Skocz do zawartości

Budowa Samochodu RC- kilka pytań


Rekomendowane odpowiedzi

Witam planuje budowę samochodu rc od podstaw nie wiem dokładnie czy to dobry poddział na taki temat jeśli nie proszę o przeniesienie do odpowiedniego i z góry przepraszam jestem tu nowy :D

 

Wiem iż takich pomysłów było już setki i większościowy w cale nie wypalało, możne i ten nie wypali ale liczę na waszą pomoc jako dobrą rade Smile pojęcie mam na temat elektroniki oraz mechaniki używanej w pojazdach samochodowych nie w rc ale wydaje mi się ze da się to jakoś połączyć i nauczyć paru nowych rzeczy Smile

 

Mój pomysł budowy takiego pojazdu wyszedł poniekąd znikąd w sumie z nudów mam już gotowy projekt i założenia projektów, nabyłem również "chiński" pojazd rc z supermarketu za nie wielką gotówkę i po chwili zabawy zacząłem go przerabiać Smile

 

planuje wybudować pojazd samochodowy niewielkiej wielkości ok 1:24 z chęcią przyjmę wszelkie rady i wykazania błędów w moim myśleniu gdyż tak jak powiedziałem z modelarstwa jestem zielony.

 

główne założenia projektu jaki chciałbym wybudować to

 

-napęd elektryczny (posiadam różne silniki elektryczne - szotowe począwszy od tych najpospolitszych spotykanych w samochodach chińskich rc do tych spotykanych w drukarkach czy wiertarkach akumulatorowych 12v )

 

-planuje wybudować pojazd przeznaczony jedynie do użytku na ulicach/torach żadne tereny dlatego też chce wybudować podwozie sztywne z jakiegoś rodzaju blachy na aluminiowej 0,8mm coś w tym stylu aby to było dość lekkie.

 

-Prędkość jaką chciał bym nim osiągać to ok 40-50km/h lecz nie jestem pewien czy jest to realne założenie wiedz tu potrzebuje porady Smile

 

-sam napęd skierować na tylne koła poprzez pasek oddający napęd z silnika na tylną oś pojazdu.

 

- 4 koła - posiadam takowe od zabawki rc którą zakupiłem uważam ze będą dobre są wykonane z plastiku z gumowa opaską jaka opona która jest na tyle dobra ze raczej się nie ześlizgnie, a koła są lekkie i nie wpadają w poślizg przynajmniej na razie choć sama zabawka po wymianie zasilania i dodaniu akumulatorków aż 3,7v (3 baterie od starych telefonów) jest naprawdę szybka.

 

 

-przednia oś skrętna- myślałem nad zrobieniem osi na zasadzie stopniowego skrętu lecz w sumie nie wiem jak się za to zabrać w zabawce więc chyba pozostaje jedynie max skręt lewo prawo jak w zabawce bo w cale nie działa to tak źle. Oś oczywiście posiadała by własny silnik zapewne ten sam co w zabawce o ile da rade pociągnąć os nie wykonaną z plastiku jak nie to silnik się znajdzie Smile

 

-reszta aparatury z zabawki to znaczy nadajnik i odbiornik 40mhz + servo bez problemu wytrzyma 12v napięcie (sprawdzane).

 

- chciałbym tez zamontować diody na przód i tył pojazdu oraz po 2 na każda stronę pod.

 

-zasilanie- to kolejny problem mojego projektu nie wiem dokładnie jakie użyć zależne oczywiście od silnika jaki użyje do napędu najprawdopodobniej będzie to 12v ale czy dostane w miarę tani akumulator i lekki żeby nie spowalniało to modelu.

 

- następnie problemem jest zasięg mam dwie druciane anteny które są przykręcane na śruby do modelu i dalej łączone kablami z nadajnikiem jak i odbiornikiem chciałbym je zmienić na teleskopowe ale wiem ze zmiana długości możne również dać efekt który byłby nie pożądany czyli trzeba było by tez przylutować kwarc chyba ze się mylę i jest jakiś sposób? przypominam odbiornik i nadajnik działają na 40mhz...

