Jump to content

bi0ly

Recommended Posts

Temat stworzyłem dla totalnie zielonych, czyli takich jak ja. W czym rzecz? Chciałbym aby w tym temacie wyjaśniono Czym jest aparatura, jakie ma możliwe funkcje, do czgo co służą. Pytań dla laika jest mnóstwo, proszę o wyjaśnienia może jakieś linki do stron , gdzie została opisana aparatura do A do Z. Jeśli chodzi o mnie to pierwsze pytania jakie mi się nasuwają to:

Co to są kwarce i do czego służą?

Jak aparatura do heli _ jak przy wyborze sprawdzić czy obsłuży heli?

aparatura do szybowa z mixsem ogonowym V ?

Co to są te całe mixsy i do czego one służą?

 

Mam nadzieje że ten temat stanie się przewodnikiem w pojęciu czym jest aparatura. Pozdrawiam.

Link to comment
Share on other sites

1) Kwarce "nadają" systemowi daną częstotliwość, ale dot. tylko systemów 35MHz, 40Mhz, itd. Kup 2,4GHz i nie będzie żadnego problemu z kwarcami.

2) Prawie każda min. 6-cio kanałowa aparatura KOMPUTEROWA (to jest z wyświetlaczem i możliwością programowania) jest w stanie obsłużyć akrobacyjny helik.

3) Mikser V sprawia, że po wychyleniu drążka od steru wysokość, oba serwa od sterów na ogonie, wychylą się razem, a po wychyleniu drążka od steru kierunku, będą się wychylać przeciwnie.

4) Miksery służą m.in. do tego, aby np. równocześnie z jakimś sterem wychylało się inne serwo.

Link to comment
Share on other sites

Dual Rate to jest podwójne wychylenie. Exp tzw exponenty. Mozna ta wartość ustawić procentowo. Wtedy nieproporcjonalnie wychyla sie serwo względem wychylenia drażka. Ustawić sie to głównie przy pierwszych lotach nowym modelem aby nie bylo nerwowo, i model spokojniej reagowal na gwałtowne ruchy drażka.

Co do kwarcy to zeby bylo połączenie nadajnik-model, obie kwarce muszą byc na tym samym kanale i nadawczaw nadajniku, odbiorcza w odbiorniku. Gdy sie je zamieni moze nie byc połączenia sygnałem lub bardzo słaby.

Link to comment
Share on other sites

A np opcja DUAL RATE?

 

Dual Rate

"Jest to funkcja umożliwiająca szybką zmianę czułości sterowania za pomocą przełącznika. Występuje zwykle dla steru wysokości, kierunku i lotek. Programuje się zakres wychyleń steru dla obu położeń przełącznika np. 75% i 100%. Dual rate wykorzystuje się aby np. w trakcie startu czy lądowania gdy model ma niewielką prędkość był sterowny, wtedy przełącza się na większy zakres wychyleń. Natomiast w czasie normalnego lotu gdy prędkość jest większa tak duże wychylenia mogą powodować narowiste zachowanie się modelu, wtedy przełącza się na mniejszy zakres.

W niektórych aparaturach przełączniki dual rate występują osobno dla danego kanału, w innych jest jeden przełącznik dla wszystkich 3 kanałów."cytat z tej strony

 

Proponuję na początek poczytać FAQ modelarskich aparatur R/C z tej strony.

A po przeczytaniu w/w strony podstawowe wątpliwości powinny zostać rozwiane.

Link to comment
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.