Skocz do zawartości

Drake II


a_skot

Rekomendowane odpowiedzi

No cóż, zamiast naprawiać rozbite modele zabrałem się za budowę kolejnego. Jakoś więcej sprawia mi to radości - a te do naprawy muszą jeszcze poczekać :oops:

Zainteresowanych upraszam jednak o cierpliwość bo w moim wydaniu budowa tego modelu może trwać i trwać i trwać...

Padło tym razem na wypatrzony gdzieś na RC Groups wodnosamolot Drake II. Oryginał jest balsowo - sklejkowy i na spalinkę, mój będzie depronowo - balsowo - sklejkowo - węglowy i na bezszczotkę :)

Jako, że silnik w tym modelu umieszczony jest na wieżyczce, na pierwszy ogień poszło skrzydło zważywszy, że zamierzzam upchnąć w nim regulator i serwa.

Szczęśliwie :wink: żebra są jednakowe więc obrobienie ich w bloczku nie stanowiło większego problemu

 

drake1wv3.jpg

 

Ze sklejki 3 mm wycięte zostało dodatkowe żebro z wieżyczką. Wieżyczka "żywcem" wycięta z planów. Jej modyfikacją zajmę się później.

 

drake2se6.jpg

 

Tak oto prezentuje się gotowy zestaw do montażu centralnej części skrzydła. Tak w żebrach jak i w wieżyczce wycięte zostały otwory, które po sklejeniu stanowiły będą gniazdo regulatora. Całość uzupełnina została dwoma odcinkami pręta węgloweg 3 mm

 

drake3vz6.jpg

 

Zewnętrzne żebra wzmocniłem dodatkowo okleiną ze sklejki 0,5. Gotowy już element - nazwijmy go "żebro centralne" - widać na fotce poniżej

 

drake4aw1.jpg

 

A tak oto prezentuje się gotowa już centralna część płata. Przestrzeń pomięzy "żebrem centralnym" a kolejnym została wypełniona balsą 2,5 mm, a w niej wycięte zostały otwory na przedłużacze serw. Te dwie rurki widoczne na fotce poniżej, to kawałek jakiegoś cieńkiego, lekkiego tworzywa - tworzy to kanał którym przewlekane będą przedłużacze.

 

drake5dt0.jpg

 

I to tyle póki co :)

c.d.n

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 78
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
Mógł by pan podesłać link do planów lub przesłać plany na mój e-mail .

 

Mówisz - masz :) Więcej zobaczysz tutaj

 

Jarek ,nie mów że znowu depron!

 

Tomku, jeszcze ten jeden :wink: później przechodzę na balsę. Nawet już model i plany przygotowane, że nie wspomnę o wyposażeniu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace nieco drgnęły. Na fotce poniżej przygotowane do oklejenia skrzydełko. Krawędź natarcia została wzmocniona wałeczkiem sosnowym 3mm. Zostały też odcięte lotki i wycięte gniazda serw. Krawędzie gniazd lotek zostały wykończone balsą 2,5 mm. Już po oklejeniu okazało się, że dobrym pomysłem byłoby wklejenie ćwierćżeber w zaokrąglone końcówki skrzydła. Nieco zdeformował mi się w tych miejscach depron :oops: Deformacje nie są jednak zbyt wielkie i mam nadzieję, że nie będą miały znacznego wpływu na właściwości lotne modelu.

 

drake6bg8.jpg

 

I oklejone już skrzydełko. Szczęśliwie okazało się, że papier zminimalizował nieco deformacje i całość wygląda już znacznie lepiej.

 

drake7hv2.jpg

 

Z "dziennikarskiego obowiązku" dodam jedynie, że skrzydełko przed oklejeniem ważyło 139g, a po oklejeniu 169g. Zaczynam pilnować wagi :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozpięrość 120, cięciwa 20, długość 85 a waga? No cóż, jaka wyjdzie :wink: Chciałbym aby skrzydełko na gotowo nie przekroczyło 300g. Na gotowo to znaczy pomalowane, z silnikiem, regulatorem i serwami. Wychodzi, że muszę zacząć dbać o wagę :) i kadłub wykonać lekko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W czasie w którym większość z Was zdążyłaby zakończyć budowę i oblatać model, ja nadal "walczę" ze skrzydełkiem :lol:

Zabrałem się za budowę wieżyczki. Na pierwszy ogień poszła jej nierozbieralna część. Nieco zmodyfikowałem jej kształt, dokleiłem kawałek balsy i okładki z depronu, wstawiłem kołki ustalające i neodymki ze zdemolowanego napędu cd.

