Skocz do zawartości

Wicherek


lukas

Rekomendowane odpowiedzi

Halo Lukas, ciesze się ze Wicherek jest gotowy.

Piszesz ze twój model ma 600g a w tym 200g ołowiu. Musisz koniecznie tak przesunąć

pakiet, żeby środek ciężkości uzyskać BEZ OŁOWIU.

 

Jeżeli chodzi o statecznik poziomy to jest tak: płaski profil, to masz S.C. dwa trzy milimetry do tyłu- statecznik nośny.Przy symetrycznym profilu,S.C. zgodnie (dokładnie) według planu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 119
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi
A jaki statecznik ma Lukas? Z fotek, jeśli wzrok mnie nie myli, ma płaski

Tak,statecznik jest płaski.I płaski i nosny moze byc stosowany w wicherku.Przynajmniej tyle sie z sieci dowiedziałem ;D

A co do SC to na mam plany wolnolotka .Tam jest statecznik oprofilowany.Ja zrobiłem płaski.I jescze jedno.Na planach jest SC zaznaczone w połowie plata.Tyle ze jedni mowią ze w połowie a niektórzy ,ze zdecydowanie w 1/3 płata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zwykle musialem cos zepsuc przy budowie bo probowałęm go puscic ,gaz na full rozbieg i wyrzut a model przelatuje jakies 7m i to nie po prostej lini tylko powoli do ziemi.Wogóle bez silnika powinien leciec dalej a z silnikiem to wymiatac.Pewnie cos zepsułem przy budowie.No cóz .Rok czekałem na oblot i sie okazuje ze ten model to prawdopodopnie nie wypał :( Zastanawiam sie czy nie zrobic nowego .Np jakiegos telemastera albo kupic juz gotowego od Danego bo podobno sprzedaje.aha jeszcze jedno.teraz jak dodam gaz na full to silnik sie wylacza.jak podlacze na chwile do ładowary to jest ok ale po chwili znowu gasnie.Jeszcze jedno.CZasem mi w kladowarce gasnie zielona lampa a czerwona dalej sie swieci.To ta czerwona czy zielona po zgasnieciu maoznajmiac ze pakiet pełny??bo mi czesto gasnie zielona to podłaczam pakiet i dosłownie 30s pochodzi i juz na full gaz gasnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukas, ale masz nieszczęść :lol: .

 

A tak na poważnie...

Wicherek. Jeśli jest cały, a naprawdę nie wiesz co jest, to możesz wymontować z niego wyposażenie, sam model odłożyć na tzw. "lepsze czasy". Tymczasem możesz zrobic jakiegoś deprona. Do Wicherka powrócisz, może w międzyczasie znajdziesz przyczynę, co było nie tak.

 

Ładowarka. Napisz, jeśli jest ona pod 12V, to jakiego źródła 12V używasz? Aku? Zasilacza? Jeśli tak - to jakiego? Qmpel ma Li-po charger 4 Graupnera, o ile dobrze pamiętam, na początku ją podłączał pod prostownik czy jakiś inny prosty "zasilacz", ładowarka też mu kaprysiła, później załatwił se aku samochodowy i od tej pory nie narzeka :wink: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Az wstyd tyle robic wicherka i jeszcze go nie ulotnic ale nie wiem co jest.

Pomyslalem dzis o tym kacie zaklinowania i pod splyw statecznika podleiłem kawalek balsy .Poszedłem na polane iiii.......

Sprawdzam wszystko czy działa, wlaczam silnik, full obroty, rozbieg i puszczam go.Model o wiele ladniej niz poprzednim razem wzbił sie na wys ok 4 m.Juz myslałem ze wkoncu wykonam lot a tu nagle ....przechylił sie na dziob i gleba.Najgorsze jest to ,że ..cała oska silnika jest skrzywiona i smigoło pekniete :x .Wydaje mi sie ze to ze podłozyłem balse pod splyw dało cos bo wicher sie wzbil troszke ale cos tak jak by go przewazylo na przod.Sprobuje jeszcze przesunac SC bardziej do tylu ale narazie musze uskladac kase na smiglo i silnik.Wogole zniechcecam sie powoli do tego bo za kazdym razem gdy probuje go puscic od razu gleba a mowia ze wicherki same lataja.Juz sam nie wiem co z tym robic.A co do silnika to jak by ktos miał jakas bezszczote niepotrzebna to ja bym sie mogł zaopiekowac :D

A jeszcze jedno.Wiem ze podwozie to nie ciekawa sprawa dla poczatkujacego ale myslałem sobie ze jak by zrobic podwozie i rozpedzic go to sam by sie podniosł do gory i moze by cos z tego było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a tu nagle ....przechylił sie na dziob i gleba.

 

Czyli przeciągnąłeś. Ustaw kąt statecznika (w stosunku do kąta natarcia skrzydła) tak jak na planie i środek ciężkości też tam gdzie jest zaznaczony na planie. Sprawdź też, czy skłon silnika jest taki jak powinien być. Nie ma możliwości, żeby poprawie wykonany Wicherek nie leciał poprawnie.

