Skocz do zawartości

piper J3 2m


pengo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Za kilka dni rozpoczynam prace nad piperem j3 o rozpietosci 2m

Bedzie to moj pierwszy model z silnikiem benzynowym i nie wiem ktory silnik zastosowac. Na oku mam RCGF 15cc i RCGF 20cc, Bedzie to samolot rekreacyjny wiec sie zastanawiam czy 20cc to nie za duzo i nie za ciezko dla takiego modelu? w miare postępów bede zdawał foto relację z budowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 66
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

  • 2 miesiące temu...

Prace nad piperkiem w końcu ruszyły

Jest to moja pierwsza drewniana konstrukcja więc wszelkie uwagi mile widziane :)

Wręgi wycinam ze sklejki 3mm, listewki sosnowe 4x5mm

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Wstępna przymiarka silnika na szczęście cały się schowa pod maską jedynie od dołu będzie świeca wystawać

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

z wręgami skrzydeł poszedłem na łatwiznę, wyciąłem dwie z aluminium wkładam mniej więcej wycięte kształty ze sklejki 3mm pomiędzy i szlifuje na szlifierce do drewna :D

Zastanawiam się czy wszystkie wręgi robić ze sklejki czy dawać miesznie... czyli jedna ze sklejki jedna z balsy np 2 albo 3mm ?we wręgach będą jeszcze wycięte otwory zmniejszające ich mase

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Do ostatniej wręgi będzie doklejona na styk wręga gdzie będzie już silnik przymocowany i tutaj zastanawiam się jakie zrobić wzmocnienia, między trzema wręgami zrobić pudełka ze sklejki które wzmocnią przód kadłuba? czy wystarczą kratownice z sosny na około?

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

wstępna przymiarka jeszcze niewygładzonego statecznika pionowego. Zastanawiam się czy pomiędzy wewnętrzne listewki sosnowe dać płytki z balsy bądź sklejki aby nie rozleciał się ten statecznik podczas nieudanego lądowania gdy model przewraca sie na nos a następnie na plecy. A może wystarczy płaskownik węglowy miedzy ruchomą część statecznika?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Postępy są, w weekend wracam do domu to podrzucę nowe zdjęcia. GOGO Domek na silnik już zbudowany i wzmocniony, teraz Powstaje prawe skrzydło. FIFI po powrocie podeśle Ci plany oryginalne, oraz przerobione na moje potrzeby ponieważ oryginał miał ponad 2,6m rozpiętości i był dla mnie trochę za duży. Podaj mi maila

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nowych zdjęć z postępów budowy

 

Dołączona grafika

 

Forma maski silnika, pierwszy raz coś takiego robię, zobaczymy co z tego wyjdzie :)

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

W skrzydełka wpuściłem rurkę 22-20mm usztywniła konstrukcję a w nią idealnie wchodzi rurka duralowa 20mm

Zastanawiam się jak długą dać tę rurkę duralową. Skrzydła mają po 930mm i centropłat 140mm co daje nam razem 2m. Czy rurka

o długości 1000mm nie będzie za długa aby trzymać skrzydła razem?

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Lotka już prawie gotowa i wstępna przymiarka do wykończenia krawędzi natarcia

Dołączona grafika

tak narazie wygląda domek dla silnika

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Oraz usterzenie tylne, chcę je jeszcze pokryć balsą 0,6mm

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili na materiały do budowy (drewno, folia do pokrycia, zbiornik paliwa, i drobne akcesoria) wydałem około 200zł silnik 600zł serwa miałem więc to już trzeba samemu policzyć, przewiduję jeszcze kolejne 200zł na podwozie i inne materiały wykończeniowe. Baterie do zasilania odbiornika serw oraz iskrownika mam, aparatura i odbiornik też na stanie, więc tego nie uwzględniam w kosztach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no no ładnie to na razie wygląda i zaczyna przybierać kształtów.

Chyba sam zabiorę się za taką maszynkę :D i tu moje pytanie ma Pan przeskalowane plany w formie elektronicznej ?

Taki byczek już chyba problemów z wystartowaniem z wykoszonej trawy miał nie będzie ?

Myślałem jeszcze o Cessnie 182 o podobnej rozpiętości ze względu na przednie kółko (trudniej przy lądowaniu nosem wyryć ziemię)

Ale nie mogę znaleźć planów nawet nie wiem gdzie można by je kupić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieje że nie będzie problemów ze startem z wysokiej (skoszonej) trawy ale dla pewności zrobię wersję Alaska z dużymi kołami, które są dmuchane i trochę zmniejszę ciśnienie w oponach.

Dziś miałem chwilę i wstępnie przymierzyłem lotkę do skrzydła, wychyla się ładnie bez wyczuwalnych oporów i tutaj zastanawiam się jakie serwo dać na taką lotkę. Czy Towerpro MG90s wystarczy czy użyć serwa wielkości standard? Takich Towerpro Mg90s używałem wcześniej i jestem z nich bardzo zadowolony, nigdy mnie nie zawiodły i są stosunkowo szybkie, mocy też trochę mają ale czy nie za mało do takiej maszyny? 3 wycięcia w lotce to miejsca gdzie wpuszczę klej aby solidnie trzymały się zawiasy kołkowe :P

http://www.elechouse...0Engine_MED.jpg

Dołączona grafika

 

Z racji weekendowej promocji na darmową przesyłkę w moim ulubionym sklepie zamówiłem trochę węgla i okleiłem nim ster kierunku aby wzmocnić go w razie nieplanowanego kapotażu podczas lądowania, nie wiem na ile to wzmocni SK ale wygląda to dość solidnie i nadało ładne zaokrąglone krztałty :D

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z wręgami skrzydeł poszedłem na łatwiznę, wyciąłem dwie z aluminium wkładam mniej więcej wycięte kształty ...

 

 

Ja tam się może nie znam na modelarstwie, ale jeszcze skrzydeł z wręgami nie widziałem.

 

Konstrukcję stateczników sam wymyśliłeś, czy tak było na jakichś planach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem taka konstrukcja statecznika nie jest uzasadniona. Jak chcesz koniecznie wzmocnić kratownicę, to nie wkładaj w nią wypełnień z balsy bo to jest generalnie dodawanie niepotrzebnej masy, tylko pokryj całość obustronnie balsą 0,8mm - 1mm. Będzie pancerne i lżejsze. Ale przy takim modelu wystarczy zrobić poprawną kratownicę i już wytrzyma. A jak listwy obrysowe zrobisz lamelowane, to będzie nie do ruszenia. Teraz jest "dziwnie". Zwłaszcza w stateczniku poziomym te dodatkowe balsowe wstawki są tak nie bardzo (chyba) przemyślane. W każdym razie jest to rozwiązanie, jakby to powiedzieć, nietypowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.