Jump to content

Bartek Piękoś

Modelarz
 • Content Count

  4,478
 • Joined

 • Last visited

 • Days Won

  26

Bartek Piękoś last won the day on October 21 2019

Bartek Piękoś had the most liked content!

Community Reputation

412 Excellent

Profile Information

 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd
  Radom
 • Imię
  Bartek

Recent Profile Visitors

1,730 profile views
 1. Paweł, Wojtek, tu nie chodzi o mojsze-twojsze racje, ani o "odpowiadanie tylko za siebie". W powietrzu są też inni, stąd regulacje prawne. I nie rozumiem, dlaczego mamy uciekać na PW, bo moim zdaniem rozmowa dotyczy tematu. A to, że Marek bawi się w ciuciubabkę i niedopowiedzenia jest chyba widoczne. Marek, możesz napisać, co pozwala Ci obserwować model nie uzbrojonym okiem na odległość kilkunastu kilometrów?
 2. Załącznik 6 punkt 4.1 zawiera kilkanaście podpunktów, więc nie wiadomo, do którego się odnosisz. Natomiast cały załącznik odnosi się do lotów: - VLOS - jakim cudem utrzymujesz "bezpośredni kontakt wzrokowy" ze swoim BSP na 15 km? - FPV - o których piszesz, że ich nie wykonujesz Zacytuj, które przepisy, Twoim zdaniem, dotyczą Twoich lotów na duże odległości. Bo powyższe nie dotyczą. Załącznik 6a, na który się powołujesz, dotyczy tego samego rodzaju lotów co powyższy zal. 6, tyle że nie rekreacyjnych i nie sportowych. Rozdz. 4 punkt 4.1.1, na którym się opierasz, zacytuję: "4.1. Bezzałogowymi statkami powietrznymi wykonuje się operacje w zasięgu widoczności wzrokowej VLOS lub operacje z widokiem z pierwszej osoby FPV z zachowaniem następujących warunków:89) 1)90) w operacjach w zasięgu widoczności wzrokowej VLOS operator lub przynajmniej jeden obserwator utrzymuje kontakt wzrokowy nieuzbrojonym okiem z bezzałogowym statkiem powietrznym w celu określenia jego położenia względem operatora i w przestrzeni powietrznej oraz zapewnienia bezpiecznej odległości od innych statków powietrznych, przeszkód, osób lub zwierząt;" Spełniasz powyższe przy lotach na odległość kilku-kilkunastu kilometrów?
 3. Kolego @maxiiii dla przypomnienia: ja Cię pytałem o Twoje loty BVLOS na duże odległości, a więc BVLOS. O zwykłym lataniu VLOS nie rozmawiamy. Latasz na odległość 15km, czyli poza zasięgiem wzroku, sam sobie postanawiasz, że przepisy BVLOS Cię nie obowiązują, bo Ty tylko rekreacyjnie i piszesz (m. in.) to w odpowiedzi na moje pytanie jak dbasz o bezpieczeństwo swoich lotów długodystansowych? Odpowiedzi wprost na pytanie uniknąłeś, co samo w sobie jest znamienne. Ponawiam je: zgłaszasz swoje loty BVLOS i masz na ich wykonanie zgody czy nie?
 4. To nie kwestia mojego zadowolenia, tylko pytania czy Ty znasz przepisy, latasz bezpiecznie i legalnie (zakładając, że latasz w Polsce). Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę, ale z tego co napisałeś powyżej nie wynika, że latasz zgodnie z prawem, bo nic nie napisałeś o składaniu planu lotu, zgłaszaniu lotów do odpowiednich władz z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym oraz uzyskiwaniu zgody. Dwa pytania: 1. Czy masz zgodę organu kontrolującego przestrzeń powietrzną na każdy lot BVLOS? 2. Czy jesteś świadomy, że przedział wysokości lotu 40-150m, który Cię "rajcuje", jest potencjalnie kolizyjny nie tylko z paralotniami, motolotniami, ale i ruchem General Aviation?
 5. Jeśli to było do mnie, to nie, nie szukam. Swoją drogą, fajna reakcja Pytam, bo bezpieczeństwo w lotach BVLOS dotyczy nie tylko tego co na ziemi, ale i tego co w powietrzu, a o to dość trudno kontrolować. Więc?
 6. Rozumiem, że latasz BSP na zasadach BVLOS na duże odległości, tak? Jeśli dobrze zrozumiałem, to napisz, w jaki sposób (oprócz zabezpieczania ludzi (jakich?gdzie?) i miejscowości) dbasz o bezpieczeństwo innych użytkowników przestrzeni powietrznej podczas takich lotów jak opisałeś?
 7. Próbowałeś tak? Ten mały języczek powinien się chyba oprzeć o spust, a część z otworem na iglicę oprzeć wypukłością na trzpieniu prowadzącym iglicę.
