Skocz do zawartości

Wycięcięte skrzydła szybowca ze stiroduru czym usztuwnić


krzyś707
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Pozdrawiam doświadczonych kolegów.

Chciałbym zamówić skrzydła ze stiroduru o rozpiętości minimum 1,6m -2m.

Proszę o radę jak usztywnić te skrzydła a właściwie ich dwie połowy. Chciałbym to zrobić tanio i użyć listew sosnowych

wklejonych na saudal db4 . Mam takie skrzydła o rozpiętości 1,2 m.i sosnowe listewki dobrze spełniły swoją rolę.

Profil jakiego chcę użyć to SD 7037 .

Nie chcę się bawić w fornirowanie .

Skrzydła ze stiroduru, Wzmocnienia.

Skrzydła mają być proste bez tzw uszu z lotkami. Wznios około 3cm z każdej strony. Myślę generalnie o lotach w termice

Wspominałem że mam skrzydła 1,2m rozpiętości ale to nie 1,6-2m dlatego mam wątpliwości.

 

Proszę o rady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała uwaga, jest styropian lub styrodur, ale nie stirodur.

A tak przy okazji to te 1,6 to malutko na termikę, sam latałem przez jakiś czas modelem 2m, i teraz dorabiam do tego skrzydła jeszcze 1m kawałek żeby zrobić 3m rozpiętości i nowy kadłub.

Taki 1,6 to nawet nie zdąży się wykręcić (nisko jest ciężko coś złapać) a już będzie kropką na niebie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałem 1,6m-2m . Jeżeli chodzi o rozpiętość. Masz rację kolego styrodur , ale jakoś tak w podświadomości mam tę niewłaściwą "stirodur".

Przepraszam Cię jeżeli uraziłem Ciebie i innych czytających tym błędem.

Wracając do rozpiętości widziałem co potrafi 3m typowy termiczny szybowiec z wysokości 1m bez silnika wspiął się na pokażny pułap.

Ale mnie na takie cudo nie stać. A nawet jeżeli wybiorę z zakresu 1,6-2m rozpiętości będzie to o wiele więcej niż moje 1,2 metrowe "trenerki".

Wystarczy że polata więc niż siedem min po wykonaniu nakazanych regulaminem figur.

Dziękuję Madrian za fachową opinię jak i co - pożyjemy zobaczymy

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, no absolutniie mnie nie uraziłeś, jak zauważyłem to napisałem. Jeżeli robisz szybowca jako "czystego", a nie moto, to różnica w kosztach nie jest mocno duża. Ale twoj model, fakt w somie taki przeskok z trenerka toi tak dużo. Takie zebranie się z wysokosci już nie mówie tu o 1 metrze, a nawet tych 10 to jest raczej rzadkość, albo model jest naprawdę niesamowicie lekki przy dużej powierzchni, ale za to ciężko będzie polatać takim w wietrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem kiedyś coś takiego: http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=1866

właśnie tu są skrzydła ze styroduru, profil chyba SD 7037 albo MH 32 rozpiętość coś ponad 170cm (dokładnie nie pamiętam bo modelu już nie mam) a za dźwigary służyły właśnie wklejone na soudal listewki z bambusa 6x2mm. Oczywiście taka konstrukcja nie nadaje się do np. wyciągania na holu czy strzelania z gumy albo ostrzejszych akrobacji, ale jest dosyć sztywna do spokojnego polatania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne Szwarc. Twoja dokumentacja foto i wideo nastraja mnie coraz bardziej do zamykania się w piwnicy.

Musi mi się chcieć robić a ty to mocno podsyciłeś. Napisz proszę gdzie dostanę bambusowe listewki bo prawdę mówiąc nigdy się z nimi nie spotkałem. SERDECZNE DZIĘKI!!!.

 

Krzysiek

Ps . Ppompka nie przejmuj się tą moją Przepraszam. Ale kiedyś na forum mocno mnie ktoś zrugał (ty tylko zwróciłeś uwagę) za tego typu błędy i od tej pory

wolę dmuchać na zimne. Jeżeli chodzi o szybowca to naprawdę wyszedł w górę, może dlatego że mocno wiało na zboczu a jak wiesz podwiewało od spodu że metrowe nie za ciężkie trenerki trzymały się bez silnika a co dopiero taki typowy szybowiec kilku metrowy. Pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Listewki bambusowe to po prostu roleta z bambusa kupiona w "Brico" o szerokości 1m (1,2m też były) wyszło z tego około mnóstwo listewek i prętów - starczy do końca życia.Dobrze jest też zrobić przekładkę z balsy albo z czegoś (ja używam sklejki "owocówki) tworząc taki dwuteownik przynajmniej w części centralnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ppompka napisałeś

Ja w swoim 2m szybowcu mam 2 listwy 7x3mm sosna z przekłądką z balsy 2mm oraz jeszcze jadna 5x5 w okolicach spływu i wytrzymuje to spokojnie, włącznie z jakąś tam akrobacją.

Wszystko rozumiem oprócz - przekładka z balsy. Czy chodziło ci o to jak buduje się skrzydla konstrukcyjne . Między żeberkami wklejone wzmocnienia balsowe łączące listwy sosnowe dla ich wzmocnienia.

