Skocz do zawartości

Lot tunelem na modelu


paulusr

Rekomendowane odpowiedzi

:wink:

Oto kilka filmów z lotów tunelowcami:

 

Pampa

 

Pampa trainer ~14MB

 

Monstrum

 

Monstrum ~16MB

 

Mig 31

 

MiG 31 ~13MB

 

i ciekawostka Aircobra (Airabonitta racer) - przelot około 220km/h - Prośba o weryfikację prędkości w Vspectrum - bo coś u mnie przestał działać

 

Airabonitta ~14MB

 

Więcej o modelach na forum Alexrc

 

Pozdrawiam,

Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Program Vspectrum opiera swoje działanie na Prawie Dopplera.

Wyniki były by dokładne jeśli wektor prędkości modelu przechodził by przez obserwatora (kamerę).

W przypadkach, kiedy tor ruchu obiektu badanego jest oddalony od obserwatora, mamy do czynienia z prędkością skalarną, czyli rzutem prędkości wektorowej modelu, na wektor wiodący (wektor pomiędzy źródłem a obserwatorem).

W takim przypadku wyniki zwrócone przez program są zaniżone.

Jeśli kogoś to interesuje, to mogę napisać wykład. Dawno temu pisałem pracę na ten temat, więc coś tam jeszcze pamiętam.

 

Problem polega na tym, że w powyższym oprogramowaniu brakuje textboxa do wprowadzenia najniższej wartości wektora wiodącego.

No i oczywiście przemodelować algorytm.

 

Edit: Jest wysoce prawdopodobne, że realna prędkość Airbonitta wynosi około 220km/h.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kogoś to interesuje, to mogę napisać wykład

Może niekoniecznie wykład, ale wyjaśnij jak duże to są błędy w zależności od miejsca umieszczenia kamery (mikrofonu) względem toru lotu.

Czy można to najnormalniej szacować z trójkąta prostokatnego?

Czyli, że gdy model nie leci wprost na mikrofon, ale mija go o kilka metrów, najmniejszy bład jest wtedy, gdy mierzymy prędkość najbardzej oddalonego modelu (lecącego w kier. mikrofonu/ lub oddalającego się).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mamy tu do czynienia z czysto trygonometrycznym zagadnieniem i niestety nie da się go rozwiązać w sposób jaki podałem wyżej.

 

Po krótce:

Program oblicza prędkość modelu poruszającego się w naszym kierunku, czyli odległość między modelem a obserwatorem zmniejsza się, mimo że obserwator nie stoi na torze ruchu modelu.

Mamy za mało danych aby policzyć "realną" prędkość, ponieważ oprócz odległości obserwatora od toru ruchu, potrzebny jest też kąt pomiędzy tym torem a wektorem wiodącym, który zmienia się w czasie.

 

Jeśli model jest jeszcze dosyć daleko, to ten kąt jest na tyle mały, że mamy wrażenie iż model leci dokładnie na obserwatora. W Vspectrum można zauważyć, że wykresy częstotliwości dożą do pewnych asymptot, które należy wykorzystać jako wartości graniczne do wyznaczania prędkości.

 

Czyli, że gdy model nie leci wprost na mikrofon, ale mija go o kilka metrów, najmniejszy bład jest wtedy, gdy mierzymy prędkość najbardzej oddalonego modelu (lecącego w kier. mikrofonu/ lub oddalającego się).

Dokładnie tak, jak mówisz.

Ja ze swojej strony zalecał bym kręcić filmy stojąc jak najbliżej toru lotu, a odcinek lotu służący do pomiarów powinien być jak najdłuższy.

 

p.s.

Zainteresowanych odsyłam na ciekawą stronkę dla laików, traktującą o powyższym problemie: http://www.if.pw.edu.pl/~mrow/doppler/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.