 8. Fajnie. Złagodziłbym to jeszcze, malując bezbarwnym (lub kolorem) i nanosząc np: talk, ale żeby tej soli nie przykrył. Będzie subtelniej.
 9. Ja również chyba sobie odpuszczę. Arku, sposób w jaki powtarzalnie reagujesz na feedback zniechęca (patrz Twoje ostatnie pytanie o Spita, moja odpowiedź i Twoja 1-zdaniowa reakcja, którą było zadanie pytania o rzecz poboczną, bez ustosunkowania się do mojej odpowiedzi na Twoje pytanie). Unikasz odpowiedzi wprost, wklejasz jakieś nie zawsze sprawdzone materiały, czasem wręcz przeczące temu, co Twierdzisz; wszystko chyba wg zasady "nawet jak nauczyciel nie ma racji, to ma rację." Dlatego to nie ma sensu. Dzięki za Twoją dotychczasową pracę, namawiam do eksperckiej wstrzemięźliwości i życzę tylu lądowań, ilu startów. To (poczucie odpowiedzialności) powinien być punkt wyjścia, niestety nic nie wskazuje, że jest. Czarno widzę. A młodemu nieopierzonemu łatwo zawsze udowodnić, że się ma rację, a to on dał ciała.
 10. "Pytanie brzmi dlaczego niektóre myśliwce w układzie dolnopłata zadzierają na klapach do góry - pewnie środek ciężkości sztucznie obniżony... " Odpowiedź brzmi: ponieważ przeważa w nich zjawisko ogólnego wzrostu siły nośnej w tym zjawisko odchylania strug w dół za profilem nad zjawiskiem przesuwania się środka parcia w tył profilu, dającym moment pochylający, do którego tak się przywiązałeś. Daj sobie spokój z tym sztucznie obniżonym SC, bo nie tędy droga. Ten sympatyczny Pan z Twojego filmiku tłumaczy momenty (pochylający i zadzierający) różnych typów płatowców położeniem środka ciężkości, "wokół którego" działa zwiększony przez klapy opór skrzydła, jednocześnie zupełnie i niespodziewanie pomijając wzrost siły nośnej od klap (powodującej moment zadzierający), który sam przed chwilą omawiał. Pozytywna tendencja u Ciebie jest taka, że zaczynasz pytać, miast tylko stwierdzać. Edit: Do powyższego należy dodać zjawisko stabilności podłużnej samolotu, które pewnie będzie wpływać na te momenty. Z kolei stabilność będzie zależeć od kilku kolejnych czynników. Itd, itd. Edit 2: Przepraszam, że tak na raty.Już wcześniej miałem o tym pisać, ale uleciało;). Moment pochylający lub zadzierający ma też związek z typem klap. W Twoim Spicie masz krokodylowe, które w porównaniu ze zwykłymi (prostymi), nie mówiąc o szczelinowych, tyleż wysklepiają profil, co go zaburzają. Mają mniej korzystny stosunek przyrostu siły nośnej do oporu. Mówiąc prościej, wzrost oporu jest dla nich proporcjonalnie większy w stosunku do wzrostu siły nośnej, dając w płatowcu o wysokim położeniu SC właśnie ten moment pochylający. Gdybyś w Spicie zainstalował klapy szczelinowe, moment mógłby (i prawdopodobnie byłby) zadzierający. No i pytanie jak wysoko w tym modelu jest położony SC.
 11. Broń Boże, nie straszę, jeno tak czytałem i słyszałem to od lotniskowych lataczy. Ja też nie mam takich proporcji wylotów do wlotów i jakoś model lata, ale gdybym mógł, dążyłbym do nich, tylko zazwyczaj przy danym przekroju wlotu problemem jest odpowiednio duży wylot. W tym kontekście, genialnym wyjściem wydaje się sześciokrotne zmniejszenie wlotu w stosunku do wylotu
 12. W kanale chłodzącym będzie tylko połówka każdego cylindra? Czy coś przeoczyłem? Pamiętasz o zasadzie, że wylot powinien być kilkakrotnie większy od wlotu? Podobno korzystnie jest zachować proporcje 6:1.
 13. Sławku, Arek zasugerował, że na efekt zadzierania przy wysuwaniu klap może mieć wpływ skłon silnika. I o tym dyskutujemy, a nie o ogólnym wpływie skłonu silnika (wektora ciągu) na stateczność podłużną, który jest dość oczywisty. Edit: Grzegorz, ma, ale my nie o tym, tylko o wpływie klap. Gaz z założenia jest constant.
 14. Aż poszedłem sprawdzić, ale niestety, w kieszeni był tylko polski portfel Ale właśnie o tym pisałem, że nie chodzi o kalkulację, o to co się opłaca, na co mnie łatwo stać, ile kasy mogę stracić, tylko czego chcę i chyba zawsze pewna grupa ludzi będzie chciała zgłębić temat, zbudować, oblatać.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.