Jeżeli tak to jak ja to zrobię w zamówionych wyciętych skrzydlach sterodurowych. Mam je rozcinać. Jeżeli żle pojmuję napisz jak to wygląda .

Przydał by się jakiś schemat co ma być w którym miejscu .

 

Ja kiedy otrzymałem poprzednie skrzydełko 120mm wyciołem piłą termiczną otwory na listewki na wierzchu i spodzie profilu mniej więcej w miejscu

środka ciężkości. Nie wiem o co chodzi z przekładkami dlatego proszę o ściślejszy opis

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz tą przekładkę, wypełnienie między dźwigarami zrobić na całą ich szerokość, potem w rdzeniu ze styroduru/ styropianu wycinasz taki pasek i zamiast niego wklejasz przygotowany dźwigar. Nie wiem czy zrozumiale napisałem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tyle zrozumiale że bez rozcinania styroduru profilu się nie obejdzie.

Michau wcale mi się nie widzi. Skrzydła 180 60zł+15 koszt transportu=75zł(tyle wyliczyl gościu)

Do tego rozcinanie skrzydelł po dlugości itd. Pewnie poszukam jakichś gotowych samych skrzydeł . Może używanych. Zaoszczędzę czas i prawdopodobieństwo że "spartolę" coś podczas budowy będzie żadne.

Choć właściwie jestem całkiem skołowany co, jak, itd

Podro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć mam dokałdnie taki sam problem. Ja zamówiłem juz skrzydło ze styropiany długość 1,6 metra. Ma przyjść w czterech kawałkach, i nie wiem jak to dokałdnie połaczyć i wzmocnić.Czy wycięcie w skrzydle np.lutownicą rowka po całej długości i zatopiwnie tam w jakimś kleju wzmocnienia np.preta węglowego, będzie dobrym rozwiązaniem?Dodam jeszcze żę skrzydło będzie do szybowca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć Piotr K .

Ja do wycięcia szczelin na listwy sosnowe zmajstrowałem coś podobnego jak w tym linku.

http://superzuk.repu.../wycinarka.html (przyda się do wycinania nie skąplikowanych skrzydeł)

tylko że to było dla skrzydełek o rozpiętości 1200mm. Więc się nie obawiałem o usztywnienie. Wkleiłem dwie sosnowe listwy 5x3mm . Jedna na górze ,druga na dole profilu na wysokości środka ciężkości na saudal db4. Jeżeli chodzi o skrzydla 1800mm rozpiętości mam obawy czy wytrzyma ale to pewnie czytałeś w postach do mojego zapytania.

Wracając do piły miałem problem z zasilaniem . Kolega elektronik poradził mi do tetroidalnego zasilacza 300w 12v (taki miałem okrągły do halogenów ) regulator napięcia http://allegro.pl/sc...2522100816.html kupiłem na alegro.

Stosuję drut 0,3 mm zwykly stalowy od linek do samolotów na uwięzi. Jedyne co bym poprawił to zaopatrzył się w zasilacz 24V chociaż ten który mam 12V daje radę na styropianie i styrodurze.

Jeżeli nie masz ochoty majstrować przy pile radzę wyciąć równe rowki po ówczesnym wytrasowaniu lini.Nożykiem do tapet, skalpelem spokojnie dasz radę .Wycinasz nacięcia odpowiedniej głębokości a przestrzenie między nacięciami wydłubiesz, przeszlifujesz iglakiem pilnikiem , wytopisz grotem lutownicy. Ewentualnymi nierównościami w głębokości nie przejmuj się saudal db4 , lub żywica epoksydowa wypełni nierówności.

Jeżeli chodzi o sposób na wzmocnienie skrzydeł ja mogę poradzić abyś wybrał radę któregoś z kolegów modelarzy którzy odpowiedzieli na moje zapytanie .

Pozdrawiam

Ps . Gdzie wycinałeś skrzydła . Może będzie taniej niż propozycja mojego "wycinacza"

 

Piotr k. Zapomniałem dopisać jeżeli intersuje cię zmaistrowanie piły termiczne to przejrzyj te posty http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=6983

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyś707. Dziękuje za podpowiedź, będę musiał kupić ten klej i wyciąć kanał pod wzmocnienie. Zastanawiam się jeszcze tylko z czego zrobić wzmocnienie w literze V, bo skrzydło będzie musiało mieć wznios.Jeśli chodzi o "wycinacza" to ja płaciłem 60 zł. Kontakt VENA Krzysztof Śmigielski <model4fun@o2.pl tel.693355311

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rowki na dźwigary wycinam odpowiednio ukształtowanym grotem lutownicy transformatorowej, na którym z jednej strony nałożona jest śruba stykowa z listwy 2,5mm przy jej pomocy ustalamy głębokość rowka, rowek wycinamy przeciągając śrubą po przyłożonej metalowej linijce albo innym czymś co jest proste i nie odkształci się od temp. grota.Podobnie jak w wypowiedzi wyżej zachęcam do użycia przekładki - także dla tego że styrodur potrafi się odkruszyć z czasem wraz z listwami i skrzydło straci sztywność (miałem tak w skrzydełku 1,2m w modelu Extry 300, skrzydło trzasnęło przy wyprowadzeniu z nurkowania, jak wykazała sekcja dźwigarki odspoiły się na całej długości wraz z warstwą styroduru przesiąkniętą klejem, styrodur zielony Basf)

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.