 

Tak jak już wielokrotnie było tu napisane: wyreguluj go do poprawnego lotu ślizgowego! Wtedy możesz latać z silnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy ja nie mam planow wicherka rc tylko wolnolotka , ale to nie ma chyba wiekszego znaczenia..I co do Srodka Ciezkosci to a tych planach jest w 1/2 plata- Tak tez mam ustawione.Moze uda mi sie wyprostowac os , zakupie jakies smiglo, odbudowac go to nie problem bo uszkodzony został tam dziob, wyrwana przednia wrega i mocowanie skrzydła.Platy i stateczniki sa cale wiec raczej to nie klopot.Mysle ze juz nie dlugo bedzie to opis lotow juz takich pozadnych a narazie ide cos przy nim pokombinowac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znaczy ja nie mam planow wicherka rc tylko wicherka na uwiezi , ale to nie ma chyba wiekszego znaczenia..

No właśnie ma...

I co do Srodka Ciezkosci to a tych planach jest w 1/2 plata- Tak tez mam ustawione.

- to jest przykład "mania" znaczenia. Wersja RC ma zupełnie w innym miejscu Ś.C. a nie wiem, czy i kąty zaklinowania nie są inne - muszę zerknąć w plany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukas, dobrze sprawdź plany - położenie SC to podstawa :D

W Wicherku na uwięzi SC jest bardzo blisko z krawędzi natarcia, w RC w okolicy 1/3 cięciwy.

W wersji z nośnym profilem statecznika (swobodnie latająca) jest w 1/2 cięciwy - taką wersję mam na RC i też lata bardzo poprawnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lukas napisał/a:

Znaczy ja nie mam planow wicherka rc tylko wicherka wolnolatajacego, ale to nie ma chyba wiekszego znaczenia..

 

No właśnie ma...

 

Moze .Pytałem sie kiedys na innym forum to mowili ze nic sie nie zmienia ,nawet profil wszystko jest takie samo podobno. :D nawet wypowiedział sie kiedys na innym forum pewien pan ktory zbudował pare ladych uwieziowek , rc itp napisał zebym budował bo profil jest taki sam tylko sobie musze stery dorobic do statecznikow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Tak sobie pomyslałem ,że zrobie nowy kadłub bo jest juz cały pokiereszowany, jednym slowem jest to kupa kleju.(I Przypominam ze jeszcze ani razu nie był na prawdziwym lataniu :D) I mysle sobie ze zrobie go całego z balsy.Moze wydawac sie smieszne ale tamten kadłub to masakra.Na do datek jest troche zwichrowany.Zrobie nowy i zadbam o kazdy kat, m.in zaklinowania i wychylenia silnika.I dam oblatac doswiadczonemu modelarzowi :D .I tak: moze na kadłub byc balsa 2.5 mm wzmacniana sosna??.Jak pojdzie ok to sadze ze w srode za tydzien powinno byc juz moze latanko.Jeszcze jedno.Plany kadłuba tym razem wezme z Alehara :D . :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lukas do budowy nowego kadłuba, na ścianki boczne i wręgi, użyj sklejki 1,5mm.

Sam widzisz ze te balsowe wręgi nic nie trzymają.

Napęd steru wysokości wyprowadź z boku kadłuba POD statecznikiem a nie od góry,

będzie wygodniejsze w montażu.

Srodek ciężkości masz 60 do 75mm od krawędzi natarcia skrzydła.

 

PS

Nigdy nie lataj z nie gotowym modelem,dziury w kadłubie przynoszą pecha. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ciagle zanudzam ale to juz ostatnie pytanko. :D Tym razem chce zastosowac inne laczenie skrzydeł bo przedtem bylo na haczyki , koleczki itp .Tak jak w planach. A ja chciałbym polaczyc skrzydla razem zeby wyszedł z tego jeden plat. I tak. Czy skrzydła mam skleic razem ze saba odrazu czy zrobic moze taki jak by mały plat i do tego przykleic dopiero pod katem skrzydla ?? Rozumiecie o co mi chodzi?? I czy jak zrobie mocowanie na gumki to czy sie skrzydla nie beda przesuwały np na boki w czasie lotu? :oops:

 

EDIT :

Dodaje zdjecia boku kadluba z zaznaczonym SC :

390e11b12d8f6f9b.gif

Zobaczcie na te plany i piszcie czy sa ok czy raczej nie bo pobieranie innych programow do otwarcia planow do dla mnie klopot bo mi windows siada i w wiekszosci rzeczy nie moge pobrac z neta a czasami sie polaczyc nawet nie da :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. to o co pytasz, to czy zrobić mały centropłat i dokładane połówki, czy też jedno skrzydło jako monolit, obie metody mają swoje zady i walety, druga jest łatwiejsza i ja tak prawie zawsze robię.

2. tak, na gumkach skrzydło lubi się przesuwać, jest na to sposób- przyklejasz małe klocki balsy twardej po obrysie, żeby ustalały położenie skrzydła na wycięciu kadłuba weń.

3. nie doczytałem za bardzo czy chcesz zrobić całe boczki łącznie z tyłem z balsy? to będzie kijowo wyglądało, wicherek ma mieć kadłub kratownicowy :), a powaznie możesz zrobić kratownicę taką że podłużnice dajesz z sosny, a krzyżulce z balsy, wtedy się mniej narobisz przy docinaniu, a prawie taka sama wy3małośc. podłużnicy z balsy nie polecam, bo raz że sie krzywia przy pokrywaniu, dwa że łatwo je połamać jak źle chwyci się model.

4. co do planów, na stronie alehara masz wszystkie i opis budowy, który jest równie ważny. jeśli chcesz, mogę Ci dowolną wielkosć planów wydrukować na dużym formacie.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.