Skocz do zawartości

turnigy 9x (moduł FrSky) zasięg 200m


marcin314

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Mam problem z tą aparaturką, zakupiłem na hobby kingu nadajnik i odbiornik frsky ten co na zdięciu

Dołączona grafika

 

Pojechaliśmy z kumplem na obloty model wystartował odleciał kawałek nawracam a tu cisza silnik się wyłaczył na moment brak sterowania. Pokracznie udało mi się wylądować w krzakach. Loty odbywały się w terenie niezabudowanym najbiższy dom na oko ze 2 kilometry. Robię test zasięgu odchodze z modelem 200 serwa drgają odwracam sie tyłem do nadajnika dioda w odbiorniku gaśnie , pytam się gdzie te 1,5 km co napisał producent. Wkurzony zakladam oryginalny moduł nadajnika i odbiornika robię test i to samo około 200m zasięgu. Jak to możliwe że dwa zestawy W.CZ uszkodzone.

Po przyjeżdzie do domu robię testy na różnych antenach , na akumulatorkach i ciągle to samo.W nadajniku mam pakiet który był dopiero 2 raz ładowany. Jestem zdegustowany bo przez te numery rozwaliłem ekstrę 300 od Mirka, Lil " Ripera z depromu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasięg to cała sztuka ustawienia modelu.

Nie ma tak, że ZAWSZE masz dokładnie ten sam zasięg.

 

Jest wiele elementów, mających wpływ na pracę zestawu.

- Stan baterii/akumulatorów.

- Stan połączeń przewodów.

- Warunki atmosferyczne.

- Lokalne warunki radiowe (to że nie ma domów, o niczym nie świadczy, może się panoszyć jakiś szum, utrudniający pracę odbiornikowi).

- Wydajność układu BEC,

- Stan anten i ich ustawienie oraz stan techniczny.

- Przeszkody na ziemi.

- Rozmieszczenie elementów w modelu, wyprowadzenie anten. I ten element rozważałbym jako najbardziej prawdopodobny, skoro masz problemy z dwoma podobnymi zestawami.

 

Sugerowałbym przetasowanie w modelu. Maksymalne odsunięcie odbiornika od regulatora i pakietu, zadbanie, by nie był np. otoczony przez przewody od serw lub zasilania.

Warto pomyśleć o filtrach ferrytowych, a jeżeli masz miejsce i zapas masy - zasilanie przez zewnętrzny U-BEC o większej wydajności prądowej.

 

Może też być tak, że coś się dzieje z twoim regulatorem i zanika lub faluje napięcie zasilania odbiornika i serw. Wówczas nawet Odbiornik Futaby z FASST-em wymięknie.

 

Tak samo działają np. zwarcia lub przeciążenia w silniku. Generują potężne szumy, które skutecznie utrudniają komunikację.

 

Sugeruję założyć zestawy do innego modelu, np. kolegi i wtedy zrobić ponowny test zasięgu.

Pamiętaj jednak, że test naziemny nie da takiego wyniku jak test w powietrzu. Zwykle jest sporo, sporo mniej niż w górze. Powodem są odbicia od ziemi i przeszkody terenowe. Dla 2,4GHz nawet drzewo może być wyzwaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich obserwacji turnigy 9x, problemy z zasięgiem na oryginalnych gratach wynikają z bardzo delikatnych anten w odbiornikach, natomiast kolega który ingerował w samą aparaturę przez ostatni rok, rozwalił już sporo modeli za całkiem niezłą kasę.

Generalnie w systemach 2,4GHz najsłabszym ogniwem są anteny w odbiornikach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Niebyło mnie jakiś czas i spiesze z odpowiedzią. Robiłem także test z obydwoma torami w.cz na koszyczku z 4 akumuladorkami energizera. Napiecie akumulatorków po naładowaniu 5,3v. Test przeprowadziłem z odbiornikiem i jednym serwiem, także zmieniłem teren było pare drzew lecz nie zasłaniały widoku. Wyniki podobne około 230m pomiar odległości na google maps. w odbiornikach gasła dioda led po utracie zasięgu w frysky mruga. Pakiet w turnigy jest nowy ładowany 3 razy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwórz aparaturę, znajdź gorąca żyłę anteny (czyli punkt lutowania lub wtyczkę do kabelka prowadzacego do anteny), zdejmij osłonę anteny wychodzacej poza aparaturę. Na wylaczonej aparturze miernikiem sprawdz obwód (na mierniku ikona diody) i stykajac gniazdko anteny z koncowka anteny (zyla musi dotykac probnika miernika) sprawdzisz obwod, czyli czy antena w srodku nie jest przerwana, na mierniku objawi sie to stałą cyfrą "1", jesli obwod jest, powinno spasc na mierniku z 1 do 0000.

Jesli tego nigdy nie robiles, przetestuj na dowolnym drucie, cynie, albo zwierajac próbniki.

 

To co opisujesz pojawia sie przy urwanych antenach nadjanik/odbiornik oraz gdy sie upali radio bo wlaczy sie nadajnik bez zainstalwoanej poprawnie anteny. Wtedy zasięg leci na leb na szyję.

 

W przypadku FrSky, u mnie obie antenki (w punkcie gdzie wchodza w termokurczke) wyszly sobie z gniazd i dyndaly na termokurczce, ale zasieg mialem jako taki ;)

Edytowane przez Loop
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Moduł oryginalny turnigy mam przerobiony gniazdo rsma jest zamontowane na module plus antena, podobnie jak to jest w module frysky. Połączenie pomiędzy nadajnikiem i anteną w obu modułach jest 100% ok

Podobnie jak na zdięciu poniżej.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Hej,

Chciałbym się podpiąć pod temat.

Z ciekawości wczoraj zrobiłem test swojego już prawie 2 letniego nadajnika turnigy 9x i na oryginalnym odbiorniku osiągnąłem ok600m mierząc po ziemi.

Pomiar w linni prostej, lekkie zróżnicowanie terenu, trochę krzaków szpaler drzew po obu stronach drogi która jechałem rowerkiem, odbiornik zasilany pakietem 4xNI-CD +3serwa,wrzucone w górna kieszeń kurtki.

1 utrata zasięg po ok 450m będąc tyłem do nadajnika, pojechałem kawałek dalej i wracając twarzą do nadajnika na odległości ok 600m uzyskałem ponownie stabilny zasięg.

 

 

Na codzień latam modelami o rozpiętości 800-1400 cm, wiec z odległości 300m i tak już są kształtem na niebie i osiągnięty wynik nie budzi jakiś większych zastrzeżeń mając na uwadze że w powietrzu ten zasięg powinien być znacznie większy, ale w związku z powyższym mam kilka pytań.:

 

- na jakich odbiornikach testowaliście ape T9X i jakie były rezultaty tych pomiarów?

- czy ktoś pokusił się o wymianę anteny w tym nadajniku i jak przełożył się wówczas ew zysk anteny na zasięg? gra warta świeczki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- na jakich odbiornikach testowaliście ape T9X i jakie były rezultaty tych pomiarów?

- czy ktoś pokusił się o wymianę anteny w tym nadajniku i jak przełożył się wówczas ew zysk anteny na zasięg? gra warta świeczki?

 

Odbiornik 6 i 3 kanałowy HK zasięg sprawdzony (radio i odbiornik ok 1m nad ziemią) odległość 700m wszystko działa, a więcej nie chciało mi się jechać samochodem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.