 

Z tego co opisałem wydaje mi się ze miej więcej wiem co chce zrobić wykonać części też jestem w stanie oraz to złożyć jedynie potrzebuje paru trafnych rad Smile

 

Teraz problemu projektu

 

- głównie to jak już pisałem zasilanie;

- odległość to metry i to małe :/, a wiedz antena

- podwozie z czego je wykonać aluminium 0,8mm a możne coś innego?

- karoseria możne wykonać to z włókna szklanego?

-jaki silnik dobrać? czy silnik od wkrętarki 12v będzie dobrym rozwiązaniem ? mam do niego tez cały osprzęt... i czy taki da mi pożądany efekt prędkości

-przednia oś jaki mechanizm użyć czy max lewo prawo czy stopniowy a jak stopniowy to jak go wykonać ?

 

Oraz teraz gdzie mogę pozyskać potrzebne mi części to tez bardzo ważne jak ktoś jest z okolić trójmiasta - gdanisk możne będzie mi w stanie wskazać takie miejsca gdzie są dobre i tanie! cześć Smile oraz może mi to trochę wycenicie Smile

 

to znaczy takie jak:

 

- materiał na podwozie (blacha)

- akumulator

- anteny/kwarc

- materiał na karoserie

- i cokolwiek co nie wymieniłem a będzie mi potrzebne Smile

 

to chyba tyle możne o czymś zapomniałem, proszę o pomoc budowa tego projektu jest dla mnie dość ważna ponadto mam dużo czasu wolnego na

spożytkowanie Smile

 

mam schemat poglądowy mogę go raz jeszcze wykonać na komputerze i wstawić jeśli ktokolwiek chce to zobaczyć Smile

 

mam taki jeszcze jeden mały problem próbowałem dodać do nadajnika diodę oraz wyłącznik gdyż nie posiada i natrafiłem na mur bo gdy dodam to nie ważne czy od razu na zasilanie czy dolutuje na wejście kabli na płytce nadajnik przestaje działać może to przez zwiększone zapotrzebowanie na prąd jak myślicie ?

 

dziękuje z góry za pomoc i zrozumienie dla nowego członka forum

 

pozdrawiam tomekxxxx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi kolego Tomku. Z tego co napisałeś, widać, ze chęci do budowy modeli masz, tylko podstawowej wiedzy w temacie modelarstwa Ci brakuje. Ale to nic złego :) . Ja osobiście takich gości, którzy chcą zbudować coś (obojętnie jaki to model) bardzo cenię :) i na pewno nie będę Cię odwodził od tego pomysłu. Ale :( Od czegoś trzeba zacząć. I tym pierwszym krokiem musi być zakup aparatury do sterowania modelem, który chcesz zbudować. Bez tego nic nie zrobisz. Chyba,że chcesz budować autko na uwięzi Ale to, uwierz mi, jest zarezerwowane dla największych fachowców modelarskich i jest to modelarstwo z najwyższej półki...

Jeżeli chcesz budować coś samodzielnie, i to ma być autko RC więc musisz poszukać dostępu do maszyn. Żeby cokolwiek zrobić i samemu wykonać, zwłaszcza w modelu samochodu, potrzebna jest tokarka, choćby najprostsza i często także frezarka. bez tego nic nie zrobisz. Budowa modeli samochodów, czy łódek, ostatnio niewiele ma wspólnego z modelarstwem "tradycyjnym" czyli klejenie listewek, czy sklejki, lub wyginania blaszek itp. W tym co chcesz robić, najwięcej jest tzw mechaniki, więc J/W... Brak doświadczenia możesz pomniejszyć, poprzez kontakt z kimś doświadczonym, kto takie autka, buduje od lat i on powinien Ci pokazać, jak się to robi. Z Gdańska jesteś, więc z kontaktem z kimś doświadczonym w tym temacie , problemu mieć nie będziesz. Wystarczy napisać: "potrzebuję pomocy" i zawsze się ktoś znajdzie :D . Jak nie tu,to na forum "autkowym " np tu: www.rcauto.pl

