Jump to content

Beta 1400 - modyfikacje


Recommended Posts

Witam!

 

Jestem początkującym modelarzem i szukam porady u doświadczonych kolegów.

Po przeczytaniu wielu porad dla inncyh młodych adeptów tego hobby mój wybór padł na motoszybowiec Beta 1400. Mam zamiar kupić ją w zestawie RTF.

Z tego co słyszałem pakiet, który znajduje się w podstawowym zestawie 1300 mAh starcza jedynie na ok 7-8 min lotu, ale jak ktoś potrafi szybować, to nawet więcej. Ja tego nie biorę pod uwagę, bo chyba szybowanie na początku mi nie będzie wychodziło. Czytałem, że początkujący dokupują zestaw 2200 mAh. Ja myślałem o jakimś o lepszych parametrach. Może ok 3000mAh. Chciałbym kupić taki, aby później już o tym nie myśleć, żeby szybko dokupować inny. Kolejną kwestią jest silnik i jego ciąg (moc). Chciałbym już zastanowić się nad lepszym i mocniejszym. Jasna sprawa, że nie muszę od razu instalować lepszego sprzętu. Najpierw oblatam się na podstawowym, jeśli on jest ok, a potem poczynie modyfikację. Do tego oczywiście inne śmigło, które pozwoli uzyskać lepsze osiągi. Myślę, że aparatura + odbiornik zostaną na później. Z tego co słyszałem ta z podstawowego zestawu RTF, a taki chce kupić ma zasięg ok. 300m, a to w zupełności wystarczy na początek. Potem pomyślę nad kupnem DX5e DSMX 2,4GHz - Spectrum.

 

Podsumowując, proszę Was koledzy o następujące porady na temat tych pytań (o ilę można, to zamieszczajcie w postach linki, to będzie mi bardzo pomocne):

 

1. Kupno dodatkowego pakietu. Jaki? Ile mAh?

2. Silnik. Jaka moc silnika? Jaki ciąg?

3. Śmigło. Jaki rozmiar? Jakiej marki?

 

Budżet jaki chciałbym przeznaczyć na zakupy to ok 1000 zł.

 

Bardzo proszę o pomoc. Będę bardzo wdzięczny.

 

Pozdrawiam,

Łukasz.

Link to comment
Share on other sites

Pakiet większy jak 2200 raczej tam nie wejdzie .

Silnik fabryczny jest ok - bez sensu jest próbować z tego modelu zrobić rakietę . Zostaw fundusze na inne cele modelarskie

Warto zrobić mały otwór do wentylacji pakietu bo te modele mają słabe chłodzenie i czasem pakiet spuchnie ..

Link to comment
Share on other sites

Pakiety 2200 mAh Zippy są świetne do bety 1400. Ja ucząc się latać od razu kupiłem 2 sztuki i mogłem latać na okrągło. Jeden lot po 30-50 min w zależności od stylu latania. Model jest świetnie wywarzony z tym pakietem.

Silnik jak wspomniał utopia jest dobry, mocny i nie potrzeba go zmieniać.

Co do śmigła to odradzam to dołączone do zestawu bo tego nawet nie można nazwać śmigłem....

Polecam kupić takie : http://abc-rc.pl/p/80/2080/smiglo-emp-6x4e-tgs-sport-propeller--emp-tgs-sport-electric-smigla-i-akcesoria.html

Model dostaje na nim niezłego kopa :D

Jeśli teraz bym zaczynał tak jak Ty zakupiłbym ARF, ponieważ na oryginalnym pakiecie polatałem ze 2-3 razy. Potem kupiłem 2200 mAh. To samo było z aparaturą. W ciągu 2-3 miesięcy miałem już turnigy 9x.

Wg mnie nie warto inwestować w RTF bo sporo w takim zestawie i tak trzeba zmienić.

Proponuje jeszcze wymienić ten plastikowy bagnet 5mm na węglowy 8mm, ponieważ ten "patyk" z zestawu łamie się przy szybszej pętli.

 

Jeśli coś przeoczyłem, jestem gotów udzuelić Ci więcej wskazówek.

Pozdrawiam, Ernest.

Link to comment
Share on other sites

Co do śmigła to odradzam to dołączone do zestawu bo tego nawet nie można nazwać śmigłem....

Polecam kupić takie : http://abc-rc.pl/p/8...-akcesoria.html

Model dostaje na nim niezłego kopa :D

 

Właśnie, że model jest wolniejszy, ale ma większy ciąg. Łatwo to odczuć.

Proponuje jeszcze wymienić ten plastikowy bagnet 5mm na węglowy 8mm, ponieważ ten "patyk" z zestawu łamie się przy szybszej pętli.

 

Nie wiem o jakiej wersji Bety mówisz, ale najnowsza wersja ma węglową rurkę 6mm. Wystarczy na CA wkleić w nią drugą rurkę 4mm. Tak w ogóle to nie wiem, co to niektórzy mają za głupi nawyk robienia akrobacji Betą. Przecież ona jest stworzona do szybowania, chyba nawet amator będzie to wiedział na podstawie małej masy, dużej powierzchni i w tym przypadku przede wszystkim profilu. Model nie ma za zadanie wytrzymywać pętli tylko spokojne latanie. A jeśli ktoś lubi poszaleć, to ratuje go nic innego jak akrobat.
Link to comment
Share on other sites

Nie wiem o jakiej wersji Bety mówisz, ale najnowsza wersja ma węglową rurkę 6mm. Wystarczy na CA wkleić w nią drugą rurkę 4mm

Zwracam honor. Zapomniałem, że są teraz 2 wersje bety. Ja akurat mam Bixlera a to odpowiednik bety v1. W becie v2 słyszłem, że właśnie poprawili ten bagnet. To Można zrobić tak jak doradził GEX i włożyć w rurkę 6mm drugą 4 mm..

