Skocz do zawartości

Powrót do Heli - Blade MCX2 vs Lama v4


Decha
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

 

 

Powróciłem do modeli Heli RC po dość sporej przerwie, powiedzmy że mój 1 kontakt z Heli nie zakończył się pozytywnie. HB CP2 było kilkanaście prób oblotu … skończyło się na maksymalnie 10s momentach w powietrzu bo zawisem bym tego nie nazwał xD.

Po 4 latach zdecydowałem się na zakup zabawki na IR , model śmigłowca 3CH z 2 parami łopat Co-Axial. Myślę 40zł jak rozbije nie będzie straty. Polatałem 2 tyg. i sprzedałem w takim samym stanie jak kupiłem 0 uszkodzeń opanowany w 100%.

Początkowo zdecydowałem się na zakup Lamy V4 jako ze jest polecana przez duże grono osób + również system Co-Axial . Poszedłem do sklepu w Krk Składnica Modelarska zobaczyłem jak lata Lama myśle jest ok. co prawda 2x większa od owej zabawki ( miała 18cm). Sprzedawca stwierdził że Lama jest dość wrażliwa jeżeli chodzi o crashe ( połamane łopaty , zarysowane meble itd. ). Znając siebie póki co na zewnątrz z modelem nie wyjdę a po domu szkód narobię. Pytam więc co mogę kupić stabilniejszego ale już 4ch z tarcza sterującą. Zaproponowano E-Flight BLADE MCX2.

Blade wybrałem głównie z obawy że Lame po prostu rozbije za 1-2 razem o ścianę czy inna przeszkodę. Plus radio w systemie Spectrum DSM2 .Jeżeli ktoś latał Lama V4 i MCX2 prosiłbym o komentarz. Poniżej kilka pytań tak na początek pewnie.

 

Dołączona grafika

  • Czy elementy mechaniki takie jak koła zębate: serw linowych, silnika głównego, zębatki wirników należy okresowo czymś smarować?

  • Czy można dołożyć monitor zasilania (+-5g ) do takiego modelu ( 28g )

  • Jaka jest MW żywotności silników w takim modelu ( silniki rdzeniowe ), ew jak o nie dbać aby służyły dłużej.

P.S

Zapoznałem się już z bazą wiedzy w pewnym stopniu aczkolwiek nie na wszystkie pytania znajdzie się tam odp. xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo czasu już minęło od postu, niestety nie widze żadnej odpowiedzi. Może to przez przydługawy wstęp.

 

1.) Czy w mikro smigłowcach takich jak np MCX2 należy smarować zębatki wału nr 1 i 2 ? Jak tak to jaki typ smaru ? To samo pytanie dot. łożyska tarczy sterującej.

 

2.) Nim przesiąde się na 1 wirnikowca ( pewnie Blade 120 SR ) , jakie "figury" można przećwiczyć do bólu na tym modelu ? Powiedzmy ze umiem już zakręty z wykożytsniem steru lotek ( wychylenie ) + ster kierunku ( wkół własnej osi), ósemke , + reszta podstaw jak start , zawis , ladowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie smaruj

jesli masz zamiar wrócić do 6ch to szkoda czasu na 120sr(i inne 4ch fp). Pomyśl lepiej o apce i symku

też zaczynałem 4 lata temu od hb cp2, strasznie dziwnie tym się "latało", przez tą kupę myślałem , że latanie helikami to naprawdę wyzwanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myśląc o apce masz na myśli już coś bardziej zaawansowanego jak DX5e , DX6i czy DX7 ? Fajnie by bylo żeby 1 apką obsłużyć już all. Jestem poki co zielony jeżeli chodzi o dobór apki ale z tego co rozumiem mam 1 sztuke dla wszystkich modeli. Odbiornik w takim razie też przekładam ten sam ?

 

Czym będzie sie różnić w takim razie sterowanie 4ch od 6ch?

 

---- 4 ch ----

 

1 - predkosc obrotowa wirnika /ów głównego

2- ster kierunku ( obrót wokół osi )

3- tarcza ster. odchyl lewo / prawo

4- tarcza ster. odchyl tyl / przód

 

---- 6 ch ----

???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dx5e nie wchodzi w gre

dx6i to minimum. mam go od dawna (rtf z blade 400) i jedyne czego mi brakuje to drugiego trybu IDLE up

dx7 - pewnie coś lepszego

dx6i, dx7...itd te radia można sparować z Twoim Mcx2 oraz każdym E-flite (Blejdem) - czyli wystarczy kupować modele BNF

Odbiornik w takim razie też przekładam ten sam

ja mam 2 orange po 6$ i nie mam z nimi problemów http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__11965__OrangeRx_R610_Spektrum_DSM2_6Ch_2_4Ghz_Receiver_w_Sat_Port_.html

---- 4 ch ----

 

1 - predkosc obrotowa wirnika /ów głównego

2- ster kierunku ( obrót wokół osi )

3- tarcza ster. odchyl lewo / prawo

4- tarcza ster. odchyl tyl / przód

w 6ch. przeważnie używa się trybu idla gdzie obroty wirnika powiedzmy są stałe a zmieniają się kąty natarcia łopat co umożliwia zmianę ciągu a tym samym wykonywanie akrobacji

3- tarcza ster. obrót lewo / prawo

4- tarcza ster. obtót tyl / przód

czyli mcx2 by lecieć do przodu musi mieć pchnięty i trzymany pochył do przodu, 6ch tylko odpowiednio pchnięty i puszczony (kontrolowany cały czas) pooglądaj filmy na Youtube lub najlepiej zainwestuj w symulator (nie wnikam w źródło)

 

pozdrawiam

ps. czesto przejezdzam przez Olkusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że jeszcze troszkę zbierania finansów przede mną w takim razie , żeby to miało szanse powodzenia. Bo zaś kupić model RTF z nadajnikiem to wyrzucenie kasy, polatam chwile i nadajnik zaś na sell ew będzie leżeć. Czyli póki co kupić sama apke może bez odbiornika serw itd.