Tylko musisz pamiętać, że ci samochodowi modelarze, to w 99% składacze są i nikt z nich samochodu RC od podstaw nie buduje.Przeważnie kupują gotowe zestawy i je składają i jak sami mówią "tuningują" ;) , chyba ,że trafisz na modelarza budującego modele redukcyjne, wtedy na prawdę dużo się od niego nauczysz. Musisz też udać,się do najbliższego sklepu modelarskiego, i z tym sklepem nawiązać tzw przyjacielskie stosunki, to wtedy i rabaty

będziesz mógł negocjować, i porady Ci udzielą :) Tylko musi to być dobry sklep i dobrze zaopatrzony :)

To wszystko co opisujesz w swoim poście , do twoich celów w zasadzie nie nadaje się.

Żeby wykonać to co chcesz zrobić musisz stać się posiadaczem : radia, silnika elektrycznego, ale nie takiego od wiertarki, tylko modelarskiego, odpowiedniego do niego, regulatora obrotów, pakietu zasilającego, czyli "prądu", i jeszcze wielu innych pomniejszych detali z których takie autko jest zbudowane...

Moim zdaniem, jeżeli chcesz sam budować model, to przejrzyj aukcje na których oferowane są modele samochodów, Kup sobie jakieś autko, nawet używane i niekompletne i wykorzystaj elementy z niego wymontowane takie jak np zawieszenie przednie i tylne, przeniesienie napędu itp. Ułatwi Ci to pracę znacznie, ponieważ będziesz miał już jakąś podstawę, a i tak będzie robił coś z niczego i za wiele nie zainwestujesz.

Druga możliwość, to kupienie gotowego zestawu w sklepie, Ale to już z prawdziwym modelarstwem niewiele ma wspólnego...

W każdym razie najbardziej popularnymi silnikami w modelarstwie samochodowym są motorki i akumulatory o napięciu 7,2 V i tego szukaj.

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tak dostęp do urządzeń do obróbki metalu mam i to dobry :) wiedz tu nie ma problemu dlatego wole wykonać całe podwozie samemu jedynie nie wiem jaki materiał zastosować... czy np blacha aluminiowa 0,8mm będzie się nadawała ? silnik jaki podałeś jakie będzie miał osiągi itp ? z modelarstwa jestem zielony to prawda dopiero się uczę ale mam duże pojęcie na temat pojazdów samochodowych , elektroniki i mechaniki więc myślałem ze jedynie mogę to pomniejszyć. Tu się zgodzę ze potrzeba będzie zakupić akumulator + odbiornik nadajnik może silnik lecz resztę będę zapewne budował samemu składanie to nie dla mnie przecież w taki sposób to żadna zabawa kupić części podkręcać i popodpinać... spróbuje pierw wykorzystać to co mam jeśli nie wyjdzie zacznę dokupować lecz teraz na chińskich komponentach po wielu godzinach starań udało mi się wymienić silnik na właśnie ten wiertarkowy, wytworzyć obejścia, bezpieczniki itp przerobić regulator na większy silnik jak na razie nic się nie pali, niestety nie mam akumulatora dość małego 12v by mogło to jeździć inaczej niż na akumulatorze od motoru nim zakupie trochę minie wiedz pierw chcę zbudować podwozie i całą resztę...

 

w tym momencie potrzebuje wskazówek jak wykonać podwozie i zwiększyć zasięg nadajnika + dokupić/dorobić anteny teleskopowe czy może ktoś się w tym orientuje jak to wykonać i z czego ?

