Skocz do zawartości

Jaki akumulator do Zefirka ??


profesorek92

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie, wybaczcie mi moje chyba dość głupie pytanie, ale proszę o odpowiedź. Buduję model Zefirka http://forumrc.alexba.eu/zefirek_1.htm , i nie wiem, jakie zasilanie mam do tego mieć. Chcę użyć silnika klasy 280 (z przekładnią), który jest chyba na 6V (prawda ??). I teraz nie wiem, jakie napięcie ma być podłączone do odbiornika.. ??

 

Z góry dziekuję za odpowiedź

profesorek92

 

PS Proszę powiedzcie mi, czy dobrze to rozumiem: wszystkie części (silnik, serwa, zasilanie) podpinam do odbiornika, i to przez niego płynie prąd do wszytkich elementów, tak ?? Jeżeli dobrze myślę, to pod który kanał należy podłączyć silnik (oczywiście po przez regulator) ?? No bo jeszcze się trochę w tym nie łapie muszę przyznać ;( Prosił bym o wytłumaczenie, lub podrzucenie jakiegoś linka, gdzie mógł bym poczytać o tym, jak połączyć elektronike :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator napędowy jak i silnik podłączasz do regulatora obrotów. Regulator obrotów do odbiornika - tak samo jak serwa. Regulator wyposażony jest w BEC który zasila odbiornik i serwa z akumulatora napędowego (niektóre nie mają więc trzeba zastosować zewnętrzne źródło zasilania odbiornika i serw).

 

W odbiorniku regulator podłączasz pod kanał 3 - gaz.

 

Prąd zasilający silnik NIE PŁYNIE przez odbiornik.

 

Prosty schemat:

 

schematsl3.jpg

 

Zapisz sobie też te linki - znajdziesz tam odpowiedzi na podstawowe pytania.

 

modelarstwo.org , modelarz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akumulator napędowy jak i silnik podłączasz do regulatora obrotów. Regulator obrotów do odbiornika - tak samo jak serwa. Regulator wyposażony jest w BEC który zasila odbiornik i serwa z akumulatora napędowego (niektóre nie mają więc trzeba zastosować zewnętrzne źródło zasilania odbiornika i serw).

 

W odbiorniku regulator podłączasz pod kanał 3 - gaz.

 

Prąd zasilający silnik NIE PŁYNIE przez odbiornik.

 

Prosty schemat:

 

Obrazek

 

Zapisz sobie też te linki - znajdziesz tam odpowiedzi na podstawowe pytania.

 

modelarstwo.org , modelarz

 

Serdecznie dziękuję za linki, już widzę, że jest tam duużo ciekawych informacji, wszytko napewno dokładnie przeczytam :D

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, możliwe, że odpowiedź jest gdziś tam ("w linkach"), ale nie mogę znaleźć.

 

Mam silnik klasy 280 na 6 V i regulator 25 A. Do tego będzie jeszcze odbiornik i serva oczywiście (jeszcze nie mam :P). Tylko jaki akumulator, ile V ?? Czy 9,6 V będzie dobre, czy nie ??

 

Bardzo proszę o odpowiedź, pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko jaki akumulator, ile V ?? Czy 9,6 V będzie dobre, czy nie ??

jesli chodzi o pakiety ni-xx, to taki pakiet 9.6V o rozsadnej pojemnosci jest strasznie ciezki, mam w swoim zefirze(jeszcze nieoblatany) ni-cd 800mah- wazy ok 190g(nimh bylby nieco lzejszy) najlepsza bylaby inwestycja w li-pol(u mnie ucialbym w ten sposob 140g, zyskal ok 100g ciagu i 200mah pojemnosci), to samo z silnikiem.Zestaw 3f mozna miec juz za ok 80zl, a to duzo lepsze rozwiazanie.