 

Co do modelu to jeszcze troszkę minie zanim kupie , może Blade SR ? Uczepiłem się tego E-Flight jako że widzę już jakość w MCX2 , E-Sky sie nawet nie umywa xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. A czy rowazales opcje zakupu czegos ze stajni Aligna lub klonowatych. Moge Ci polecic klase 450.

rozejrzalbym sie na Twoim miesjcu po sieci. Bo bilansujac koszty utrzmania i napraw , wyjdzie podobna kwota a zupelnie inne zachowanie w locie i zawisie.

 

Pisane z telefonu Samsung Galaxy Ace.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Align hmm rozważać rozważałem ale póki co na tym się skończyło. Ile najtańszy 1k + ? . Odnośnie HK na początku temat tajemnica. Ludzie piszą kup HK450 , a co to wgl jest i kto to widział w sklepie? Po dłuższym szukaniu dowiedziałem się że to Hobby King - sam szkielet / rama heli. Jest to dość kusząca opcja złożyć heli samemu od podstaw, przynajmniej będzie satysfakcja z udanego lotu xD Ale pytanie czy "zieloniemu" warto zaczynać od składania dość sporego już śmigłowca od 0 w zasadzie? W sumie głównym aspektem który mnie tu przekonuje to raz cena , dwa jestem wielbicielem powiedzonka "... chcesz mieć coś zrobione dobrze , zrób to sam..." może i frazes ale ma zastosowanie w praktyce xD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie jak napisał kolega, ja mam i także chwalę sobie, tylko teraz poluje na wersję GT PRO, bo moja CCPM ma za dużo plastiku na decydujących elementach. Złożyłem od zera, pomogli koledzy na forum zawarłem kilka wspaniałych znajomości, kontaktujemy się także poza forum. A pojęcie miałem znikome, bo latałem na Symach, a to jest w ogóle zabawka, zamówiłem i 3 dni po przyjściu paczki ulotniłem.

W sklepach w Polsce to raczej nie ujrzysz, raczej czysty import z Hobby Kinga.

A co do pytania co to w ogóle jest ? To kolejny klon T-rex 450 cena tutaj gra na jego kożyść, klasa smigłowcowa 450, a wybór marek i producentów spory.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czy inaczej żeby polatać trzeba mieć sensowną apke w 1 kolejności. Częstotliwość 2,4 Ghz to obecnie chyba już podstawa. I tu rodzi się pytanie jaki system a co za tym idzie jaki producent. Bo z tego co widzę to każda firma robi sobie własny standard (Hitec, Futaba etc. ). Całkiem spora grupa ludzi działa na Spektrum i też chwalą. Są jakieś znaczące różnice jakościowe w tych systemach ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznijmy od tego, ile masz kasy na wszystko to doradzimy Ci, jakie wyposażenie i aparaturę dobrać :D Jak dla mnie, najbardziej przyjazne menu do ustawiania ma Hitec Optic6, łatwo się ustawia krzywe, wychylenia i całą resztę, ale systemy 2,4gHz z najnowszymi wersjami oprogramowania potrafią płatać figle (mi np. się wyłączała czasami podczas lotu modelami, dzięki Bogu nie było to podczas latania helikiem). Sanwa RDS8000 2,4gHz jest bardzo dobrą aparaturą, ale heliki się ciężko ustawia. Na przykładzie tych dwóch aparatur widać, jak bardzo się różniąpsozczególne systemy i ustawianie parametrów modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro masz już blade mcx2 to polecam kupić używany spektrum dx7 lub dx6i i rozpocząć naukę na symulatorze. Kilka godzin spędzonych przed kompem zdecydowanie pomoże .

 

co do helika to lepiej patrzeć w kierunku Tarot, ALCRC pro lub fbl niż HK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak też myślałem o używanej apce ( w lux stanie ofc ). Ale do tego manewru będę potrzebował kogoś z doświadczeniem co tą apke sprawdzi zaraz po zakupie. Czyli jak się zdecyduję na apke koncernu Horizon Hobby - Spektrum , to tylko odbiorniki tego producenta wchodzą w grę rozumiem? Bo np serwa cyfrowe to już mam nadzieje rzecz uniwersalna, czyli np servo cyfrowe HiTec-a podepnę pod odbiornik Spectrum i na odwrót? Softy to mam nadzieje da się bezproblemowo aktualizować w miarę potrzeb ( aktualizacja firmware ) czy też może trzeba jakiś programator typu JTAG czy do AVR i lutowanie po PCB za pinami Rx , Tx ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.