 

pozdrawiam Tomekxxxx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat siedzę przy komputerze, to Ci szybko odpowiem: Z Twojego pisania wynika, że kompletnie nie masz pojęcia, o tym co chcesz robić... W skład Twojego samochodzika, będą wchodziły takie elementy jak amortyzatory, dyferencjał(y), koła zębate do przeniesienia napędu i wiele innych elementów. Sam tego nie zrobisz, a przynajmniej nie zrobisz tego szybko, a jak widzę to JUŻ musi być... Blacha 0,8 nie nadaje się do budowy podwozia, a przynajmniej takiego podwozia autka ,które Ty chcesz wykonać. Wrzucisz do autka wszystkie detale i nie pojedziesz, bo podwozie będzie szorowało o nawierzchnię...

Chłopie, zacznij od teorii i skorzystaj z tego co napisałem Ci wcześniej.... Pogadaj z ludźmi. Wyprostują Cię szybko i jak na mądrych trafisz to i ukierunkują.

Szybko, drogi Kolego to się muchy łapie :) A jak JUŻ musisz mieć podwozie to najpierw może zacznij od narysowania jakiegoś planu, bo najpierw była oś, a później było coś :P , jak mawia Pan Janeczek. Ustal sobie wymiary i co chcesz w ten samochodzik włożyć. Jaki to silnik będzie? jakie detale , a dopiero później martw się o podwozie. I może to wcale nie będzie blacha, tylko płyta laminatowa? I od wielkości Twojego modelu będzie zależała jej grubość? Nie masz jeszcze nic, a chcesz od razu pojechać :rolleyes: Cierpliwości... Modelarstwo właśnie najlepiej jej uczy...

A.C.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poprostu chciał bym wiedzieć odpowiedz na kilka pytań

 

1. jaki silnik zastosować dokładnie model i mniej więcej cene aby dał rade spełnic moje potrzeby ?

2. jaki materiał zastosowac na podwozie aby spełnoło moje potrzeby?

3. jakie akumulatorki dorać oraz ładowarkę konkretnie aby to spełniło moje potrzeby ?

 

z wykonaniem samego pojazdu dam rade mam juz wykonane rysunki techniczne, schematy itp teraz czas kompletować cześci oraz dorabiać spieszy mi sie bo w ten weekend mam dostep do urządzeń takich jak tokarki czy frezarki więdz chce ruszyć z podstawami czyli zacząć od podwozia i osi :) wcale mi sie nie spieszy ale musze miec plan co kupić ile to bd kosztowac itp...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem ci tak czas to akurat jedna z tych rzeczy których mi nie brak bo na L-4 dłuuuugim siedzę :D Dlatego chce zacząć teraz a nie czekać bo potem nie bd miał na takie zabawy czasu wcale (dwie prace + szkoła :)) tyle ze nie wiem jakie materiały wybrać i potrzebuje podpowiedzi jeśli o to chodzi :) dostęp do maszyn mam ( frezarka, tokarka itp co 2 tyg w szkole przed świętami to akurat ostatni weekend teraz), projekt poglądowy + rys techniczny części do wykonania wszystko już mam ( uczę się jako technik pojazdów samochodowych) dlatego to była pierwsza rzecz która wykonałem biorąc się za taki projekt:)

 

potrzebuje pomocy w wskazaniu mi materiałów potrzebnych do wykonania :

 

osi, podwozia i nadwozia gdzie nadwozie to w sumie i z kartonu grubego pewnie da rade :)

 

co do potrzebnych koła zębate stalowe potrzebne do przeniesienia napędu mam już pozyskane z rozbiórki innych urządzeń bd się nadawać jedynie jest odchylenie 0,3mm na nich od planowanej osi wiedz jest luz bd musiał zastosować zgrubienie w tym miejscu na tylnej osi aby wszystko było git ale to sie na tokarce wytnie jak bd osie tworzył...

 

potrzebuje ładowarki i baterii tu odpadam nie mam pojęcia jakie są najlepsze żeby to po 30 lądowaniach już nie traciło właściwości (baterie) ładowarka tez dobra ale liczmy ze za całość do 150zł max bo ja student to wiadomo :D i to najlepiej celować jednak w 12v chyba ze ktoś pokaże mi silnik (link) który spełniał by moje wymagania. Jak nie to jakiś sam wystrugam lub z odzysku modelarskie tez mam ale bez oznaczeń wiedz nawet nie wiem co to jest wiem tylko ze to są do samolotów :/ wiedz samochód na tym nie bd działać dobrze...