 

drake8vz2.jpg

 

Wykonana została też część demontowalna.

 

drake9gs2.jpg

 

Wstępna przymiarka...

 

drake10dd2.jpg

 

I rzut oka na kanał dla przewodów regulatora.

 

drake11ox0.jpg

 

Wreszcie kolejna przymiarka wieżyczki do skrzydełka

 

drake12lr1.jpg

 

I to chwilowo tyle. C.d.n. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No, drgnęło nieco w temacie i skrzydełko zakończone :)

Na początek lotki. Niestety, przez nieuwagę skasowałem fotki przedstawijące ich konstrukcję :cry: Zbudowane podobnie jak skrzydło. Żebra skrajne i czoło z balsy 2,5 mm, całość pokryta depronem 3 mm, oklejona papierem i pomalowana

 

drake13jf9.jpg

 

Poniżej kilka fotek przedstawiających mocowanie serwa

 

drake14gy6.jpg

 

drake15hn7.jpg

 

drake18sd5.jpg

 

No i sposób w jaki rozwiązałem sterowania napędem

 

drake16vo9.jpg

 

drake17fo4.jpg

 

I wreszcie kompletne skrzydło

 

drake19ro0.jpg

 

Tło może i nie najlepsze, ale tak jest gdy modelarzy się w miniaturowej piwnicy :cry: Kilka słów o malowaniu: papier pomalowany wałeczkiem białą emalią akrylową, na to lakier w aerozolu (niestety żółty słabo krył i potzrebne były aż trzy warstwy :!: ) a całość dla połysku i wzmocnienia polakierowana - bardzo miękkim, wilgotnym pędzlem - wodorozcieńczalnym, akrylowym... lakierem do podłóg :wink: Taki eksperyment. W efekcie udało mi się uzyskać dość sztywną konstrukcję z odporną (jak sądzę) na zarysowania powłoką. A waga całości? No cóż, ciężko :| Całość waży 400 g. Pozostaje mi wykombinować sposób na zbudowanie mocnego, a jednocześnie lekkiego kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czas zabrać się za kadłub. Wymyśliłem sobie konstrukcję mieszaną :wink: Wręgi, mocno ażurowane, z depronu 6 mm łączone balsowymi listwami i kilka elementów "konstrukcyjnych" z balsy.

Poniżej widoczne wręgi i "kontrolnie" zmontowany ogon kadłuba. Półeczka z podklejonym szarym depronem 3 mm ma w założeniu stanowić ew. pojemniczek balastowy

 

drake20cz7.jpg

 

A tu, wspomniane wcześniej, balsowe elementy "konstrukcyjne"

 

drake21kb6.jpg

 

Elementy łączone będą balsowymi listwami, a całość oklejona depronem 3 mm - metodą na "Małego Modelarza" :wink: Dalej papier, podkład itd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wręgi, mocno ażurowane, z depronu 6 mm

Jako powiedzmy maniaka depronu ( może wreszcie mi ta choroba minie, aczkolwiek makiety jeszcze nie popełniłem ) punkt ten dla mnie jest dość kontrowersyjny.

Oczywistym - efekt wizualny jest cacy wskazując na profesjonalizm etc.

Ale czy oszczędność masy jest aż tak istotna ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, skrzydełko wyszło mi o całe 100 g cięższe niż zakładałem :cry: Wina leży zapewne tak po stronie użytych materiałów, samej konstrukcji skrzydła i nie ukrywajmy konstruktora :wink: Stąd to poszukiwanie możliwie jak najlżejszej i odpowiednio wytrzymałej konstrukcji kadłuba. Co z tego wyjdzie - zobaczymy. Pewnie przez weekend uda mi się coś wystrugać, więc fotki może w niedzielę wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie , ładnie tez zamierzam zbudować tem model lecz zastanawiam sie jak by to wyszło z waga jak bym wyciął sobie rdzenie styropianowe z FS 20 i na to papier , malowanie powiny wyjśc chyba troszke lzej niż twoje??? Co do kadłuba to pozostaje tylko MOCNE ażurowanie elementow wyjdzie lekko i sztywno.

