Jump to content

Kształt tłumika.


Irek M

Recommended Posts

Czy kształt tłumika zasadniczo ma znaczenie na pracę silnika, czy nie? Np. o kształcie cylindra, a np o kształcie prostokąta. No i jakiej grubości blachę aluminiowa powinienem użyć? 0,5mm wystarczy, czy za cienka?

Link to comment
Share on other sites

Znaczy uzyłem pewnie niewłasciwego zwrotu, ale specyfiki do lutowania aluminium też wymagają rozgrzania sporego. Moja blacha niestety topiła się.

Ale grubosc to jedno a kształt drugie. Czyli nie ma znaczrnia jesli byłby to cylinder?

Link to comment
Share on other sites

Kształt i pojemność tłumika itp mają jak najbardziej znaczenie na pracę silnika, zwłaszcza dwusuwowego (zwłaszcza pojemność gra rolę). Np zbyt duża pojemność tłumika może obniżyć moc max ale przenieść moment obrotowy w 'dół' obrotów

Link to comment
Share on other sites

Wybacz, ale nie jestem w stanie podać konkretnej liczby, podane fakty znam z 'czytania' i własnych eksperymentów.

 

 

edit

Aha, dodam że sporo teorii nt silników dwusowowych można znaleźć w książeczce pt "Two stroke tuners handbook" autorstwa Gordona Jenningsa. Do znalezienia w necie.

 

Posiadam, ale niestety nie wiem gdzie mam wersję 'elektronową'. Jak znajdę to dam znać.

Link to comment
Share on other sites

Kształt tłumika ma na pewno bardzo duże znaczenie... Przeciez chodzi o to zeby jak najlepiej "wysysać" spaliny z silnika, co zwieksza jego osiągu (rezonans) - bo do tego chyba dązymy. Po pierwsze poszukaj różnych tłumików do swojego silnika, zobacz jak wyglądają, poczytaj które dają najwięcej mocy, i wybierz taki najbardziej optymalny dla Twojego silnika. Pamiętaj jeszcze ze tłumik może mieć przegrody róznego rodzaju (widziałem przekrój MP5 (Pipe rozonansowa do śmigłowców) i tam to juz był totalny hardcore z przegrodami).

 

Tak więc widzisz, że trzeba troche poszperać zeby czegoś się dowiedziec o tych tłumikach, a pozniej mozna zabrać się za robotę :D O ile oczywiście zalezy Ci na DOBRYM tłumiku a nie puszce jak w kosiarkach...

Link to comment
Share on other sites

Gdybym miał taki tłumik od SPE-26 to wiedziałbym czy można te otwory rozpiłować do takiego wymiaru jaki jest Ci potrzebny.

Okno wlotowe w tym tłumiku jest prawie kwadratowe a w Twoim silniku pewnie prostokątne ,potrzebne by były dokładniejsze wymiary.

Ja mam Tłumik puszkę od MVVS{jest rozbieralny} otwory są rozpiłowane +dystans z blachy alu między tłumikiem a wylotem spalin z silnika.

Wymiary tej puszki mogę podać.

Link to comment
Share on other sites

Kształt tłumika ma na pewno bardzo duże znaczenie... Przeciez chodzi o to zeby jak najlepiej "wysysać" spaliny z silnika, co zwieksza jego osiągu (rezonans) - bo do tego chyba dązymy.

 

Humm, to tłumik czy rura rezonansowa???

Kształt decyduje o rozkładzie ciśnienia - aby napewno??

Kształt ma mniejsze znaczenie pojemnośc do pierwszej przegrody zapewne tak.

Link to comment
Share on other sites

Ale ja nie chcę rury rezonansowej tylko tłumik by wyciszył pracę silnika nie pogarszajac jego pracy. Mówicie, że kształt ma znaczenie ale nikt nie określił czy cylinder będzie OK czy nie. Wyglądałby coś ala Pits. Co do pojemności - do tłumika od silnika 32cm wleję wodę i będę znał jego pojemność :devil:

Link to comment
Share on other sites

jasne, że tak, cylinder może być, może być też rura prostokątna

 

Każdy tłumik zmniejszy osiągi w stosunku do wolnego wydechu dopiero rury rezonansowa podniesie osiągi ale bez przesady z tymi osiągami chyba nie walczysz o każdą setkę obrotów nie robisz samolotu wyścigowego - prawda??

Link to comment
Share on other sites

Szczepan - Dzięki.

 

Szczepan - Dzięki.

 

Szczepan - Dzieki

 

:rotfl: :lol2: :rotfl:

 

Ten potrójny post to chyba wynik problemów technicznych na forum??!! Od południa nie mogłem sie zalofgowac

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.