Jesli juz koniecznie ni-xx to jakis lekki 7.2V :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Li-polki jak i napędy nie są już takie mega drogie jak niegdyś. Zobacz np: www.modelarski.com i zobacz ceny pakietów Li-pol. Nie jest tak źle. Masz silnik i regulator - więc potrzebujesz zasilania. Jeśli chodzi o Ni-XX To właściwie NiCd już raczej nie... Chyba że do szybowca :) . A o właściwościach tych akumulatorków powinieneś miec coś napisane w linkach wcześniej Ci podanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i znowu ja :) Mam jeszcze kilka pytań, więc żeby nie zakładać nowego tematu będę pisał tutaj :D

 

Jak już chyba pisałem, buduję Zefirka.

Z elektroniki mam już:

- 4 kanałową aparature od heli (Lama v3)

- kilka małych używanych serw od helikoptera Walkera (mam nadzieję, że będą dobre)

- silnik klasy 280 z przekładnią i śmigła (nie znam szczegółów, towar dopiero przyjdzie /używane)

- regulator 25 A (SPEED600 ??)

- akumulator Li-pol 7,4 V (będę narazie używał na zmianę z heli Lama v3)

 

Jak widać, brakuje mi już tylko odbiornika. Chcę kupić TEN . Może być ? Napisane jest, że "Zasilanie : 4,8 - 6V" i teraz nie wiem, czy będzie działać... Proszę o wyjaśnienie.

 

I czy ten "zestaw" który mam będzie współpracował ze sobą ?? Czy coś pominąłem, czy o czymś muszę jeszcze wiedzieć ??

 

Z góry dziekuję za odpowiedź

Pozdrawiam

profesorek92

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I czy ten "zestaw" który mam będzie współpracował ze sobą ??

tak,

- 4 kanałową aparature od heli (Lama v3)

Ten nadajnik ma:

-maly zasieg;

-wbudowane mixery do smiglowca(podobno mozna je wylaczyc, ale nie jestem pewien);

Napisane jest, że "Zasilanie : 4,8 - 6V" i teraz nie wiem, czy będzie działać... Proszę o wyjaśnienie.

Jezeli twoj regulator ma tzw. BEC to bedzie dzialac.

I jeszcze jedno-regulator powinien obslugiwac ogniwa li-pol, inaczej moze je uszkodzic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten nadajnik ma:

-maly zasieg;

-wbudowane mixery do smiglowca(podobno mozna je wylaczyc, ale nie jestem pewien);

 

Co do pierwszego się zgodze. Ale z tego co wiem to nadajnik od lamy nie ma wbudowanych mixerów. Lama ma mixery w układzie 4 in 1. Aparatura od HB2, która wygląda tak samo jak od ta od lamy ma mixery wbudowane. Jakby się uprzeć można latać przy pomocy tego nadajnika, aczkolwiek ja bym się bał - mały zasięg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-maly zasieg

Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

 

-wbudowane mixery do smiglowca(podobno mozna je wylaczyc, ale nie jestem pewien)

Totalna bzdura! Nadajnik 4ch E-Sky NIE MA MIKSERÓW!!! Za to nadajnik 6ch E-Sky ma, ale można je wyłączyć mikro swiczami.

 

I jeszcze jedno-regulator powinien obslugiwac ogniwa li-pol, inaczej moze je uszkodzic.

Z powodzeniem używałem zwykłych regulatorów(tylko NiXX) z pakietami LiXXX 2S. Napięcie odpowiada 6-7 celką NiXX, więc odcięcie nie jest zbyt małe dla LiXXX. Ale lepiej latać na czas i nie wyładowywać pakietu do ostatniej kropli.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma co opisywać, dałem znać jedynie. Jest w odpowiednim wątku chyba w nieciekawych ofertach. Swicze widać jak podniesiemy klapę od baterii, są tam otwory a za nimi małe czerwone swicze. Co i jak konkretnie to nie wiem, ale na logikę trzeba wyłączyć i już...

Informacja pochodzi od Kolegi latającego HBK2, który się tym bawił. Zresztą widziałem na własne ślepia(swicze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.