeździe do domu nie wytrzymałem i mimo ,że było późno to razem z córką sprawdziliśmy działanie instalacji RC.

W komplecie z oryginalnym reglem i BEC-em zasięg max 15 kroków Julki a potem szaleństwo serw i silnika, na dodatek zbliżenie czegokolwiek do anteny zwiększyło te zakłócenia.

drugi test ,odpięcie regla z BEC-em i podpięcie osobnego pakietu od spaliny.

Test kroków ponad 45 i nadal nie było zakłóceń.

 

Trzeci test polegał na podpięciu oryginalnego regla ,ale z odciętym BEC-em.

Zasięg 50 kroków i nadal nic.

 

Tak wygląda BEC ,którego absolutnie nie można wkładać do samolotów RC , może do łódek lub samochodów ,ale też bym uważał.

 

bec.jpg

 

Co do Katany to jutro już będzie nowy ster wysokości ,zostanie go tylko okleić i włożyć na swoje miejsce i Katana gotowa do lotu. :D

 

Kraksa wyglądała strasznie ,ale jak to stwierdzili świadkowie "nawet iść się nie opłacało " :devil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
Kurde... czyli stosowanie zewn BEC i zasilania LiPo celem zmniejszenia wagi moze sie okazać zgubne :/

Jeżeli układ jest wadliwy i powoduje zakłócenia to na pewno skutki będą łatwe do przewidzenia.

Prawie tak samo, jak start z nierozłożoną anteną nadajnika, rozładowanym pakietem odbiornika itd

 

Po przyjeździe do domu nie wytrzymałem i mimo ,że było późno to razem z córką sprawdziliśmy działanie instalacji RC.

W komplecie z oryginalnym reglem i BEC-em zasięg max 15 kroków Julki a potem szaleństwo serw i silnika, na dodatek zbliżenie czegokolwiek do anteny zwiększyło te zakłócenia.

Taki test to powinien być nawyk przed każdym lotem, a już z pewnością przy nowym wyposażeniu.

Tomek to oczywiście wie, ale przypomnieć nie zawadzi :D

 

Co do samego konkretnego urządzenia, to ciekawi mnie jakie doświadzenia mają inni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taki test to powinien być nawyk przed każdym lotem, a już z pewnością przy nowym wyposażeniu.

Tomek to oczywiście wie, ale przypomnieć nie zawadzi :D

 

Wie ,ale często wady charakteru biorą górę na d rozsądkiem. :oops:

Np. ciągła i nienapasiona chęć latania ,czasami za wszelką cenę .

Tym razem to tylko pęknięty kawałek ogona

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie pakiet 14,8 V (4 cele lipo) więc raczej to nie za niskie napięcie wejściowe.

 

Zasilanie też dawał dobre i też był nówka sztuka , tylko te zakłócenia !!! :twisted:

 

W zimie go dokładnie przetestuje i pomyśle jak go wytłumić (nad jakimś lekkim ekranem )

albo go sprzedam z opcją " tylko pojazdy i łódki".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Napiszcie na jakiej apce i jakiej czestotliwosci mieliscie te zaklucenia. Ten bec w sklepach wystepuje jako Ubec. Sproboj obciazyc go rezystorem mocy 2 omy i popatrz najlepiej na oscyloskopie co masz na wyjsciu. Moze spadalo ci napiecie pod obciazeniem i odbiornik sie restartowal. Przy najblizszej okazji zrobie test zasiegu, gdyz zrobilem identyczny bec ale samemu. Na pewno mam lepszy poziom filtracji u siebie, ale w jakim pasmie sieje zaklucenia na radiu to nie wiem. Musze to sprawdzic dopiero.

 

Poprosze tez schemat beca za 10 zl ktory nie zakluca.

 

Niedlugo zrobie bec na 260 khz. Ten o ktorym mowicie pracuje na 150 khz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.