 

układ scalony pozyskałem od kolegi wczoraj który rozbił swoje cacko za parę stów parę lat w stecz i mi oddał za parę piw oczywiście bd trzeba go poskładać ale to ja sie tym zajme (złamany na poł ale po 3 h pracy już zaczyna działać powoli) jest na nim regulator obrotów silnika + regulator napięcia + parę bezpieczników.

 

układ nadajnik + odbiornik planuje zakupić ale znów potrzebuje link do czegoś co bd nie za drogie max 100-200zł (mogą być same układy pilot sam sobie wystrugam z nich :D ) i zeby tez to było ze zmianą częstotliwością nadawania 2-3 kanały to tez zeby dało rade przestawić w razie zakłócania innych samochodów np na jakiś wyścigach czy coś..

 

chce tez poprawić zasięg mojej chińskiej zabawki planuje zakupić antenę do nadajnika oczywiście na 40mhz tyle ze jakąś teleskopową i zrobić pomiary czy układ przyjmie większe napięcie a jeśli tak to zmienić zasilanie z 9v na 12 v to tez bd mógł dodać włącznik on/off i diodę sygnalizującą prace/spoczynek bez straty na zasilaniu...

 

potrzebuje schematu jeśli ktoś ma z was budowy mechanizmu skrętu chodzi mi o skręt stopniowy bo max-max już mam :) i nie jest to najlepsze rozwiązanie tym bardziej przy większej mocy silnika :) proszę jedynie jeśli taki jest to schemat techniczny nie poglądowy

 

 

a więc reasumując potrzebuje odp na pytania opisane powyżej :

 

-akumulator i ładowarka 12v ( bo zakładam ze prostownikiem takich 12v baterii aa nie naładuje - jaka i cena (link)

-silnik 12v najlepiej lub 7,2v (link) i najlepiej opis jeśli nie ma na stronie ile to ma obrotów na min

-materiał na podwiezie - jakie są które by spełniały moje wymagania i używa się ich w modelarstwie jaki mi polecacie skoro nie blach aluminiowa 0,8mm to co laminat ?

-materiał na nadwozie ?

-materiał na osie

-i odp na pytanie jeśli chodzi o poprawienie zasiegu mojej chińskiej zabawki

 

gdy otrzymam odp na te pytania bd mógł ruszyć powoli z projektem to tez stopniowo dam jakieś foty jak zacznę budowę :)

 

pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi

 

a co do braku cierpliwości choroba zawodowa 3 lata pracy na nockach jako ratownik medyczny :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podwozie zrób ze szkła lub węgla.

Ile będzie ważył samochód? od tego zależy moc silnika.

Jaką ma mieć prędkość i jaką przekładnie zastosujesz? od tego zależy stała obrotów silnika.

Co do mechanizmu wykonawczego to nie wygłupiaj się tylko zastosuj normalne mocne serwo z metalowymi trybami.

Jak chcesz rozwiązań napęd stała oś czy dyfer?

Czy będziesz stosował zawieszenie czy będzie to twarda deska? Jaki planujesz rozkład mas amortyzowanych i nieamortyzowanych?

Jeżeli będzie zawieszenie to jak planujesz przenieść napęd z silnika na oś?

Pytań jest jeszcze dużo więcej i dopiero jak odpowiesz sobie i nam na te pytania to możemy Cię nakierować na coś.

 

Na chwilę obecną wiemy, że chcesz coś zrobić ale sam chyba do końca nie wiesz co chcesz zrobić.