Mam jeszcze pytanie jakim papierem pokryłeś skrzydla czy jest to taki zwykły papier śniadaniowy czy jakis inny ???

Czekam na dalszy ciag model w Twoim wykonaniu to cudo oby tak dalej. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... zastanawiam sie jak by to wyszło z waga jak bym wyciął sobie rdzenie styropianowe z FS 20 i na to papier , malowanie powiny wyjśc chyba troszke lzej niż twoje...

 

Czy lżejsze, to tego nie jestem pewien ale na pewno bardziej "pancerne" :wink:

 

... jakim papierem pokryłeś skrzydla czy jest to taki zwykły papier śniadaniowy czy jakis inny ???

 

Zwykły śniadaniowy klejony na mocno rozcieńczony wikol

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wikol oczywiscie rozcieńczony wodą??Nigdy czegos takiego nie próbowałem wiec pytam i w jakim mniej proporcjach.

Mam jeszcze pytanie co do wydrukowania planów w jakim programie mozna je szybko wydrókować w skali 1:1 bo mam z tym problem zazwyczaj drukuje w e-drawing lecz jpg sie tam nie da

 

Sorki za taki off topic mam nadzieje ze nie masz nic przeciwko. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy czegos takiego nie próbowałem wiec pytam i w jakim mniej proporcjach.

 

Bez obrazy, ale korzystaj na przyszłość z wyszukiwarki forum. Dość obszernie problem został opisany w tym wątku http://pfmrc.pl/viewtopic.php?t=928&highlight=oklejanie+papierem

 

Mam jeszcze pytanie co do wydrukowania planów w jakim programie mozna je szybko wydrókować w skali 1:1 bo mam z tym problem zazwyczaj drukuje w e-drawing lecz jpg sie tam nie da

 

Przejrzyj relację z budowy Drake II na RC Groups i tam znajdziesz te plany w pdf-ie. Z ich drukowaniem w skali 1:1 nie powinieneś mieć problemów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Weekend minął i posunęły się nieco prace nad kadłubem.

Tak oto prezentuje się konstrukcja kadłuba. Materiał - balsa i depron. W tej postaci kadłub jest już dość sztywny. Obciążony ponad ośmiuset gramowym akumlatorem Pb ze starej kamery nie wykazywał żadnych tendencji do odkształceń. Jest jeszcze podatny na skręcenia, ale to załatwi poszycie - taką mam nadzieję :wink: Widoczna z przodu wstawka depronowa, to półka na LiPole. Przewidywane - 3s 2200 mAh. Waga tej konstrukcji to 24 g. Czas na klejenie poszycia. Od tego momentu waga będzie rosła w postępie geometrycznym :evil:

 

drake22av7.jpg

 

drake23uz5.jpg

 

Wkleiłem dolne poszycie kadłuba. Materiał - depron 3 mm

 

drake24ba6.jpg

 

Wewnętrzne spoiny pokryłem dodatkowo cieńką warstwą poliuretanowego, wodoodpornego kleju do drewna. Wykorzystałem fakt, że klej ten pod wpływem wilgoci zawartej w powietrzu lekko się pieni. W założeniu miało to wzmocnić połączenie, wypełnić i uszczelnić wszelkie szczeliny. Czy zasadne było stosowanie tej metody zważywszy, że kadłub będzie oklejany? Nie wiem, ale sądzę, że nie zaszkodzi a przyrost wagi jest znikomy. Wklejenie poszycia znacznie usztywniło konstrukcję i nie jest już ona taka chętna do skręcania się :)

 

drake25kt1.jpg

 

Wkleiłem półkę na odbiornik i przednią "szybę". Konstrukcja kadłuba niemal gotowa. Pozostało mi jedynie wklejenie elementów wzmacniających mocowanie podwozia i bocznych pływaków. Waga - 40 g

 

drake26mw1.jpg

 

Czas na dalsze oklejanie :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.