 

Tak w ogóle to nie wiem, co to niektórzy mają za głupi nawyk robienia akrobacji Betą. Przecież ona jest stworzona do szybowania, chyba nawet amator będzie to wiedział na podstawie małej masy, dużej powierzchni i w tym przypadku przede wszystkim profilu. Model nie ma za zadanie wytrzymywać pętli tylko spokojne latanie. A jeśli ktoś lubi poszaleć, to ratuje go nic innego jak akrobat.

Co do tego to sie nie zgodzę. Beta to nie jest typowy motoszybowiec, który np. po ciaśniejszym zakręcie łapie korka... Jest to model, który zazwyczaj jest pierwszym rc. Służy do nauki latania. Zgodzę się, że profil i duża powierzchnia sprzyja szybowaniu, lecz czasami 50 min latania na 300m, wyłączanie silnika i "toczenie" się na dół nie wystarcza takiemu początkującemu jak ma za sobą kilkanaście dobrych lotów. Ten samolot chętnie znosi szaleństwa. Agresywne latanie nią sprawia mi dużo frajdy, mimo tego, że oblatałem już kilka innych modeli. To, że akurat Ty preferujesz tylko szybowanie taką beta, inna osoba woli całkiem co innego. Po takiej becie jeden pójdzie w F3A a drugi w F3J po drodze zaliczając trenerki, delty itd.

 

Podsumowując, każdy ma inne zdanie na temat takiej bety i jeden wsadzi jej sportowe śmigło, bagnet 8mm i będzie nią "szalał". Inny zaś postara się zrobić ją jak najlżejszą i pójdzię w szybowanie. O gustach sie nie dyskutuje...

Link to comment
Share on other sites

Kolega @GEX999 radzi kupić ARF do tego Turnigy 9x i pakiet (1200 mAh)? Jaki polecasz?

 

Min. 1300mAh. Może być do 2200mAh, ale trzeba by wówczas wyciągnąć ciężarki, co w wersji v2 będzie trudne, bo są one wklejone pomiędzy połówkami kadłuba, w samym dziobie.
Link to comment
Share on other sites

To prawda. Ciężarki cięzko wyjąć z dziobu, ale nie jest to niemożliwe.... Mi sie udało... Godzina męki, ale dałem rade, także Pan też spokojnie da. Śmigło jak najbardziej dokupić, bo jak już wspominałem to seryjne jest do niczego. Pakiet niech Pan kupi 2200 mah. Latam na tych pakietach od roku i są świetne do bety. Link do śmigła już podałem, a pkieciki takie mam: http://allegro.pl/lipol-turnigy-3s-2200-25-35c-zippy-trex-heli-i2672882091.html

Moim zdaniem mniejszych niż 2200 nie ma sensu, bo jak wyjmie się ciężarki i wsadzi te pakiety to beta jest super wyważona.

Link to comment
Share on other sites

Nadaje się.. Ale modelarstwo nie kończy się na becie i z czasem buduje się corazy to bardziej wymagający modele, w których trzeba np ustawic EXPO, V-tail, mixer lotek itd.

Aparatura nie jest na rok tylko na lata... Czym by się nie latało, warto mieć dobry nadajnik bo to podstawa :) Wybór leży w Pana rękach.

Link to comment
Share on other sites

OK, to będę brał Turnigy 9x. Na alledrogo 350zł gratis przesyłka.

Pakiety kupię 2x 2200 zippy to 140zł.

Beta 1400 ARF to 330zł.

 

A jakieś alternatywne dobre śmigło oprócz tego z Twojego linka @erapin to jakie polecasz?

Wiesz... Mam zamiar kupować za tydzień a tam tylko 1 sztuka na sklepie jest.

Link to comment
Share on other sites

Hmm... Powiem Ci, że nie wiem. Mi to śmigło polecono jak kompletowałem zestaw i służy mi do dziś :P Jest to napęd pchający, więc trzeba być naprawde udanym, że złamać śmigło :P Kup to śmigło co jest, albo inne o tym rozmiarze jeśli nie będzie na stanie. W napędzie pchającym lepiej zainwestować lepsze, bo nie łamie się po 1 locie jak w trenerkach.

Link to comment
Share on other sites

Czy wg Was różnią się te zestawy RTF: PIONEER 1400 http://www.ef3m.pl/1342,pioneer-1400-2-4-ghz-rtf-mode-2-szybowiec-gotowy-do-lotu.html od tego BETA 1400 http://www.ef3m.pl/1207,beta-1400-rtf-2-4-ghz-%28mode-ii%29-szybowiec-rtf-gotowy-do-lotu.html ?

Tylko ceną? PIONEER tańszy o 100zł! Ludzie na forum piszą, że to samo! Niektórzy twierdzą, że PIONEER jest v1, czyli ta lepsza wersja gdzie cięgła są na zewnątrz.

Link to comment
Share on other sites

Podobno w v2 ( nie wiem, nie widziałem) jest mniej miejsca w kabinie niż w v1. A to duży plus dla v1. Ja mam Bixlera z HK, on jest w wersji v1. Po wsadzeniu bagnetu węglowego 8mm, zmianie śmigła, wyjęciu ciężarków i zmienie pakietu na 2200 stał sie supere modelem :D Polecam v1.

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.