Na podłogę możesz użyć cienką blachę alu ale pod warunkiem wykonania ramy nośnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tak :

-samochód planuje by nie przegroczył 0,5-0,8kg

-prętkośc jak pisałem na początku 40-50km/h co do przekładni to oczywiście mechaniczna, najprawdopodobniej będzie to przekładnia psowa na zębatkach stalowych.

-oś będzie stała

-zawieszenie będzie to jak juz pisałem w pierwszym poście czyli sztywne twarda deska lub blacha nie będzie wcale amortyzacji to tez tylko na równy asfalt będzie to pojazd (jedyna amortyzacja to opony)

-co do przekładni przeniesienia napędu to oczywiście mechaniczna, najprawdopodobniej będzie to przekładnia psowa na zębatkach stalowych.

przekładnia skrętu nie mam jeszcze zielonego pojęcia jak nie znajde żadnego schematu to najprawdopodobniej będzie to max-max bo takowa mam w zabawce i moge to odtworzyc w stali bo ta to plastik

 

 

cześć juz pisałem w pierwszym poście reszte zapomniałem ale miałem w głowie pierwszy post pisalem z 2 godziny wiedz tez musiało mi umknąć jak są jeszcze jakieś pytania chętnie odpowiema niestety nie wiem jak wykonac z węgla to a ze szkła byłby to problem więdz zapewne podwozie będzie cieniutką blacha na ramie tylko musze to jakoś wykonać żeby to było lekkie a to problem bo żeby wykonać z aluminium takową rame trzeba specjalną aparaturę do spawania a ja mam dostęp jedynie do takowej co spawa stal :/

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dokładnie takich odpowiedzi potrzebuje bo robie to po raz pierwszy i posiadam wiedze z innego zakresu, miniaturyzacja rozwiązań wykorzystywanych w samochodach to nie takie proste więc co proponujesz zeby był on bardziej do opanowania ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykorzystaj na początek napęd szczotkowy (silnik klasy 180). Prędkość 20km+ na początek będzie zadowalająca, a przy okazji pozwoli sprawdzić parametry jezdne konstrukcji. Dodatkowym atutem jest niższy koszt niż napęd bezszczotkowy (jak rozumiem taki miałeś w zamyśle?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumnie do końca nie wiem który zastosować szczotkowy czy bez ale w sumie pójdę za twoją poradą dzieki za dobrą poradę na pewno tak zrobie :) a jeśli parametry jezdne konstrukcji będą w pożądku to jaki zastosować by prętkość była 50+ ? znaczy silnik :PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawę jak będzie wyglądała jazda tak małym autkiem z taką prędkością? Będzie to kilkusekundowe (3-4 sek.) przemykanie po prostej. Wielkość modelu nie pozwoli Ci na dłuższe przejazdy, bo będziesz tracił je z widoku :) Wbrew pozorom 20km/h dla takiego mikrusa to spora prędkość. A frajda z jazdy "bokami" jest dużo większa niż "wyścigi na 1/4 mili" ;)

Napędy bezszczotkowe są sporo droższe od szczotkowych, chociaż w tej skali nie jest to jakiś kosmos. Kiedy nabierzesz doświadczenia w konstruowaniu i kierowaniu takimi samochodami, na pewno silnik bezszczotkowy będzie jedynym słusznym rozwiązaniem. Ale na początek radziłbym zacząć od zwykłego szczotkowego silniczka z tanim regulatorem. Sam napęd w aucie to dopiero początek sukcesu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no ok dzieki na rade przemyśle to jeszcze bo w sumie masz racje

 

a jaki byś mi materiał na podwozie w takim razie polecał ? który by nie był za cieżki i tez nie za słaby ja sie cały czas ku aluminiowej blaszce skłaniam bo dużo będzie wyciąć z niej podwozie i wyszlifować pofrezować jak robić odlewy z plastiku itp a moze laminat?

