Skocz do zawartości

JD-2bis "ADEPCIA"


Qbatus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Z braku czasu i natłoku spraw prywatnych temat trochę "przygasł", ale prace wykończeniowe nad "Adepcią" trwają.

Model lata rewelacyjnie, powoli i majestatycznie. Start z ziemi po kilku metrach, a siada pięknie z bardzo małą prędkością.

Niestety latałem zawsze sam, udało mi się tylko raz na Czyżynach poprosić ciekawskiego gimnazjalistę o zrobienie kilku zdjęć, ale nie są zbyt dobre :(

94723770.jpg

68876258.jpg

 

A sam model po 2 odbudowach i zabiegach upiększających prezentuje się tak:

 

20883868.jpg

42247519.jpg

79924222.jpg

74136531.jpg

 

A tu tuż przed zimowym lotem na Święta Wielkanocne:

 

35103893.jpg

16107481.jpg

 

Zmrożona warstwa śniegu wspaniale nadawała się do ćwiczenia manewru "touch and go" :)

Początkowo miałem go zostawić w takim stanie jak jest, ale propozycja Pana Jana Rychtera - wnuka Witolda Rychtera, autora "Skrzydlatych Wspomnień" i właściciela oryginalnego samolotu w czasach miedzy wojennych sprawiła, że będę się musiał chyba bardziej postarać. Istnieje możliwość umieszczenia zdjęć modelu w planowanym, wznowionym wydaniu książki :) Czeka mnie więc trochę pracy:

- najważniejsze to wymienić sztukowane stateczniki. Są już zdemontowane i zaprojektowane nowe, na długi weekend powinienem je wyciąć

- nowa maska silnika wraz z jego atrapą. Czy jest mi ktoś w stanie potwierdzić z jakiego materiału była wykonana maska? Wszystkie dostępne zdjęcia samolotu są czarno białe, ale mniej więcej widać, że jest to gładki lśniący materiał. Blacha aluminiowa? Potwierdza to też analiza innych, podobnych konstrukcji z tego okresu.

-szczegóły malowania-zmieniały się w czasie i przy okazji startów w różnych zawodach. Dzięki uprzejmości Pana Jana Rychtera otrzymałem dużo materiałów, trzeba to jednak wszystko przeanalizować z zapisami w książce i zdecydować się na jedno.

Mam nadzieję, że za miesiąc, dwa zaprezentuję go w pełnej krasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 46
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Leszek Dulęba, Andrzej Glass "Samoloty RWD" WKiŁ, str 82-83

Hmm nie znałem tej pozycji, ale już zamówiona na allegro :)Grifon zanim dostanę przesyłkę czy mogę Cię poprosić o skan stron o JD-2 i JD-2 bis ? Był bym niezmiernie wdzięczny, bo książka może nie przyjść przed długim weekendem, a nie chciał bym tracić tych wolnych dni. Mogą tam być zawrte bardzo pomocne informacje. Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Witam po przerwie. Trochę czasu upłynęło, ale w końcu zabrałem się za dokończenie modelu. Miał trochę przygód, jak lądowanie na dachu sąsiada, skrzydło spadło z półki itp. W każdym razie jestem zdeterminowany by znów poleciał :)

Odbudowałem i wzmocniłem dziób i płaty, dorobiłem nową maskę i stateczniki, zostało podwozie i kilka detali.

Tak model wygląda teraz:

bwag.jpg

 

t8fx.jpg

 

gtu2.jpg

 

Jeszcze trochę roboty przede mną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.