Skocz do zawartości

Do czego służą emotikony i kiedy je stosować?


MareX

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, komunikacja na forach to nie jest klasyczna forma komunikacji pisemnej, do której zaliczyłbym pisanie listów. Najwyraźniej widać to w komunikatorach. Słowo pisane, jednak jest to bardziej bezpośrednią rozmową słowną a medium zamiast powietrza to net. Oprócz treści mówiąc przekazujemy również emocje zmieniając ton i głośność głosu, dodatkowo gestykulacja. Tekst przeniesie treść, którą mówimy, a buźki emocje i "machanie rękami" ;) To taki substytut, aby pisząc coś czuć się jakby się rozmawiało w cztery oczy.

Na forach również stosowana jest taka konwencja - rozmowy bezpośredniej tylko rozciągniętej w czasie, jakby rozmawiać z kimś z Marsa, gdzie występuje opóźnienie sygnału.

 

Tę dyskusję porównałbym, dlaczego na podwórku pod trzepakiem używamy innego języka niż tego, określiłbym literackiego, którego używamy w szkole czy urzędach.

Dlaczego w domu chodzimy w dresie a nie pod krawatem.itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UIbozsza? Trudniejsza? Z cala pewnoscia nie. To po prostu inny rodzaj komunikacji.

....

 

Jezeli juz mialaby byc mowa o "poprawnosci" stosowania ikonek, od razu chcialoby sie zapytac: poprawnosc wedlug jakich zasad? Bo jakze tu mowic o "poprawnosci", kiedy brakuje jednoznacznie zdefiniowanych zasad stosowania owych ikonek? A jesli brakuje zasad, nie moze byc tez mowy o jednoznacznosci przekazu.

...

 

Odpowiedz w takim razie jakie zasady należy stosować w trakcie "normalnej" rozmowy kiedy chcemy coś wyrazić mową ciała?

To jest bardzo indywidualne podejście do prowadzenia dialogu zarówno mówionego jak i pisanego, mówisz nie tylko słowami lecz również emocjami - po co emocje wyrażać słowami.

Powtórzę można tylko po co ?

 

Kojani

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skupiając się tylko na "komunikacji pisanej" jak najbardziej możemy dojść do takich wniosków. Ja jednak chcę na to spojrzeć z szerszej perspektywy - komunikacji w ogólnym tego słowa znaczeniu i w jej najprostszej, najbardziej podstawowej, bezpośredniej formie - codziennej rozmowy. Dla mnie to jest komunikacja w pełnym tego słowa znaczeniu. Wszystkie zamienniki - pismo - idąc dalej - telefon, internet itd. nie pozwalają na pełną komunikacje. Zawsze będzie nam brakować jakiegoś "składnika" - w tym wypadku nacechowania emocjonalnego ukazywanego poprzez ton rozmowy, barwę głosu, jego zachowanie - te wszystkie rzeczy wpływają na to, jak jesteśmy rozumiani - często robimy to też nieświadomie, co nie pozwala nam wyrazić siebie w pełni poprzez pismo. Przy pisaniu to co pozostaje to tekst i jego nacechowanie; odchodzi to, o czym mówiłem wcześniej(i nie tylko to na pewno).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.