 

i czy wiesz może jak zwiekszyć w chińskiej zabawce zasięg tam są druciane anteny ona jest na 40mhz moze poprzez zmiane anteny na teleskopa oczywiście odpowiedniego pod 40mhz ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek nie kombinowałbym za wiele: płyta podłogowa - alu, odpowiednio podgieta aby zwiększyć sztywność (chociaż przy tej długości nie będzie to niezbędne. Bardziej skupiłbym się na zawieszeniu i przeniesieniu napędu. Dobrze byłoby gdybyś zrobił możliwość regulacji geometrii przedniego zawieszenia (przynajmniej regulację zbieżności). Im większa prędkość modelu, tym większe znaczenie ma odpowiednie ustawienie zawieszenia.

Przy przeniesieniu napędu zwróć uwagę na odpowiednie łożyskowania elementów (będą spore prędkości obrotowe), a co za tym idzie na możliwie maksymalne wyeliminowanie luzów. Jeśli przewidujesz sztywną oś, to odpada Ci problem mechanizmu różnicowego.

A jeśli chodzi o zasięg aparatury, to jaki ma ona teraz? Zrób testy na otwartej przestrzeni, bo w pomieszczeniach aparatury od tanich zabawek łapią zakłócenia zewsząd.

Pewny jesteś, że jest to 40MHz? W autach stosowane było przeważnie pasmo 27MHz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pasmo to 40MHz na 100% ok jak będzie chwile lepsza pogodo zrobie pomiary :) ok dzieki za rade i tak planowałem dać regulacje zbierzności, cały czas zastanawiam się czy nie wybudować na przedniej osi stopniowego skretu czy moze juz ktoś robił to samodzielnie na tym forum i jest jakiś temat jak to zrobić ? bo ja odnaleść nie moge :/ na pewno to lepsze rozwiązanie jak skret max-max, łożyska jak najbardziej gdzie będą potrzebne tam sie da wiadomo to podstawa...

 

na ten moment musze zakupić blache aluminiową ale nigdzie znaleść nie moge w gda :/ wiesz może gdzie takową dostane ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam od dłuższego czasu nic tu nie pisałem :) ale samochodzik powstawał :P

 

Natrafiłem jednak na problem przy przeniesieniu napędu, mianowicie muszę z silnika na zębatkę na tylnej osi przenieść moment obrotowy wiadomo, problem się zaczyna bo nie mam pomysłu jak to zorbić do końca :) sa dwie opcje ale w obu jest zawsze duży problem dlatego zwracam się do was o pomoc:

 

1. chciałem ustawić silnik nad zębatką i połączyć zębatkę na silniku z zębatką na osi jedną zębatką wspólną inaczej nie sięgnie ale nie mam pomysłu jak zamontować zębatkę po mniedzy tymi dwoma opisanymi , tak alby mogła się kręcić niezależnie, nie mogła się na boki ruszać i by przenosiła napęd :/

 

2. druga możliwość to ustawienie silnika na w prost zębatki na osi ale wtedy jest problem bo nie mam takiej zębatki która by przeniosła moment obrotowy gdyż zębatki nie są na sobie ze się tak wyrażę a jednak jest w poprzek a druga na wprost.

 

Zdjęcia które załączam na pewno wiele wyjaśnia :) samochodzik na razie ma zrobione podwozie przednią oś skrętną całą elektrykę poprowadziłem tylne koła wykonałem w których są łożyska , jest dołożony radiator całość zasilania na 12v

 

muszę jeszcze zamontować ten silnik zrobić obudowę i koła założyć tylne + wyszlifować podwozie bo lekko ociera z przodu o podłoże (mały prześwit) ale czekam z tym na koniec bo szlifierskie muszę sobie zakupić :)

 

proszę o pomoc z tym przeniesieniem bo to jedyny w sumie problem jaki mi pozostał do rozwiązania :/

post-11528-0-91084300-1358365789_thumb.jpg

post-11528-0-59641500-1358365791_thumb.jpg

post-11528-0-71767600-1358365793_thumb.jpg

post-11528-0-75064500-1358365795_thumb.jpg

post-11528-0-46178200-1358365797_thumb.jpg

post-11528-0-56304600-1358365799_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.